GOPRO Kamera HD HERO 2

Dzięki uprzejmości firmy Freeway – dystrybutora m.in. kamer GoPro, miałem możliwość korzystania przez  pewien czas z legendarnej już kamery HD Hero 2. Przyznam, że po oddaniu kamery do dystrybutora do dzisiaj jeszcze za nią trochę tęsknię. Ale po kolei.

            HD Hero2 jest następcą cenionej kamery HD Hero, która wprowadziła rewolucję w nagrywaniu sportów ekstremalnych. Nowy model posiada dwa razy szybszą moc obliczeniową, całkowicie nowy obiektyw, łatwiejsze w obsłudze menu a także wiele więcej innych pomniejszych udoskonaleń. Kamery marki HD Hero są projektowane specjalnie do użytku podczas uprawiania różnego rodzaju sportów. Bez żadnych problemów możemy nakręcić skok ze spadochronem, nurkowanie, surfing, rajd rowerowy czy motocrossing. Wiadomo, że podczas uprawiania tego rodzaju sportów nie ma czasu ani wolnej ręki, żeby zajmować się dodatkowo nagrywaniem. Kamerę HD Hero wystarczy włączyć a sama nagra nasze wspaniale przeżyte chwile.

            Jeśli chodzi o wygląd – sama kamera to naprawdę malutka i lekka szara kosteczka. Z przodu posiada wypukły obiektyw, z lewej strony mały ekran do obsługi menu, pod nim przycisk, a obok przycisku –  lampkę. Na górnej części obudowy znajdziemy drugi przycisk do obsługi menu. Z tyłu znajduje się litowo-jonowa bateria a obok niej wejście, do którego możemy włączyć część akcesoriów, które są dostępne do kamery.  Z boku po jednej stronie znajduje się miejsce na karty SD oraz wejście mini HDMI. Z drugiej strony natomiast jest wejście na złącze mini USB oraz mikrofon i mini jack. Całość ma bardzo zwartą i dość wytrzymałą konstrukcję. Widać, że materiały użyte do produkcji kamery są wysokiej jakości.

Kamerę użytkuje się najczęściej po włożeniu jej do wodoszczelnego opakowania;  m.in. dzięki niemu jesteśmy w stanie przymocować kamerę gdziekolwiek chcemy. Oprócz tego, że posiada wodoodporność do 60m, to jest także bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, rzucanie czy nawet przypadkowe skopanie (sprawdzone). Niezależnie od tego co się z nią dzieje – nie robi to na niej żadnego wrażenia. Jest także bardzo proste w obsłudze – kamerę można z niego wyciągnąć dosłownie błyskawicznie.

HD Hero 2 jest dostępna w sprzedaży w trzech kompletach: outdoor, motorsport  i surf. Zależnie od tego, do czego jest nam potrzebna bez wątpienia w każdym zestawie znajdziemy wszystko to, co potrzebne, by nagrać najlepsze ujęcia z naszych wyczynów. Kamerę bez problemu można przymocować do deski surfingowej czy snowboardowej, samochodu (np. szyby albo zderzaka), roweru czy motocyklu (np. na kierownicę), czy też na kask – nieistotne czy rowerowy czy wspinaczkowy. Kamerę można też z powodzeniem nosić po prostu na głowie (podobnie jak czołówkę), nadgarstku albo też na wysokości brzucha (przy użyciu specjalnego pasa). Akcesoriów do mocowania kamery jest naprawdę dużo. Niezależnie od tego, jaki sport się uprawia, nie sposób nie znaleźć na nią miejsca. To ogromna zaleta – dzięki temu możliwości robienia fantastycznych ujęć są niemal nieograniczone. Nie należy zapomnieć także o tym, że nie tylko sama kamera z obudową, ale także akcesoria zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów i z pomysłem. Dzięki temu pewnie trzymają się i dotrzymają nam kroku niezależnie od uprawianego aktualnie sportu.

System mocowania jest może nieco toporny, ale za to gwarantuje odpowiednie trzymanie się kamery tak, że nie trzeba się zbytnio o nią obawiać. Polega na tym, że wodoodporną obudowę montuje się do danego akcesorium za pomocą długiej śruby, która pewnie łączy obie części. Jedynym małym mankamentem jest to, że faktycznie, chcąc zmienić mocowanie trzeba się trochę nakręcić śrubą w jedną i drugą stronę. Niemniej jednak coś za coś – a pewność dobrego uchwytu jest chyba ważniejsza.

Kamera jest na tyle mała i lekka, że umiejscawiając ją np. na desce snowboardowej w ogóle nie czuć, że ma się ją ze sobą. Trochę inaczej ma się sprawa mocując ją do kasku bądź umiejscawiając bezpośrednio na głowie. Wtedy niestety czuć, że ma się na głowie coś, co lekko ciąży. Może to być utrudnieniem dla ludzi, dla których ważna jest każda sekunda. X kamerką na głowie próbowałem kilkukrotnie biegać – pasy utrzymują ją wprawdzie w jednym położeniu, a sama kamera po krótkim przyzwyczajeniu się nie przeszkadza bardziej, niż średniej wielkości latarka czołowa. Na początku jednak niestety odczuwa się dyskomfort.

Kamera HD Hero 2 posiada wiele trybów pracy – może nagrywać filmy od rozdzielczości 1920X1080 aż po 840X480. Oczywiście im lepsza jakość filmu, tym więcej miejsca na karcie będzie zajmował; tym samym długość filmu będzie krótsza – za to jakość lepsza. Oprócz tego co najważniejsze, czyli nagrywania zdjęć, kamera posiada także możliwość robienia zdjęć z rodzielczością nawet 11 megapikseli. Dzięki temu praktycznie w każdych warunkach jesteśmy w stanie uzyskać piękne, dokładne i czyste zdjęcie. Nie ma także problemu, aby włączyć tryb zdjęć seryjnych, które mogą być robione w różnych odcinkach czasu (od 0.5 sekundy aż do 60 sekund).

            Ogromnym plusem kamery jest bardzo szeroki kąt obiektywu. Dzięki temu nie musimy się martwić czy to, co akurat robimy, mieścimy w kadrze. Kąt widzenia – w zależności od ustawienia rozdzielczości – wynosi od 90 do 170 stopni. Inną ważną zaletą jest to, że kamera niemal błyskawicznie dopasowuje się do aktualnych zmian oświetlenia, dzięki czemu prześwietlenia występują naprawdę bardzo sporadycznie a przez większość czasu można cieszyć się wyraźnym obrazem.

            Przyznam, że niejednokrotnie wykorzystywałem kamerę także do celów bardziej domowych – nagrywania spotkań ze znajomymi, ciekawych sytuacji itp. Także do takich celów HD Hero 2 spisuje się rewelacyjnie. Po nagraniu filmu wystarczy kartę pamięci przenieść do komputera i już można wraz ze znajomymi oglądać przed chwilą nakręcony materiał. Można także dokupić GoPro WiFi BacPac i bezpośrednio za pomocą WiFi przesyłać filmy i zdjęcia (podobno działa także Live Streaming). Niestety nie miałem takiej możliwości, gdyż nie posiadałem tego akcesorium. To, że kamera spisuje się także w domu, pokazuje jak bardzo wszechstronnym urządzeniem jest (choć wiadomo, że czasami w domu dzieją się rzeczy dużo bardziej ekstremalne niż podczas uprawiania najbardziej ekstremalnych sportów).

            Niestety kamera nie jest idealna. Problem występuje, gdy chcemy ją wykorzystywać jako tradycyjną kamerę. Niestety nie posiada wyświetlacza dzięki któremu dokładnie widzimy co nagrywamy/czemu robimy zdjęcie. Można dokupić dodatkowy moduł LCD BacPac. Niestety generuje to koszt około 400zł. Bez tego owszem – nagramy z pewnością wszystko co chcemy, nie zawsze jednak tak jak chcemy. Dla kogoś, kto już za samą kamerę z zestawem zapłacił prawie 1500zł, kolejny wydatek może stanowić problem.

            Jeśli chodzi o samą obsługę, to nie ma z tym większych problemów. Całość jest obsługiwana za pomocą zaledwie dwóch przycisków. Po przyzwyczajeniu się wszystko idzie bardzo sprawnie i bezproblemowo. Na początku jednak, można mieć problemy żeby odnaleźć się w menu i ustawić wszystko tak jak się chce. Po kilku minutach i kilkunastu próbach wszystko powinno być już jasne i łatwe w obsłudze. Nawet 10-miesięczne dziecko  na chatce studenckiej w górach samo nakręciło sobie nią ładny film (pozdrowienia dla Maciusia!).

            HD Hero 2 została wyposażona w baterię LiOn o pojemności 1100 mAh, która wystarcza na nakręcenie od 4 do 8 godzin materiału. To całkiem niezłe osiągi. Po tym czasie wystarczy ją naładować za pośrednictwem kabla USB i znowu ruszać w przygodę pełną wrażeń.

            Kamera posiada także bardzo prosty bezpłatny program GoPro CineForm Studio, dzięki któremu zmontujemy profesjonalne filmy z naszych najciekawszych materiałów filmowych. Program jest stosunkowo prosty i intuicyjny, po zaznajomieniu się z nim będziemy w stanie złożyć naprawdę dobry film, którego nie będzie wstyd pokazać rodzinie czy znajomym.

            Nie ma się co specjalnie rozpisywać. HD Hero 2 to niemal idealna kamera do nagrywania wszelkich sportów ekstremalnych. Jej minimalistyczne rozmiary, ogromne ilości dostępnych mocowań, świetne parametry techniczne sprawiają, że jest to sprzęt niemal idealny. Owszem, można by wytknąć mu kilka drobnych minusów, kryją się one jednak całkowicie w mnogości zalet jakie posiada ten produkt. Jeśli ktoś potrzebuje sprzętu do nagrywania swoich przygód, to nie mógł lepiej trafić. Jedyne, co może nieco martwić, to brak wyświetlacza w podstawowej wersji obudowy (pytanie tylko gdzie by się tak naprawdę zmieścił?) a także niestety cena – niemal 1500zł za komplet to jednak dość dużo pieniędzy. Jeśli jednak posiadasz w portfelu takie fundusze, po zakupie GoPro będziesz świadomy, że były to dobrze wydane pieniądze.

Ocena: 5

Film marki GoPro:

Filmy Lesława „Leona” Matuszka*:

* dziękuję bardzo za możliwość publikacji!

Zdjęcia: GoPro.com oraz testyoutdoorowe.pl

Translate »