HYDRAPAK Softflask ULTRAFLASK 500 ml

HYDRAPAK Softflask ULTRAFLASK 500 ml

Może część z Was pamięta moją przygodę podczas startu w Madeira Island Ultra Trail w 2017 roku. Wieczorem dzień przed biegiem zauważyłem, że… mój bukłak do plecaka jest dziurawy i nie nadaje się do użytku. W związku z tym cały maratoński dystans najpiękniejszego górskiego biegu na świecie przebiegłem mając jedynie malutki 250 ml softflask marki Dynafit, który dostałem w pakiecie startowym na Biegu Śnieżnej Pantery w Zawoi. Będę pamiętał tamten dzień do końca życia nie tylko ze względu na niebywały urok i niezapomniane widoki Madery. To był także czas, który przekonał mnie, że softflaski mogą skutecznie zastąpić bukłak na plecach.

Dzisiaj chciałem Wam przedstawić UltraFlask 500 ml od marki Hydrapak – pierwszy poważny softflask, jaki posiadam. Tylko co można napisać o miękkiej butelce na wodę? Jak się zaraz okaże całkiem sporo. Przede wszystkim szukałem czegoś co ma pojemność ok. 500 ml. Dlaczego? Często na biegach w wyposażeniu obowiązkowym jest zapis, że trzeba mieć ze sobą co najmniej 1 litr płynu. Dwa 500 ml softflaski (które przenoszę po jednym na każdym ramieniu plecak) załatwiają temat i nie muszę przejmować się bukłakiem.

Czas by w kilku słowach przedstawić Wam samą markę. Jak można przeczytać na stronie polskiego dystrybutora marki: „HYDRAPAK jest amerykańskim producentem, specjalizującym się w projektowaniu systemów nawadniających, głównie z wykorzystaniem składanych butelek, bukłaków i pojemników na wodę. Brand powstał w 1996 w kalifornijskim Oakland. Jego produkty tworzone są głównie z myślą o profesjonalnych biegaczach i kolarzach oraz fanach trekkingu. Twórcy Hydrapaka duży nacisk kładą na stosowanie innowacji technologicznych oraz bazowaniu na nowoczesnych, elastycznych tworzywach. Równocześnie dbają o to, aby oferowane produkty były funkcjonalne i proste w użyciu.”

Sama butalka modelu Ultraflask 500 ml mieści się bez problemu w dedykowanych kieszonkach na softflaski. W porównaniu do modelu Dynafit o którym wspominałem jest smuklejsza. Jej wymiary to w przybliżeniu: 22 cm wysokości x 5 cm długości x cm szerokości. Jest to wysokość samej butelki – bez nakrętki. Co dla mnie szczególnie istotne – produkt jest lekki, odporny na temperaturę (można do niego wlać ciecz o temperaturze nawet 60 stopni celsjusza). Najważniejsze jednak – jest wolny od szkodliwego BPA i PVC. Już jakiś czas temu zacząłem specjalnie zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na produktach, w których przenoszę jedzenie bądź napoje. Po prostu nie chce się truć, gdy nie muszę. Sama nakrętka na górze softflaska jest wykonana z twardego tworzywa sztucznego dlatego nie ma problemu z nakręcaniem i odkręcaniem nakrętki. Produkt jest koloru jasnoniebieskiego z białymi oznaczeniami na części zewnętrznej. Na szczęście nie jest przezroczysty (co niekorzystnie by wpływało na płyn, który byłby poddany działaniu promieni słonecznych). Czego mi brakuje? Moim zdaniem dobrze by było, gdyby butelka była wyposażona w miarkę, by podczas np. postoju można było dokładnie sprawdzić ile płynu znajduje się w butelce. Nie jest to może sprawa absolutnie kluczowa, ale jednak trochę mi tego brakuje. Materiał z jakiego wykonana jest butelka  (0,25 mm poliuretan termoplastyczny) jest przyjemny w dotyku, miękki, ale jednocześnie wytrzymały. Co bardzo ważne: łatwo go złożyć (zrollowany mieści się w nakrętce!) – pusty nie zajmuje więc zbytecznie miejsca. Całość (wraz z nakrętką i ustnikiem) jest również bardzo lekka – waży zaledwie 44 gramy!

Nakrętka jest wykonana z wysokiej jakości TPU, mimo tego, że nie posiada wewnątrz żadnego silikonowego o-ringa po nakręceniu butelka jest całkowicie szczelna (próbowałem nawet kilkakrotnie rzucić ją po prostu na ziemię – nie wyciekła nawet kropelka). Nakrętka jest koloru szarego, na górze znajduje się logo oraz nazwa marki. W zestawie ustnik posiada przedłużoną rurkę dzięki której teoretycznie można pić z softflaska nie wyciągając go z kieszonki w kamizelce biegowej. Niestety ze względu na to, że mam tylko 160 centymetrów wzrostu (uwaga może się okazać praktyczna dla niektórych biegających kobiet), rurka jest za długa (ma 12 cm bez ustnika) bo wystaje mi w nad usta i po prostu mocno denerwuje. Rozwiązanie? Bardzo łatwe – można ją skrócić nożyczkami – co też zrobiłem. Teraz pasuje idealnie.

Sam ustnik również wykonany jest z szarego TPU zakończonego silikonem, który nie podrażnia ust. Końcówka jest skierowana w ten sposób, że łatwo jest złapać ustnik w zęby. Jest bardzo wygodny w użyciu (zdecydowanie bardziej niż ustniki np. z Kalenji). Wystarczy lekko go przygryźć zębami i pociągnąć płyn. Przyznam szczerze, że z butelki korzysta się bardzo wygodnie.

Dla tych, którzy w ogóle nie chcą korzystać z rurki można bez problemu wyjąć z rurki sam ustnik i przymocować go bezpośrednio na nakrętkę. Co ważne – można to robić wielokrotnie zależnie od naszych upodobań. Dla osób korzystających ze zmywarki – można ją myć na górnej półce.

Jak na razie Hydrapak Ultraflask 500 ml uznaje za bardzo udany wybór. Niczego więcej nie oczekiwałbym po softflasku. Co ważne – nie jest szkodliwy dla zdrowia, jest bardzo ergonomiczny, praktyczny i po prostu wygodny w użyciu. Minusy? Jeśli przenosimy w nim żele energetyczne to czasami trzeba się trochę napocić, żeby go domyć (np. gdy kilka godzin brudna butelka leży w plecaku) – butelka jest dość długa a wlot niezbyt szeroki, mogłaby być również wyposażona w miarkę. Prócz tego – nie mam uwag!

Ocena: 5-

Translate »