KANFOR Rękawiczki FURIO

KANFOR Rękawiczki FURIO

Zima to wspaniała pora roku, jednak, aby móc dostrzec jej uroki, musimy wcześniej odpowiednio się do niej przygotować. Gdy temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza, a do tego zaczyna mocniej wiać, bez odpowiedniej garderoby przyjemność z niedzielnego spaceru bywa wątpliwa. Na ratunek przychodzą nam akcesoria, które na nowo pozwalają spojrzeć na świat z “cieplejszej perspektywy”.
Chciałbym podzielić się swoimi odczuciami z użytkowania odzieży termoaktywnej, którą miałem okazję przetestować na zboczach Elbrusa podczas zimowej wyprawy (Zimowy Elbrus 2013).

Opis ogólny
FURIO to standardowe pięciopalczaste rękawiczki. Charakterystyczne ze względu na zastosowany bardzo elastyczny materiał oraz specjalny antypoślizgowy nadruk umieszczony na wewnętrznej stronie. Zakończone są dość długim mankietem, który dobrze przylega do rąk przez co zapobiega przedostawaniu się do środka niekorzystnych czynników atmosferycznych. Rękawiczki są cienkie i przy pierwszym kontakcie sprawiają wrażenie bardzo delikatnych. FURIO oferowane są w kolorze czarnym, w czterech różnych rozmiarach.
furio1

Materiał i wykonanie
Do uszycia rękawic wykorzystano materiał Polartec® Power Stretch Pro®. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem rozciągliwości (w 4 kierunkach) oraz doskonałą oddychalnością. Tkaninę tę cechuje dwie różne powierzchnie: zewnętrzna – gładka i odporna na ścieranie oraz wewnętrzna – delikatna, przyjemna w dotyku, która dba o zachowanie odpowiedniego mikroklimatu. Elastyczny materiał gwarantuje precyzyjne dopasowanie się do kształtu dłoni, powierzchnia nie marszczy się i nie odstaje. Antypoślizgowy nadruk zastosowany na chwytnej części rękawiczek gwarantuje precyzyjne trzymanie przedmiotów takich jak aparat fotograficzny, czy sprzęt wspinaczkowy.
Pod względem jakości wykonania firma Kanfor nie zawodzi i tym razem, zachowując wysokie standardy.
furio2

Ocena
W czasie zimowej wyprawy na Elbrus FURIO były moimi podstawowymi rękawiczkami. W zasadzie niemal cały czas miałem je na dłoniach. Podczas wspinania, na biwaku w czasie gotowania, ubierania, czy nawet podczas czytania książki.
Tak jak wspomniałem na początku, rękawiczki przy pierwszym kontakcie wydają się bardzo delikatne. Wrażenie takie wynika głównie z faktu, że są one cienkie i miękkie w dotyku. Dodatkowo bardzo dobrze przylegają do dłoni, zwiększa to komfort podczas ich noszenia. Antypoślizgowy nadruku umieszczono na całej wewnętrznej powierzchni rękawiczek w postaci powtarzanego loga producenta.
furio3

Trochę obawiałem się, czy tak delikatne rękawiczki wytrzymają kilku tygodniową akcję górską. Z niedowierzaniem myślałem głównie o antypoślizgowym nadruku, byłem przekonany, że szybko zacznie się odklejać od materiału. Rękawice otrzymałem od producenta do testów, dlatego nie było mowy o żadnej taryfie ulgowej.
Po raz pierwszy FURIO zaskoczyły mnie, gdy wziąłem do ręki termos, miałem wrażenie, że przykleił się do ręki. Z czasem siła antypoślizgowa nieco spadła, jednak trudno powiedzieć, czy wynikało to ze zużycia materiału, czy przypadkiem nie z mojego do niej przyzwyczajenia. Jedno nie ulega jednak wątpliwości, część chwytna rękawiczek umożliwia precyzyjne trzymanie przedmiotów. Daje to większą pewność np. przy operowaniu sprzętem wspinaczkowym lub fotograficznym. Ku mojemu zdziwieniu po kilku tygodniach intensywnego używania gumowy nadruk ciągle był na swoim miejscu i nie przedstawiał oznak zużycia.
Na uwagę zasługuje również sam materiał (Polartec® Power Stretch Pro®), który bardzo dobrze transportuje wilgoć na zewnątrz, a przy tym jest stosunkowo odporny na przenikanie wiatru. Rękawiczki bardzo szybko schną, nawet na dłoniach. Po ich zamoczeniu wystarczyło kilkanaście minut noszenia i znowu były suche.
Kiedy w dłonie robiło mi się zimno zakładałem dodatkowo łapawice ALTA WB, taki zestaw służył mi podczas całego wyjazdu na Kaukaz. W odwodzie miałem jeszcze puchowe łapawice, które niemal przez całą wyprawę przenosiłem w plecaku.
furio4

Podsumowanie
FURIO to rękawiczki z antypoślizgowym nadrukiem, które zostały wykonane z nowatorskiego materiału Polartec® Power Stretch Pro®. Idealne nadają się tam gdzie wymagana jest duża wytrzymałość, odporność na ścieranie, swoboda ruchu i szybkie odprowadzenie wilgoci.
Z czystym sumieniem polecam te rękawiczki, to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, ja osobiście żadnych wad nie mogłem się doszukać.

O firmie
“KANFOR” jest polską firmą, która obecna jest na rynku od ponad 20 lat. Posiada licencję na produkcję odzieży z różnego typu materiałów Polartec. Daje nam to gwarancję, że produkty w ofercie tego producenta powstały z najlepszych obecnie dostępnych materiałów. Warto również wspomnieć, że produkty “KANFORA” sygnowane są napisem “MADE IN POLAND”.

Autor: Arek Pawłowski

Translate »