ÖKO Butelka filtrująca

ÖKO Butelka filtrująca

Jakiś czas temu mogliście przeczytać test tabletek do dezynfekcji wody pitnej Javel Aqua (dystrybuowanej przez firmę Nomader). Przy okazji tamtego artykułu pokrótce opisałem także kilka innych możliwości uzdatniania wody. Niemniej jednak zabrakło wśród nich butelki marki ÖKO. Firma ta posiada swoją główną siedzibę w USA, niemniej jednak produkcja butelek odbywa się w (jak bardzo wielu innych produktów) w Chinach. ÖKO jest producentem bardzo interesującej butelki filtrującej, która może być bardzo przydatna podczas odpoczynku w dziczy, czy też wyjazdu do egzotycznych krajów – ale o tym dokładnie za chwilę. Polskim dystrybutorem produktów tej marki – których nie jest za wiele, w zasadzie jest to jedna butelka w trzech pojemnościach (550ml, 650ml oraz 1000ml) oraz filtry poziom 1 i poziom 2 (w różnych wariantach kolorystycznych), jest firma Czysta Woda, która swoją siedzibę posiada w Pile. Aby lepiej zapoznać się z jej ofertą można zajrzeć na stronę internetową → wwww.czysta-woda.com. Z tego co zauważyłem, dystrybutor powoli wchodzi w rynek outdoor i butelki ÖKO można zamawiać także w wybranych turystycznych sklepach internetowych jak i kupić w niektórych sklepach stacjonarnych. Mimo tego, że jest to dość specyficzny produkt, trzeba bez wątpienia przyznać, że na pewno znajdzie sporo nabywców.

OKO

Zamawiając butelkę na stronie o której przed momentem wspominałem, po szybkiej dostawie otrzymujemy kartonowe pudełeczko, krótką instrukcję obsługi oraz naszą butelkę.

Jeśli chodzi o wygląd to trzeba stwierdzić, że butelka jest faktycznie interesująco zaprojektowana. Dolna część to po prostu pojemnik na wodę, został on wyprodukowany z transparentnego tworzywa sztucznego (nie zawierającego BPA). Butelka została dopuszczona do kontaktu z żywnością dlatego też jest w 100% bezpieczna. Od zewnętrznej strony posiada wyżłobienia by lepiej leżeć w dłoni oraz logo marki. Plastik z jakiego wykonano tę część zdaje się być niezłej jakości po dotknięciu czuć, że jest jest stosunkowo gruby. Poddaje się sile dłoni ale stawia opór (dlaczego to jest istotne będzie za chwilę.). Sercem – czy też główną cechą butelki jest to, że pod nakrętką posiada ona nakręcany na gwint filtr. Właśnie ten element stanowi o fenomenie tego produktu. Na stronie dystrybutora można znaleźć informację, że: „Butelki ÖKO zostały wyposażone w rewolucyjne filtry wykorzystujące opatentowany system Upstream Valve po to by jeszcze płynniej wykonywać proces filtracji. Filtr będący elementem systemu filtrującego został pokryty jonami srebra, co pozwoliło na skuteczną eliminację bakterii znajdujących się w wodzie. Pory o wielkości 2 micronów skutecznie zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia – proces filtracji wspomaga się electro absorpcją, która efektywnie zmniejsza przepustowość filtra do 1 microna.

about_2

Filtry Level 2 ÖKO usuwają z wody nie tylko nieprzyjemny zapach, smak, chlor ale przede wszystkim metale ciężkie oraz groźne bakterie pałeczkę e-coli, pierwotniaki cryptosporidium, gardia lamblia na poziomie 99,9997 % co umożliwia korzystanie ze źródeł wody nie tylko w domu ale także w plenerze.”.

Filtr posiada konstrukcję walca wewnątrz jest pusty, dostarczony model posiadał taki sam kolor jak ustnik produktu. W dolnej części posiada logo marki. Jego wymiana czy też czyszczenie jest absolutnie niekłopotliwe ponieważ bez najmniejszego problemu można go odkręcić od górnej nakrętki (nakrętki oraz filtry dostępne są w sześciu kolorach do wyboru, dzięki czemu każdy może znaleźć kolor najlepiej mu odpowiadający). Koniec gwintu filtra ponadto został wyposażony w uszczelkę, aby nieprzefiltrowana woda przypadkiem nie dostała się do naszych ust.

oko filter

Górna część, czyli nakrętka także budzi pozytywne wrażenie. Z boku posiada logo marki, jest transparentna lecz koloru moim męskim okiem przypominającego szary. Z łatwością można ją nakręcać na gwint butelki. W górnej części posiada nieco wystający, owalny ustnik. Jeśli o niego chodzi to muszę przyznać, że jego obsługa ustami jest przyjemna. Ustnik przy otwieraniu stawia opór, lecz nie taki by móc być uciążliwy. Ponadto dość twardy materiał sprawia, że nawet wielokrotne zagryzanie go nie jest w stanie mu w żaden sposób zaszkodzić. Z boku nakrętka posiada otwór w którym znajduje się okrągły karabinek – ekstremalnie fajna sprawa, która nie jest dodawana chociażby do butelek Sigga czy innych bidonów (mam na myśli karabinek). Nakrętka została tak skonstruowana, że posiada lekkie wgłębienie, dzięki temu nie wystaje on i nie przeszkadza gdy nie jest potrzebny. Z kolei jeśli chcemy butelkę przytroczyć do zewnątrz plecaka czy w inne miejsce wystarczy go odchylić i problem z głowy. Co więcej, od wewnętrznej strony otwór w którym znajduje się karabinek został wyposażony w gumę dzięki której z jednej strony karabinek nie ociera o plastik nakrętki, a z drugiej działa zdecydowanie bardziej precyzyjnie a ponadto można go ustawić w dowolnej pozycji (oczywiście o ile butelka jest pusta). Za ten mały, ale niezwykle przydatny gadżet dla projektantów należą się bezwzględnie słowa uznania.

CAM00363

Podsumowując wygląd butelki trzeba przyznać, że została dość ciekawie zaprojektowana. Jedyna rzecz, która budzi moim zdaniem lekki niepokój to fakt, że gdy butelka jest pusta to nie jest do końca stabilna (szczególnie na nie do końca równych podłożach – np. przy szlaku itp.) Dzieje się tak z tego względu, że ustnik oraz filtr są dość ciężkie (łącznie 116g), natomiast pojemnik na wodę jest lekki (jedynie 42g). Całość: 158g. Taka dysproporcja niestety robi swoje. Tak jak już wspominałem butelka jest dostępna w trzech pojemnościach. Posiadany przeze mnie model ma 23cm wysokości oraz ok 8 cm średnicy. Wszystkie pojemności są na tyle duże, że w zupełności wystarczają na wycieczki. Szczególnie, że wodę możemy uzupełnić przy każdym źródle wody.

CAM00364

Bo właśnie, butelka filtrująca jak sama nazwa wskazuje nie jest przecież po to, by tylko transportować w niej wodę. Wspomniany, filtr Poziom 2, w który wyposażona jest butelka jest najważniejszą jej częścią. Od niego zależy czy będziemy pić czystą wodę czy też zanieczyszczoną. A wiadomo, że spożywanie brudnej wody może mieć związek z poważnymi zdrowotnymi problemami – zdecydowanie lepiej zapobiegać niż potem się leczyć.

CAM00365

Jak przebiega w takim razie proces filtracji? Sam schemat działania jest bardzo prosty. Odkręcamy butelkę, nabieramy do niej wody, którą chcemy przefiltrować. Zakręcamy nakrętkę wraz z filtrem i otwieramy ustnik. Przechylamy butelkę ustnikiem do góry i pijemy przefiltrowaną wodę – brzmi świetnie? Faktycznie, jeśli chodzi o samą filtrację, to nie ma się do czego przyczepić. Podczas testowania tej butelki miałem możliwość przetestowania jej w różnych warunkach i filtrowania wód o różnym poziomie zanieczyszczenia (choć profilaktycznie wolałem nie korzystać z tych najbardziej brudnych). Po przefiltrowaniu woda nie posiada specyficznego chociażby dla uzdatniających wodę tabletek posmaku – dość spory plus jeśli ktoś przez dłuższy czas musi spożywać wodę z niepewnych źródeł. Na cele testu zrobiłem także test w którym pokazuję, jak butelka potrafi przefiltrować PoloColę (pomysł naszedł mnie po obejrzeniu filmu promującego na stronie – nie mogłem się powstrzymać by samemu nie spróbować czy jest to prawda). Po przefiltrowaniu ciecz faktycznie zmieniła kolor na niemal przezroczysty, po PoloColi została jednak zapachowa nutka. Niemniej i tak test wyszedł nad podziw pomyślnie – byłem pod wrażeniem.

CAM00369

Butelka jest bardzo fajna też z tego względu, że wodę możemy nabrać w miejscu jakie chcemy, potem transportować ją w niej niemal dowolny czas, by wtedy – gdy zaczyna być potrzebna „na świeżo” ją przefiltrować. To bezsprzecznie duży plus tego sprzętu.

Niemniej jednak nie byłbym sobą bym nie doczepił się do kilku szczegółów związanych z korzystaniem z tej butelki. Po pierwsze, nie można jej traktować jako bidonu (mimo tego, że posiada ustnik). Aby z niej skorzystać konieczne jest jej odwrócenie (czasami nieco kłopotliwe). Chodzi o to, że butelka nie posiada wężyka i dopóki woda znajduje się w pojemniku to nie ma dostępu do filtra. Szczerze mówiąc jakiś czas zastanawiałem się nad tym, jak rozwiązać ten problem. Być może dałoby się stworzyć w butelce przegrodę i tak jakby dwie komory – jedną z rurką a drugą w której znajduje się filtr. Niemniej to tylko moje gdybanie. Faktycznie z butelki nie korzysta się komfortowo podczas np. jazdy na rowerze, gdyż chcąc się napić musimy mocno odchylić butelkę (i nieco głowę).

CAM00366

Drugą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę jest to, że woda bardzo wolno, naprawdę bardzo wolno wylewa się z ustnika. Rzecz jasna ma to po prostu związek z filtracją. Niemniej żeby napić się wody trzeba nie tylko odwrócić butelkę ale także dość mocno ją ściskać, lub zacząć mocno ciągnąć (tak, by wywołać ciśnienie, dzięki któremu woda przeciśnie się przez filtr). Nie jest to komfortowe np. podczas trail runningu, albo gdy chcemy przefiltrować w jednej chwili wodę dla całej rodziny. Oczywiście woda spływa także bez naciskania ale w takim tempie trzeba by było na nią zbyt długo czekać.

CAM00367

Podsumowując. Butelka filtrująca OKO to wyrób, który został stworzony z pomysłem i na pewno jest niezwykle przydatny podczas podróży czy turystyki do krajów egzotycznych. Butelka posiada kila dość ciekawych rozwiązań (karabińczyk, dobry ustnik czy innowacyjny, najwyższej jakości filtr). Faktycznie, jako urządzenie filtrujące jest to zdecydowanie fantastyczna sprawa (przekonała mnie dużo bardziej niż tabletki czy inne bardzo drogie filtry – np. MSR). Najważniejszym argumentem jest to, że przefiltrowana woda nie posiada jakiegokolwiek obcego posmaku, ponadto w butelce można ją przenosić niemal dowolne dystanse. Niestety, jeśli ktoś myśli, że butelka dobrze sprawdzi się jako bidon, który dodatkowo filtruje wodę to może być zawiedziony. Do bolączek butelki należy strumień filtrowanej wody oraz potrzeba jej przechylania. Z tych względów nie sprawdza się jako bidon podczas biegania czy tam, gdzie chcemy po prostu na szybko zrobić kilka łyków płynu.

CAM00368

Ostatecznie jednak muszę przyznać, że jest to bardzo fajny gadżet podczas różnego rodzaju trekkingów, kempingów i innych aktywności podczas których możemy znaleźć kilka chwil na przefiltrowanie wody.

Ogólnie z czystym sumieniem polecam butelkę wszystkim, którzy nie chcą pić wody z nieznanych źródeł a kochają podróże małe i duże!

Ocena: 4

Translate »