GOAL ZERO Lampka LUNA LED LIGHT

Wiosna, ach to Ty! Niestety tylko w kalendarzu, a za oknem nadal króluje śnieg, lód i wiatr. Pogoda w kratkę nie jest jednak problemem w przypadku testu lampki. A co piernik do wiatraka i lampka do outdooru? Jak się okazuje – całkiem sporo. Zanim jednak opowiem o samym produkcie, chciałabym wspomnieć nieco o korzeniach oraz idei samej marki – myślę, że warto na chwilę się nad nimi zatrzymać.

goal_zero_logo_1_800x188

Założyciel firmy, Robert Workman rozpoczął pracę nad prototypem kolektora słonecznego Goal Zero, kiedy przebywał w Kongo. Nie mógł pogodzić się z tym, że (prócz innych problemów) kraj ten boryka się z problemem braku dostępu do źródeł energii. Po powrocie do domu założył organizację non-profit o nazwie Tifie (Teaching Individuals and Family Independence through Enterprise). Działając we współpracy z Goal Zero ma ona pomóc w znoszeniu granic.

luna
„Marzymy o tym, że pewnego dnia będzie ZERO analfabetyzmu. ZERO biedy i ZERO głodu. Idea oddawania jest dla nas najważniejsza ze wszystkich celów, więc innymi słowy to nasz podstawowy cel [GOAL ZERO]”. Tak w skrócie przedstawia się historia, z którą można się zapoznać na stronie http://www.goalzero.com. Szczytne idee zawsze warte są propagowania i docenienia, jednak zdaję sobie sprawę, że nie mogą przesłonić samych produktów. Jak więc wyglądają produkty GOAL ZERO i ich użytkowanie?

14101_use1

Jako pierwsza na tzw. tapetę idzie lampka Luna LED Light. To najmniejsze dziecko z całej rodziny Goal Zero – jej wymiary to 40.5 x 0.6 x 1.2 cm, a waga również prezentuje sie bardzo przyjemnie: 50 g. 10 ledów dostarcza niebieskawego, jasnego światła, a lampka pobiera 1 watt energii, zasilana jest na USB. Samo światło jest bardzo jasne, więc bez problemu może służyć nie tylko jako pomocnicze źródło światła, ale również jako jedyne, gdy w pomieszczeniu jest zupełnie ciemno. Producent podaje, że Luna posłuży nam przez 20.000 godzin; póki co użytkowałam ją ok. 20 i uważam (a jest to z pewnościa istotne), że wzrok nie męczy się przy niej – choć na początku miałam takie obawy. Giętki pałąk pozwoli na ustawienie lampki w pożądanej pozycji, albo owinięcie jej wokół czegoś. Można odkształcić go na wiele sposobów, bardzo łatwo poddaje się takim manipulacjom. Równocześnie pozostaje w pożądanej pozycji i nie odkształca się. Korzystając z Luny do oświetlenia klawiatury przy optymalnym jej ustawieniu nie świeci nam ani w oczy, ani też nie odbija się w monitorze.

2013-03-24 16.52.39

W jaki sposób można korzystać z lampki? Ja używałam jej głównie do oświetlania klawiatury, aby nie świecić lampy sufitowej I niepotrzebnie nie marnować energii. W nocy, kiedy nachodziła mnie chęć na czytanie również towarzyszyła mi Luna, a dzięki temu nikt (czyt. mąż i zwierzęta ;)) się nie obudził/nie miał problemów z zaśnięciem przez zbyt silne światło. Jeśli jesteśmy typem, który komputer zabiera wszędzie ze względu na zobowiązania zawodowe czy po prostu dla rozrywki, Luna przyda się w chatce studenckiej lub namiocie. Nie będziemy nikomu przeszkadzali, a zupełnie swobodnie skorzystamy z potrzebnych danych nie wytężając wzroku w ciemnościach. Dodatkowo – i tu pojawia się odniesienie do mojego pytania z początku artykułu – Luna ma jedną cudowną właściwość. Jest kompatybilna z ładowarkami solarnymi Goal Zero; po podłączeniu do niej możemy w namiocie sprawdzić trasę na mapie, poczytać czy znaleźć potrzebne drobiazgi. Rankiem zakładamy ładowarkę solarną na plecak i podczas wędrówki zdobywamy energię potrzebną do nocnego działania Luny. Jesteśmy więc nie tylko dobrze wyposażeni, ale w dodatku ekologiczni. Ale to już osobna historia.

2013-03-24 16.53.26
Jedyne, co można jej wytknąć to brak włącznika. Lampka działa po prostu zawsze gdy jest podłączona pod źródło zasilania (nieistotne czy będzie to Guide 10 Plus czy USB laptopa).

2013-03-24 16.54.53

Myślę, że to przydatny produkt – jak się okazuje nie tylko w domu, ale też podczas wypadów. Nie odczujemy dodatkowego obciążenia w plecaku, a z pewnością we wspomnianych wyżej sytuacjach Luna doskonale się sprawdzi.
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=-Klyr0sFx4c] Ocena: 4

Translate »