BARRACUDA Rękawiczki LAHTI

Podczas pierwszego rozbiegania tej zimy przy ujemnej temperaturze stwierdziłem, że warto byłoby zainwestować w rękawiczki. W zasadzie moje skostniałe po biegu ręce stwierdziły to za mnie. Przyznam szczerze, że nie jestem fanem noszenia rękawiczek i jeśli tylko temperatura na to pozwala, to raczej staram sobie radzić bez nich. Niemniej jednak, pewnie jak każdy, nie chciałbym się rozchorować, ani nie lubię mieć skostniałych z zimna dłoni. Dlatego jak jest potrzeba to je ubieram.

36794_136928206343932_6068381_a

Oczywiście posiadam grube rękawice Thinsulate, ale absolutnie nie nadają się one do biegania, są świetne, żeby wyjść w nich na miasto, do pracy czy na zakupy. Dlaczego wybrałem rękawiczki Lahti? Dlatego, że szukałem czegoś cienkiego, dobrze przylegającego, w czym będzie się dobrze biegać a przede wszystkim w miarę budżetowego, bo przyznam szczerze, że po okresie świątecznym mój portfel jest nad wyraz chudziutki.

barracuda-rekawiczki-lahti

Barracuda to istniejąca od 2004 roku seria ubrań i akcesoriów polskiej marki Jovita (bielizna damska). Co warto zaznaczyć, firma jest z Polski (a konkretnie Czechowic-Dziedzic).

2013-01-26 15.47.02

Rękawiczki z wyglądu nie zaskakują. Są całe czarne, posiadają przyszyte przy mankiecie małe, kwadratowe logo marki Barracuda. Są leciutko połyskujące. Do ich produkcji użyto materiału Pontetorno Tecnostretch. Jak zapewnia producent: „Warstwa zewnętrzna jest gładka i zbita, przez co jest wytrzymała i trwała oraz odporna na złe warunki atmosferyczne, natomiast warstwa wewnętrzna jest „drapana” posiada drobne włoski, dzięki czemu jest bardzo delikatna dla skóry, zapewnia doskonałe właściwości izolujące oraz odprowadzanie wilgoci. Dzięki zastosowaniu dużej ilości elastanu dzianina jest bardzo elastyczna  dostosowuje się do każdej sylwetki, zapewniając wyjątkowy komfort noszenia oraz swobodę ruchów.” W praktyce wygląda to tak, że zewnętrzna warstwa jest połyskująca, i śliska, natomiast warstwa wewnętrzna bardzo przypomina cienki materiał polarowy, który faktycznie jest bardzo przyjemny w dotyku – zapewnia odpowiedni komfort. Jednak muszę przyznać, że spotkałem się już z rękawiczkami, które lepiej dopasowują się do kształtu dłoni (jednakże były też sporo droższe).

2013-01-26 15.47.38

Rękawiczki posiadają także dość szeroki i długi mankiet, który stanowi dodatkową ochronę przed wiatrem, a także tym by np. deszcz czy śnieg nie dostały się wewnątrz. Z drugiej strony jednak ze względu na swoją długość osoby używające zegarka (czy pulsometru), muszą go nieco przesunąć lub (jeśli istnieje taka możliwość), zegarek przymocować na mankiecie.

2013-01-26 15.47.59

Jeśli chodzi o wykonanie, to z zewnątrz rękawiczki wyglądają nad wyraz dobrze, żadne nitki nie wychodzą, wszystko trzyma się tak jak powinno. Wszystkie przeszycia są wykonane od wewnątrz i tam faktycznie można zauważyć zakończenia nitek – dość grube, które mogą minimalnie przeszkadzać jeśli ktoś ma wyjątkowo delikatne dłonie (ja osobiście nie zwracam na to uwagi). Zawsze wydawało mi się, że mam w miarę proporcjonalną rękę i zwykle nie miałem żadnych problemów z doborem rękawiczek. Niestety, jeśli chodzi o rękawiczki Lahti mam mały problem. Mimo tego, że wybierałem rękawiczki sugerując się tabelą rozmiarów producenta wyszło na to, że trzy palce pasują idealnie (kciuk, serdeczny i mały), natomiast palec wskazujący jest za mały (zostaje wolne miejsce w rękawiczce), z kolei środkowy jakby za długi. Dzięki temu pozostaje także wolna przestrzeń między tymi palcami, która wprawdzie specjalnie nie przeszkadza, ale jest lekko denerwująca.

2013-01-26 15.47.27

Rękawiczki Lahti niezbyt nadają się, jeśli ktoś ma zamiar w nich biegać przy dodatnich temperaturach. Już po kilkunastu minutach staną się zbyt ciepłe i będą nie ułatwiać a utrudniać. Osobiście zakładam je, gdy na zewnątrz jest co najwyżej -5 stopni (do ok. -12 stopni, w większym mrozie w tym roku nie miałem okazji biegać). Wtedy faktycznie sprawują się bardzo dobrze nawet przy dłuższych wybieganiach. Po wyjściu z domu/mieszkania może być w nich lekko chłodno, ale gdy już rozpoczniemy bieg będą stanowić idealną ochronę i zapewnią nam komfort termiczny.

2013-01-26 17.28.00

Ich sporą zaletą jest także to, że stosunkowo szybko schną, dzięki czemu jeśli trenujemy codziennie mamy rękawiczki, których możemy zawsze użyć.

2013-01-26 15.48.45

Jeśli ktoś potrzebuje cienkich rękawiczek do jazdy samochodem to nie poleciłbym mu modelu Lahti. Ze względu na zastosowany materiał są bardzo śliskie i po prostu trudno jest wykonywać manewry kierownicą (trzeba mieć naprawdę bardzo pewny chwyt). Jeśli ktoś chciałby ich używać do narciarstwa biegowego czy nordic walkingu to niestety także nie będą najlepiej trafionym wyborem. Niezależnie czy rączka kijka będzie plastikowa czy korkowa dłoń będzie się po niej ślizgać, jeśli będzie w rękawiczce Lahti.

2013-01-26 15.48.15

Rękawiczki sprawdzą się podczas użytku miejskiego (zakupy, praca, szkoła) przy temperaturach oscylujących w granicach zera (+/- 5 stopni).

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=KtJfMYAsvlM]

Podsumowując, rękawiczki Lahti rodzimej marki Barracuda to dobry produkt, jeśli ktoś potrzebuje rękawiczek do biegania w ujemnych temperaturach. Są lekkie i zapewniają komfort termiczny w trakcie biegu. Ich cena jest także zachęcająca – kosztują 39zł. Niestety nie do wszystkich aktywności się nadadzą dzięki temu, że są śliskie z zewnątrz (jazda samochodem, narciarstwo biegowe, nordic walking odpadają). Nie można im jednak odmówić tego, że są wygodne i można je bez wyrzutów sumienia polecić osobom biegającym.

Ocena: 3+

Translate »