MIGHTY MUG Kubek termiczny BIGGIE

MIGHTY MUG Kubek termiczny BIGGIE

Chciałem dzisiaj bliżej przedstawić Wam kubek, który doskonale sprawdza się w mojej pracy, choć nie tylko. Nie wiem czy słyszeliście kiedykolwiek o marce Mighty Mug. To, co odróżnia tę firmę od innych produkujących kubki termiczne (które są popularne na całym świecie) jest opatentowana technologia Smartgrip – o której szerzej będzie za moment.

Kubek Biggie SS, który otrzymałem przyjechał do mnie w ładnym pudełku, na którym znajdowały się wszelkie niezbędne informacje o produkcie. Dystrybutorem marki w Polsce jest firma Redberry INT sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Produkt został zaprojektowany w USA, wykonano go zaś (jak niemal wszystko) w Chinach.

Po wyjęciu z pudełka pierwsze, co zwróciło moją uwagę to kształt naczynia. Kubek jest stosunkowo wysokim walcem, z nieco rozszerzoną górną częścią. Główna część kubka termicznego została wyprodukowana z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dzięki temu kubek jest z jednej strony stosunkowo lekki, z drugiej zaś odpowiednio wytrzymały (jeśli chodzi o zarysowania i drobne upadki – nie zauważyłem by robiło to na nim wrażenie). Dla mnie bardzo interesująca jest powłoka zewnętrzna modelu. Kubek mimo tego, że jest śliski dobrze trzyma się w dłoni. Co więcej – jeśli krople wody dostaną się na zewnątrz kubka, bardzo szybko ściekają po obudowie. Dzięki temu kubek dobrze nadaje się do biura (nie zmoczymy sobie nim rąk podczas używania). Na boku kubka znajduje się logo marki. Warto nadmienić, że kubek powinien pasować do większości tradycyjnych uchwytów na kubek w samochodach (ja posiadam Citroena C4 Cactus i kubek pewnie w nim „siedzi”, tak samo jest w Hyundaiu i10 od moich rodziców). Warto również nadmienić, że kubek Mighty Mug jest całkowicie pozbawiony szkodliwego dla naszego zdrowia BPA.

To, co moim zdaniem jest dużym atutem tego modelu, to pojemność – 530 ml. Nieco ponad pół litra to moim zdaniem idealna ilość napoju, żeby zrobić sobie solidną kawę w trakcie pracy (tak, piję sporo kawy), ale też w sam raz tyle – ile można ze sobą wziąć na niezbyt wymagające, kilkugodzinne wyjście w góry (powiązane z wypiciem herbaty na szczycie). Przy wyborze kubka termicznego warto zwracać uwagę na pojemność. Nie należy kupować zbyt dużego kubka, gdyż zostawienie w nim wolnej przestrzeni (powietrza), sprawi, że temperatura płynu szybciej zacznie się obniżać, niż gdyby kubek był pełen napoju. Dla mnie model Mighty Mug pod względem pojemności jest idealny – ale to już każdego indywidualne przyzwyczajenia.

Podwójne ścianki z próżnią w środku (szczerze mówiąc dość szerokie) zapewniają długie trzymanie temperatury płynów. Zdaniem producenta kubek utrzymuje ciepło przez nawet 6 godzin. W praktyce pewnie tak jest – ale w warunkach laboratoryjnych. Kubek naprawdę długo trzyma ciepło w temperaturze pokojowej (np. w biurze), ale wiadomo, że gdy temperatura otoczenia spada – również temperatura z kubka jest szybciej oddawana. W praktyce w okresie wczesnej wiosny zdarzało mi się, że napój z wrzątku, do temperatury zdatnej do picia zamieniał się w około 1,5-2 godzin. To mimo wszystko nie jest złym wynikiem. Nie jest nowością, że kubki termiczne dłużej zachowują zimno napojów – model Mighty Mug podobno potrafi utrzymać chłodny napój aż przez ponad 14 godzin. Nie jestem aż takim optymistą, ale sprawdziłem kubek przez 8h pracy i po takim czasie płyn wewnątrz nadal był zimny.

Ze względu na prostą konstrukcję (tak samego kubka jak i nakrętki) jest go bardzo łatwo utrzymać w czystości. Choć należy pamiętać, że nie nadaje się on do mycia w zmywarce! Zakrętka kubka na początku nie budziła mojego zaufania. Niemniej jednak wielokrotnie próbowałem czy przy odwracaniu kubka nic się nie wylewa – i ani razu mi się to nie zdarzyło, mogę więc z ręką na sercu powiedzieć – że kubek jest szczelny! Oczywiście pod dwoma podstawowymi warunkami – że dobrze go dokręcimy, oraz, że odpowiednio zamkniemy ustnik.

A jeśli już mowa o ustniku, cała nakrętka jest wykonana z tworzywa sztucznego, ale dobrej jakości. Na tym elemencie również znajduje się logo marki. Kubek otwiera się pociągając zamknięcie (na gwincie) do góry. Samo korzystanie i picie z kubka jest wygodne, dziurka jest na tyle duża, że wygodnie się z niej pije. Jednak samo zamykanie ustnika działa dość topornie i trzeba w to włożyć trochę siły. Z tego względu np. lepiej jest zamknąć nakrętkę przed nakręceniem jej na kubek. W innym przypadku zamykając go jest szansa się poparzyć. Trudność zamykania (zatrzask) najpewniej ma związek ze szczelnością kubka więc trudno tak naprawdę traktować to jako poważną wadę. Jest również szansa, że z czasem, gdy kubek będzie użytkowany, mechanizm się „wyrobi” i będzie działać nieco płynniej.

Ktoś mógłby powiedzieć, że chyba napisałem już o wszystkim – nie byłoby to jednak prawdą. Głównym wyróżnikiem kubka jest zastosowana w nim (i wspomniana na początku tekstu) technologia Smartgrip mająca zapewniać to, że kubek nie będzie się wywracał tak łatwo jak konkurencja. Szczerze mówiąc byłem niezwykle ciekawy – jak to działa. Kubek od dołu posiada odkręcalny dół wykonany z tworzywa sztucznego. Technologia działa na bazie ciśnienia i została opatentowana. Spód naczynia zapobiega jego oderwaniu przy wszelkich poziomych ruchach i przypadkowych szturchnięciach, natomiast pionowy ruch w górę powoduje uwolnienie ciśnienia i łatwe podniesienie kubka. Sam element odpowiedzialny za tę technologię można bez problemu odkręcić chcąc np. kubek umyć. I teraz tak – SmartGrip z założenia jest bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem. Przyznam szczerze, że u mnie w biurze sprawdza się rewelacyjnie. Nie działa jednak na wszystkich powierzchniach i przy kupnie kubka należy zdawać sobie z tego sprawę! Z tego też względu moim zdaniem testowany kubek Mighty Mug Biggie SS bardziej nadaje się do zastosowań domowych/biurowych niż turystycznych. Dlatego, że po prostu w turystyce nie zawsze mamy do końca wpływ na to, w jakich warunkach przyjdzie nam korzystać z kubka, dom czy biuro są bardziej przewidywalne, a nie chciałbym doprowadzić do sytuacji, że „w trasie” postawię kubek z wrzątkiem na powierzchni, której się „nie złapie” i po prostu się poparzę.

Czy polecam kubek Mighty Mug? Ma wiele niezaprzeczalnych atutów – dobrą pojemność, świetne wykonanie, wysokiej jakości materiały no i technologię Smartgrip. Mogę go śmiało polecić każdemu pracownikowi biurowemu. Czy jednak wziąłbym go w podróż? Pewnie tak, ale samochodową.

Ocena: 4

Kubek jest dostępny tutaj: https://www.mightymug.pl/pl/p/Mighty-Mug-Biggie-SS-Stal-Nierdzewna-530-ml/42

Translate »