Gra karciana Timeline Polska

Gra karciana Timeline Polska

Dzisiaj test trochę z innej beczki. W sumie czasami zamiast (albo po!) aktywności fizycznych lepiej jest usiąść do stołu i spędzić trochę czasu ze znajomymi. Oprócz zwyczajowego piwa/kawy/herbaty można wyciągnąć grę i miło spędzić czas. Na pewno lepiej niż przed telewizorem w samotności. Sytuacja jest jeszcze ciekawsza gdy jesteśmy w podróży i potrzebujemy chwili relaksu. Albo spędzamy wspólny dzień na chatce studenckiej i chcemy się zintegrować z ekipą. Tak, tak… nie bez powodu gry w dalszym ciągu cieszą się ogromną popularnością i nawet najlepszy tablet nie jest dla nich konkurencją.

timeline_polska_setup_bez_tla-3956995-600x0

Dwa miesiące temu otrzymałem grę, która dzięki swoim niewielkim gabarytom idealnie nadaje się do tego, by zapakować ją do plecaka przed wyjazdem. I nie myślę tu wyłącznie o górskich wypadach – grę przecież można zabrać także na wakacje, weekend za miastem czy idąc do znajomych.

timeline_polska_karta5

Timeline Polska to gra, której mechanika jest równie prosta jak gry w bierki – wymaga jednak pewnej wiedzy lub umiejętności łączenia faktów. Każdy z graczy posiada po kilka kart. Każda z kart to jedno wydarzenie historyczne (akurat edycja Polska opiera się oczywiście na tym co znane z naszego – krajowego – podwórka). Oprócz absolutnych „must know” takich jak chrzest Polski czy ustanowienie Konstytucji 3 Maja na kartach znajdują się fakty takie jak otwarcie pierwszej restauracji McDonald`s w Polsce . Ogólnie – jest ciekawie.

Niewątpliwym plusem tej gry jest to, że omówienie jej zasad nawet osobie zmęczonej po całym dniu tułaczki zajmuje kilka chwil. Każda z kart jest dwustronna. Z jednej strony karta posiada grafikę oraz nazwę wydarzenia a z drugiej dodatkowo jej datę. Każdy zawodnik ma przed sobą pięć kart z zasłoniętymi datami. I zaczynamy wtedy układać oś czasu.

Jeśli uda nam się odpowiednio zgadnąć odpowiednią datę wydarzenia ustawiając ją pomiędzy innymi wydarzeniami historycznymi – pozbywamy się karty. Jeśli się nie uda to karta ląduje na stosiku kart nie trafionych a my dobieramy kolejną kartę z puli. Wygrywa ten kto pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart. Prawda, że brzmi prosto? Uwierzcie, że tak nie jest – te kilka lat po ostatnich lekcjach historii daty uciekają z głowy bardzo szybko a Timeline pozwala je sobie przypomnieć! I to w tej grze jest świetne. Wartość edukacyjna tytułu jest moim zdaniem spora, pozwala uporządkować sobie wydarzenia historyczne w głowie, dowiedzieć się także kiedy co się wydarzyło. W edycji Polska są to w większości ważne daty dla historii naszego Państwa, które naprawdę warto znać. Również spędzając nad grą czas z dziećmi chłoną one wiedzę historyczną, która na pewno im się przyda w przyszłości.

Co w takim razie z minusami? Mając jedynie edycję Polską gra dość szybko staje się dość wtórna (chyba, że gramy często z innymi ludźmi, którzy gry nie znają – wtedy mamy lekką przewagę). Na szczęście edycji Timeline jest więcej a im więcej kart w grze, tym jeszcze ciekawiej.

Ogromnym plusem gry jest to, że mieści się w niewielkim metalowym pudełku, które z jednej strony doskonale chroni karty a z drugiej nie zajmuje zbyt wiele miejsca w plecaku, gdy chcemy ją wziąć ze sobą (trzeba ją pokazać na odprawie bagażowej jak latamy tylko z bagażem podręcznym – ostatnio zapomniałem o niej jak leciałem do Eindhoven i potem musiałem jej szukać po plecaku).

Jeśli chodzi o jakość wykonania kart to moim zdaniem nic by się nie stało, gdyby były minimalnie większe i wykonane z twardszego materiału. Z drugiej strony zbyt duże karty sprawiłyby, że nasza oś czasu szybciej nabrałaby długości, która nie zmieści się ani w namiocie ani na stole w pokoju gościnnym. Więc może źle się wyraziłem – podpisy mogłyby być minimalnie większe (szczególnie dla osób trochę starszych lub grających w słabo oświetlonych pomieszczeniach). Gdyby karton był nieco grubszy karty zyskałyby dłuższą żywotność, ale i tak nie jest źle.

Ze swojej strony muszę powiedzieć, że wygląd pudełka jest po prostu śliczny! Odnosi się do symboli naszego kraju, od przodu pudełko jest wypukłe i naprawdę robi niesamowite wrażenie.

Podobnie jeśli chodzi o rysunki na kartach – są wykonane szczegółowo i naprawdę bardzo przyjemnie dla oka. Grając w Timeline odczuwa się faktyczną przyjemność.

Mechanika tej gry jest ekstremalnie prosta, z drugiej strony, żeby być w niej dobrym trzeba mieć kilka dat w głowie. Gra ze względu na małe gabaryty doskonale sprawdza się jako wersja podróżna – niezależnie czy na wakacje czy wypad w góry. Do jej minusów można zaliczyć wtórność, która po pewnym czasie wkrada się w rozgrywkę, z drugiej strony świadczy to jednak o tym, że z datami historycznymi u nas coraz lepiej, więc nie ma co narzekać 🙂 To również interesująca propozycja dla dorosłych i dzieci na Święta Bożego Narodzenia!

Ocena: 4

Informacje podstawowe:

Zawartość pudełka: 110 kart, instrukcja
Liczba graczy: 2 – 8 osób

Wiek: od 8 lat
Wydawca: REBEL.pl
Ilustrator: Agnieszka Dąbrowiecka

Translate »