GOCLEVER Kamera DVR SPORT

Przez kilka tygodni miałem możliwość testowania sportowej kamery DVR SPORT, dobrze rozpoznawalnej w Polsce marki (głównie za sprawą niezłej jakości budżetowych tabletów i GPSów) GoClever. Kamery sportowe stają się coraz powszechniej stosowane.

goclever logo duza rozdzielczość

Oczywiście w dalszym ciągu GoPro wiedzie prym (duża w tym zasługa przede wszystkim rewelacyjnej jakości, ale także świetnego marketingu i współpracy z wieloma sportowcami). Ich najnowsze dziecko – HD Hero 3 naprawdę robi wrażenie. Nie można zapominać także o markach takich jak Contour czy ION (na targach ISPO marek kamer sportowych było naprawdę dużo). Niestety wymienione firmy w dalszym ciągu są bardzo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić (ceny zaczynają się od około 900zł (za podstawowego Contour`a), natomiast najnowszy model GoPro w wersji Black to wydatek rzędu 1900zł). Nie ma się więc co dziwić, że nie każdy może sobie pozwolić na taką przyjemność. GoClever wychodzi naprzeciw posiadaczom zdecydowanie chudszych portfeli, model DVR SPORT można nabyć za ułamek ceny GoPro – poniżej 200zł. Czego można spodziewać się po tak tanim sprzęcie i co on może oferować użytkownikowi? Próbowałem to sprawdzić.

1_logo
Sama kamerka jest bardzo podobna (można powiedzieć, że jest niemal klonem) do GoPro. Dostarczana jest w ładnym opakowaniu, który mieści niemal wszystko co niezbędne do jej obsługi. Świetnie będzie nadawać się także jako ciekawy prezent. Ale po kolei.

2013-01-31 21.23.18
Sama kamera jest lekko profilowanym z przodu czarnym prostokątem. Jest naprawdę bardzo malutka, jej wymiary to: 62X43X27mm, a waga to jedyne 47 gram. Dzięki czemu niezależnie od tego gdzie będziemy jej używać, na pewno nie będzie nam przeszkadzać (bez wyrzutów sumienia można ją nosić także w plecaku czy kieszeni – praktycznie nie czuć, że ma się kamerę przy sobie. Od frontowej strony znajduje się obiektyw kamery, a także logo marki GoClever. Należy nadmienić, że materiał zewnętrzny ma strukturę gumy dzięki czemu kamera dobrze leży w rękach (także mokrych). Co należy uznać za pierwszy jej plus.

2013-01-31 21.31.53

Z góry na samym środku znajduje się mikrofon, po jego lewej strony włącznik/wyłącznik a po prawej przycisk służący do robienia zdjęć. Dolna część kamery to slot na kartę MicroSD (kamera może obsługiwać karty o pojemności do 32GB – co powinno w zupełności wystarczyć do kamerowania naszych wyczynów), oraz gniazdo mini USB. Po prawej stronie znajduje się suwak, który odpowiada za tryb kamery (zdjęcie/film). Natomiast po drugiej stronie znajduje się wyłącznie miejsce na taśmę na rękę. Tył w znakomitej większości jest zajęty przez 2 calowy wyświetlacz, który także służy do obsługi urządzenia. Jedynie w prawym górnym rogu można znaleźć dwie malutkie diody (Busy i Charge).

2013-01-31 21.23.32
Najważniejszym akcesorium jaki jest dodawany do kamery DVR Sport jest wodoszczelna, plastikowa obudowa. Także ona jest wyprodukowana na wzór modelu GoPro. Trzeba przyznać, że tak jej przyciski, jak i system zamykania działają naprawdę bardzo sprawnie, i mimo wielokrotnego wytarzania kamery w śniegu i wrzucenia jej do wody nie było możliwości by coś jej się stało. Zdarzyło jej się także spaść z około metra – nie zrobiło to na niej żadnego wrażenia.

2013-01-31 21.23.48
Do kamery producent dodaje także kilka innych akcesoriów (a w zasadzie elementów do montażu), które zdecydowanie rozszerzają możliwości tej kamery. Dzięki dołączonym elementom kamerę bez żadnego problemu możemy zamontować na kask, kierownicę roweru, szybę samochodu czy własną rękę (faktycznie można ją przymontować niemal wszędzie). Muszę przyznać, że w dotyku czuć, że akcesoria nie zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów, niemniej jednak podczas korzystania z kamery nie miałem z nimi absolutnie żadnych problemów. A przyssawka trzyma naprawdę pewnie nawet przy silnych podmuchach wiatru i sporej prędkości.

2013-01-31 21.24.11

Nie można zapomnieć, że przed zamontowaniem kamery na jakimkolwiek miejscu (no chyba, że chcemy kamerować z ręki) należy ją włożyć do wodoszczelnego pokrowca i wtedy zamontować z danym akcesorium. Sam montaż wygląda identycznie jak w GoPro, posiadamy śrubę dzięki której łączymy pokrowiec z danym akcesorium.

2013-01-31 21.24.29
Kamera posiada baterię, którą ładuje się za pośrednictwem kabla USB (czas ładowania to ok. 3h). Producent dodaje ładowarkę samochodową (bardzo przydatny gadżet jeśli wyjeżdzamy np. samochodem na narty czy wycieczkę) oraz kabel USB do komputera. Niestety, trochę szkoda, że w zestawie zabrakło tradycyjnej ładowarki sieciowej bądź adaptera, który pozwoliłby na ładowanie kamery przez gniazdko sieciowe i kabel USB. Będąc np. w hotelowym hotelu do którego dojechało się transportem publicznym (i nie mając przy sobie laptopa) w zasadzie nie będziemy w stanie naładować naszej kamery – to duże utrudnienie, i niestety mankament tego modelu.

2013-01-31 21.25.07

Wbudowana bateria wg producenta powinna wytrzymywać 70 minut, w praktyce jednak po pełnym naładowaniu wytrzymała u mnie 54 minuty (więc niestety trochę mniej). Niemniej jednak niemal godzina także jest całkiem niezłym wynikiem, który powinien zadowolić dużą część użytkowników (no chyba, że ktoś wybiera się na całodzienną eskapadę z kamerą).

2013-01-31 21.25.23
Jak wspominałem, pokrowiec wodoszczelny jest bardzo wytrzymały, niestety nie można tego powiedzieć o samej kamerze na którą trzeba uważać (miałem kilka problemów z działaniem bocznego suwaka). Jeśli chodzi o obsługę urządzenia to jeśli ktoś jest przyzwyczajony do nowych smartphone`ów to ekran kamery GoClever uzna bez wątpienia za rachityczny. Z tego względu, że jest dość mały (zaledwie dwa cale) czasami stosunkowo trudno (szczególnie jeśli ktoś ma duże palce) trafić w odpowiedni przycisk.

2013-01-31 21.25.41

Należy nadmienić, że większość przycisków znajduje się w rogach ekranu. Stwarza to dodatkowe problemy, które w połączeniu z tym, że ekran działa dopiero na dość mocny dotyk może być momentami irytujące. Menu urządzenia jest maksymalnie uproszczone, w zasadzie wszystkie działania są na tyle intuicyjne, że poradzi sobie z nimi małe dziecko. Po włożeniu kamery do pokrowca wodoszczelnego do użytku pozostają nam wyłącznie dwa przyciski – wtedy nie ma już najmniejszego problemu z niczym.

2013-01-31 21.26.03
Kamera potrafi nagrywać filmy w dwóch rozdzielczościach: VGA (640X480) oraz 720p (1280X720), z czego z pierwszej z nich nie ma co korzystać, bo jakość można porównać z pierwszymi aparatami dostępnymi w komórkach. Jeśli chodzi o wyższy tryb 720p to kamera nagrywa całkiem przyzwoicie. Jeśli mamy zamiar kamerować w dziennym, dobrym świetle to DVR SPORT bez wątpienia się sprawdzi – obraz jest ładny, kolory żywe i w miarę naturalne.

2013-01-31 21.26.56

Podczas szarówki lub przy bardzo szybkiej jeździe obraz momentami się nieco rozmazuje (podobnie np. podczas jazdy terenowej na rowerze). Jakość filmów podwodnych w dużej mierze zależy od szybkości jaką będziemy obracać kamerę, jeśli np. kamera jest ustawiona statycznie pod wodą i nagrywa poruszający się obiekt to wynik jest niezły, gorzej jeśli chcielibyśmy z nią po prostu pływać.

2013-01-31 21.27.16
Jeśli chodzi o zdjęcia to niestety nie ma co oczekiwać szału. Kamera robi zdjęcia w rozdzielczości 5, 3 i 1 Mpix. Muszę jednak z przykrością stwierdzić, że jeżeli miejsce/obiekt nie jest dobrze doświetlony to zdjęcia wychodzą ciemne i mało szczegółowe. Większość telefonów komórkowych oferuje aktualnie dużo większe możliwości. Nie znaczy to jednak, że funkcja robienia zdjęć nie może okazać się nam przydatna. Aparat posiada także czterokrotne powiększenie cyfrowe.

2013-01-31 21.27.36
Nie wspomniałem jeszcze o formatach. Filmy nagrywane są w formacie AVI natomiast zdjęcia zapisywane w JPG. To dobre rozwiązanie ponieważ są to chyba najpopularniejsze formaty.

2013-01-31 21.28.14

Zapomniałem jeszcze o jednej rzeczy, która niestety przysparzała mi pewnych problemów. Zdarzało mi się, że po włożeniu karty MicroSD do urządzenia musiałem formatować kartę. Co ciekawe po sformatowaniu przez urządzenie, wyłączeniu i włączeniu urządzenia pojawiał się znowu komunikat o potrzebie sformatowania karty. Dopiero kilkakrotne włożenie karty i zrestartowanie urządzenia skutkowało poprawnym odczytem karty. Muszę zaznaczyć, że kartę próbowałem w swoim tablecie jak i smartphone`ie i nie miałem żadnych problemów. Stwarzało to spory problem, głównie po nagraniu filmu i chęci zgrania go za pośrednictwem kabla USB do komputera.

2013-01-31 21.28.44
Wbudowany mikrofon w kamerze dobrze zbiera dźwięki otoczeniu, dzięki temu przydarzyło mi się z kamery korzystać np. podczas imprezy rodzinnej.

2013-01-31 21.29.31
Kamery DVR SPORT marki GoClever nie ma nawet co porównywać z produktem GoPro czy ION`em. To całkiem innej klasy sprzęt i inna jakość. Nie znaczy to jednak wcale, że kamera marki GoClever jest zła. Owszem, posiada kilka mankamentów jest to produkt budżetowy, który bardzo dobrze sprawdzi się w rękach mniej wymagających i mniej zamożnych klientów.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=zR7WbR1ue5I]

W zupełności wystarczy do nagrywania różnorodnych aktywności fizycznych, spotkań rodzinnych, podczas wycieczek, wyjazdów (mało waży i prawie nie zajmuje miejsca więc można ją zabrać ze sobą nawet w bardzo odległe miejsca). Jeśli nie masz ochoty lub potrzeby by wydawać dużą część swojej wypłaty na kamerę sportową, oraz nie masz wyrórowanych wymagań co do jakości filmów a chcesz po prostu nagrywać swoje aktywności to DVR SPORT będzie idealnym rozwiązaniem!
Ocena: 3+

Translate »