Pulsometry do 400zł – szybkie porównanie

Wiele osób po rozpoczęciu przygody ze sportem zaczyna szukać rozwiązań, które poprawią jakość treningów i dodatkowo zmotywują do dalszej pracy. Nie można zaprzeczyć temu, że pulsometry stały się w ostatnim czasie bardzo popularne (nie tylko wśród biegaczy). Na tę okoliczność złożyło się wiele elementów – dostępność tego typu produktów, coraz niższe ceny, oraz duży wybór modeli sprawia, że niemal każdy może znaleźć urządzenie dobrze dopasowane do jego potrzeb. Niestety, ma to także drugą stronę medalu – taka ilość sprzętu do wyboru sprawia, że trudno jest dokonać odpowiedniego wyboru. Przygotowaliśmy dla Państwa krótkie zestawienie pulsometrów kierując się kryterium cenowym – żaden z nich nie może mieć ceny detalicznej wyższej niż 400zł. Wybraliśmy po jednym modelu najbardziej popularnych marek: Timex, Polar, Suunto i Kalenji. Niestety, żaden z modeli Garmina nie spełniał kryterium tego testu. Niemniej mamy nadzieję, że to krótkie zestawienie pomoże w doborze pulsometru na miarę Państwa potrzeb.

Print     suunto-logo     186     images
Suunto M2 jest najdroższym pulsometrem, który zdecydowaliśmy się porównać. Jego sugerowana cena detaliczna to 399zł. M2 jest podstawowym urządzeniem do pomiaru tętna. Pracuje w przedziale temperatur od -10 do + 50 stopni celsjusza. Niestety, jego zdolność do pracy w ujemnych temperaturach nie jest zachwycająca (aczkolwiek pod rękawem można z niego spokojnie korzystać przy większych mrozach). Bez wątpienia do jego sporych plusów należy to, że jest lekki (waży zaledwie 40g) oraz bardzo designerski. Okrągła kopera, duże, czytelne cyfry, a także niespotykana lekkość obsługi (menu obsługiwane trzema przyciskami) sprawiają, że zegarek jest bardzo ciekawą propozycją. Jeśli mowa o menu – możemy wybierać w nim pomiędzy dziewięcioma językami, niestety nie przewidziano jezyka polskiego. Ponadto zegarek posiada wodoszczelność na 30m. M2 automatycznie przełącza nas pomiędzy trzema strefami tętna, wskazuje także wartość tętna i spalone kalorie w czasie rzeczywistym. Posiada pamięć, która pozwala na zapamiętywanie naszych treningów przez 4 tygodnie. Oprócz tego posiada takie opcje jak ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii, alarm i kalendarz. Do zalet tego modelu Suunto należy także to, że baterię można wymienić sobie samemu – bez wizyty u zegarmistrza. Wraz z zegarkiem otrzymujemy bardzo wygodny pas piersiowy Dual Comfort Belt. Bez wątpienia jest to model wart uwagi, posiada jednak jeden mankament, który nie występuje w innych porównywanych modelach a jest dość istotny – nie posiada podświetlenia tarczy. Stwarza to niestety spore trudności podczas biegów w nocy/wieczorem.

suunto-m2
Kolejnym porównywanym modelem jest model z bardzo szerokiej oferty marki Timex – Ironman Road Trainer HRM. Ten pulsometr z serii Fitness kosztuje ok. 389zł, tak więc jest porównywalna do modelu Suunto M2. Także jeśli chodzi o gabaryty jest podobny do modelu M2 (porównywalny wagowo). Posiada aż pięć przycisków (cztery po bokach oraz środkowy przycisk start). Jego obsługa po przyzwyczajeniu się nie sprawia jakichkolwiek problemów. Wyświetlacz jet dość czytelny, w standardowym trybie wyświetla godzinę, minutę i sekundę, a także dzień tygodnia i miesiąc. W dotyku czuć, że użyte do jego produkcji materiały są nieco gorszej jakości niż Suunto, niemniej jednak podczas użytkowania sprawdza się bardzo dobrze. Posiada pamięć aż 50 okrążeń, 5 programowalnych zakresów tętna a także pamięć minimalnej, średniej i maksymalnej wartości tętna w danej strefie oraz spalonych kalorii. Ponadto jego wodoodporność wynosi aż 100m. Jego ogromną zaletą jest opatentowany przez Timexa system podświetlenia tarczy – Indiglo z funkcją Night Mode. Prócz tego posiada także takie udogodnienia jak kalendarz czy alarm. Pas piersiowy dołączany w zestawie jest jednak zdecydowanie mniej komfortowy niż ten z modelu Suunto.

t5k212
Trzecim modelem jest Polar FT2. Ten pulsometr jest wyraźnie tańszy od swoich poprzedników (kosztuje ok. 240zł). Bez wątpienia jedną z jego zalet jest to, że jest naprawdę bardzo lekki i cienki, praktycznie nie czuć go na nadgarstku. Z wyglądu także całkiem nieźle się prezentuje. Dzięki temu, że posiada zaledwie jeden przycisk jest niezwykle łatwy w obsłudze. Duży wyświetlacz z bardzo wyraźnymi cyframi pomaga w łatwym odczycie w trakcie treningu. FT2 odczytuje tętno średnie i maksymalne, wyświetla także podsumowania po treningu. Podobnie jak Timex posiada podświetlany wyświetlacz, ponadto wyświetla datę i dzień tygodnia a także godzinę w wybranym formacie (12/24h). Niestety, także w tym modelu nie znajdziemy języka polskiego – jedynym słusznym jest j. angielski. Wodoszczelność tego modelu wynosi 30m, pas piersiowy jest stosunkowo wygodny.

polar-ft2-heart-rate-monitor_4
Ostatnim prezentowanym modelem jest budżetowy pulsometr marki Kalenji, który można kupić za 89.90zł w sieci sklepów sportowych Decathlon. Za te pieniądze nie można spodziewać się wyszukanego designu. Widać, że materiały użyte do jego produkcji nie są najwyższej jakości (niemniej posiada 2 letnią gwarancję więc jeśli chodzi o działanie to nie ma się czym przejmować). CW 100 posiada w miarę czytelny (jednak zdecydowanie mniej czytelny niż Polar i Suunto) wyświetlacz. Model ten jest obsługiwany czterema przyciskami umieszczonymi po bokach urządzenia. CW100 posiada zdecydowanie najsłabszą wodoszczelność – klasa 5 atm (tzn. pływanie bez nurkowania). Umożliwia ustawienie jednej docelowej strefy tętna, ponadto posiada stoper, wyświetla także datę i oczywiście godzinę. Posiada także podświetlenie wyświetlacza, który jest głównym mankamentem w modelu Suunto.

big_26907444
Nie można jednoznacznie określić, który z pulsometrów jest najgorszy a który najlepszy. Wszystko będzie zależało od tego czego od niego będziemy oczekiwać.
Na uwagę bez wątpienia zasługuje model Timexa – Road Trainer HRM. Będzie on świetnym wyborem dla osób, które chcą wydać na zegarek ok. 400zł i oczekują kilku ciekawych funkcji. Zegarek ten posiada zdecydowanie najlepszą wodoszczelność (100m), posiada też bardzo przydatne podświetlenie Indiglo i aż 5 programowalnych stref tętna.
Dla osób, szukających niezawodnego pulsometru, który charakteryzuje się niespotykaną łatwością obsługi i najbardziej podstawowymi cechami, a także w miarę przystępną ceną – model marki Polar będzie jak znalazł. Można kupić go już za 200 kilka złotych, jego wyświetlacz jest bardzo wyraźny, a sam model ładny i bardzo wysokiej jakości.
Model Kalenji nie odznacza się pięknym wyglądem, będzie jednak dobrą alternatywą dla markowych produktów dla niewymagających, i nie chcących wydać dużych pieniędzy na urządzenie pomiarowe osób. Aktualnie zegarek ten można kupić już za 59.90zł. CW 100 posiada najbardziej podstawowe funkcje pulsometru a także np. podświetlenie. Jeśli ktoś poszukuje pulsometru, który ma służyć wyłącznie do treningów to przecież nie będzie sugerować się wyłącznie wyglądem.
Ostatni zegarek, to Suunto M2. Moim zdaniem najładniejszy z wyglądu, a także najdroższy. Posiada mniej funkcji niż np. Timex. Jeśli ktoś poszukuje modelu, który będzie bardzo dobrze prezentował się na nadgarstku, a nie zależy mu na zaawansowanych funkcjach i ma dość gruby portfel to ten pulsometr także będzie dobrym wyborem, należy jednak brać poprawkę na to, że jako jedyny z prezentowanych nie posiada podświetlenia tarczy.

  • Timex bardzo fajnie mi służy. Jestem zadowolony. 🙂

Translate »