FJORD NANSEN Worek wodoszczelny KAJAK

Ostatnimi czasy zapałałem miłością do spływów kajakowych. Właśnie z tego względu musiałem wyposażyć się w worek wodoszczelny. Wybór padł na model Kajak marki Fjord Nansen, który udało mi się znaleźć po bardzo okazyjnej cenie w sklepie turystycznym outdoorzy.pl (bodajże 39.90zł). Mimo tego, że sprzedawany produkt jest drugiego gatunku, jak podaje dystrybutor: „worki II gatunku są w pełni sprawne, jednak posiadają wadę produkcyjną. Na kancie, przy górnym troku są one bardziej narażone na rozdarcia niż pełnowartościowy produkt. W miejscu wadliwym worek można dodatkowo wzmocnić srebrną taśmą. Problem pojawia się jedynie przy zbytnim obciążeniu worka i próbie podniesienia go za klamrę lub przenoszenia z miejsca na miejsce otwartego trzymając po obu stronach za część klamry. Jeśli worek będzie używany normalnie (i nie narażany na zbyt duże ciężary) to wada nie powinna się uaktywnić.

Worek jest wodoszczelny (to główna cecha tego produktu) dlatego nadal zdecydowaliśmy się go sprzedawać. W kajaku sprawdzi się idealnie!”. Specjalnie mnie to nie martwiło, szczególnie, że na początku szukałem worka tylko na jednodniowy, jednorazowy wypad – jak się potem okazało całkiem niesłusznie.

Worek jest dość spory – 30 litrów to wystarczająca pojemność by zabrać z sobą wszystko co potrzebne: jedzenie na spływ, ubrania (kurtkę, polar, spodnie na zmianę, buty/sandały, krem do opalania, czapkę, aparat itp. itd. Dosłownie wszystko. Nie było problemu, żebym się na jednodniowy spływ zapakował w niego razem z moją żoną. Dla osób, które cenią sobie minimalizm – do worka zapakują wszystko nawet na trzydniowy spływ.

Najważniejszą cechą worka wodoszczelnego jest oczywiście jego wodoszczelność – worek w tej roli sprawia się należycie. Niezależnie od tego jak długo będzie leżał w wodzie, z jakim impetem w nią wpadnie oraz czy przypadkiem ktoś nim nie będzie rzucał – nie ma żadnych szans, żeby woda dostała się do środka. To rzecz jasna najistotniejsze zwłaszcza, jeśli wieziemy w nim wartościowe przedmioty jak aparat, dokumenty czy telefon komórkowy.

Jeśli chodzi o jego wygląd to jest on ciemnoniebieski. Bardzo udanym udogodnieniem jest duże przeźroczyste okienko na całej długości worka. Z tego względu, że jak wspominałem jest dość spory i mieści się w nim sporo rzeczy, czasami trzeba w nim trochę poszukać – dzięki okienku nie stanowi to żadnego problemu i dużo łatwiej i szybciej znaleźć to, czego się aktualnie szuka. Za to naprawdę ogromny plus.

Dół worka jest wykonany z nieco twardszego materiału – jest także czarny. Ogólnie rzecz ujmując cały worek został wykonany z niezłej jakości materiałów, nawet podczas bliskich spotkań z kamieniami, konarami drzew, wystającymi przeszkodami nic mu się nie stało. Także samo zamknięcie jest dobrej jakości. Jedyne do czego można mieć pewne obawy to plastikowe zapięcie. Teoretycznie jest w porządku jednak zostało wykonane z dość pośledniego plastiku, przy nadepnięciu może się niestety złamać – ale to tylko moje gdybanie.

Dzięki wspomnianemu rolowanemu zamknięciu otrzymujemy niemal błyskawiczny dostęp do wewnątrz worka. Przy odpowiednim zrolowaniu nie ma się też co przejmować tym, że coś się wleje do środka. To po prostu świetny sposób zamykania worka (zresztą powszechnie stosowany).

Po zrolowaniu i zapięciu otrzymujemy dodatkowo praktyczny uchwyt dzięki któremu z łatwością przeniesiemy worek wraz z zawartością wszędzie gdzie będziemy chcieli – bardzo wygodne rozwiązanie.

Zapomniałem wspomnieć o tym, że worek na niebieskiej części posiada dość spore logo marki Fjord Nansen.

Nazwa modelu – Kajak, wskazuje na zastosowanie modelu. Faktycznie bardzo dobrze wpasowuje się w przód lub tył kajaku (oczywiście zależy to także od modelu!). Zależnie od tego jak bardzo jest zapakowany można go także trzymać pod nogami.

Mimo tego, że jest to worek drugiego gatunku, jak do tej pory jestem z niego zadowolony. Przede wszystkim spełnia swoją podstawową funkcję – jest wodoszczelny. Ponadto przeźroczyste okienko pomaga w organizacji przedmiotów wewnątrz, praktyczne rolowane zamknięcie sprawdza się należycie a jakość materiałów także nie budzi wątpliwości (no, może poza plastikowym zapięciem). Uważam, że jest to produkt dobrej jakości i za bardzo przystępną cenę. Jego pojemność jest także wystarczająca. Jeśli kiedyś zacznie się z nim coś dziać – dam znać. Na razie mam o nim bardzo pozytywną opinię.

Ocena: +4

Translate »