RAPEKS Raczki turystyczne

RAPEKS Raczki turystyczne

W górach na dobre śnieg spadł stosunkowo niedawno. Właśnie na niego czekałem i nieco ociągałem się z testem raczków turystycznych polskiej marki Rapeks. Wcześniej kilkakrotnie zdarzyło mi się używać ich po leśnych ścieżkach, przede wszystkim na lekko zmrożonym błocie (głównie po orkanie Ksawery). Śnieg w górach oznaczał, że w końcu była okazja by skorzystać z raczków na innym podłożu.

8953_logo

Rapeks to w 100% polska firma, która od dobrych kilku lat produkuje raczki turystyczne. Ich produkty są dostępne w wyspecjalizowanych sklepach turystycznych, outdoorowych, górskich oraz w polskich schroniskach górskich. Aktualnie w portfolio marki znajdują się dwa modele raczków turystycznych – wersję podstawową oraz PRO. Mieliśmy do czynienia tak z jednym jak i z drugim modelem. Ze względu na prostotę konstrukcji postanowiłem, by napisać na ich temat jeden tekst, który wydaje mi się, że w zupełności wystarczy każdemu w celu rozeznania się w tym produkcie.

raczki-index-right

Model podstawowy raczków kosztuje 39zł, co nie jest ceną wygórowaną, szczególnie, że w teorii raczki mają zapewnić nam większe bezpieczeństwo. Ich konstrukcja jest bardzo prosta. Opiera się na belce zakończonej po dwóch stronach podwójnymi zębami o wysokości 19mm. Nad zębami znajdują się dziurki, przez które przewleczony jest pasek, którym montujemy raczki do buta. Podczas pierwszego użycia, muszę przyznać, że musiałem kilkakrotnie spróbować, zanim udało mi się zamontować odpowiednio raczek. Wspomniany trok wykonany jest z wytrzymałego materiału (przynajmniej takie budzi wrażenie), jest koloru pomarańczowego. Zapina się go z przedniej części buta plastikową klamrą mocującą. Metalowa część raczka została ocynkowana oraz dodatkowo polakierowane co ma zapewniać zwiększoną wytrzymałość produktu.

raczki-index-left

Już po kilku kilometrach marszu po (w większości oblodzonym/zaśnieżonym terenie), gdzie gnieniegdzie mogły znaleźć się także kamienie na raczkach widać, że warstwa lakieru nie jest zbyt trwała i najnormalniej w świecie się ściera. Nie wpływa to w żaden sposób na praktyczność raczków a jedynie na ich wygląd zewnętrzny. Jeśli chodzi o plastikową klamrę to muszę powiedzieć, że pierwsze zetknięcie z nią nie napawało optymizmem, niemniej jednak jak do tej pory działa prawidłowo. Podobnie ma się sprawa jeśli chodzi o troki spinające raczki – nic do tej pory się z nimi nie dzieje. Zresztą, 2 lata gwarancji dodają pewności podczas użytkowania tego produktu.

CAM00517

Raczki dobrze trzymają się pod butem, niemniej jednak (na co zwrócono uwagę w instrukcji) trok podczas długiego marszu się poluzowuje sprawiając, że metalowa część raczka zaczyna lekko się chybotać – wtedy należy podciągnąć trok. Osobiście buty w jakich miałem okazję testować raczki (Zamberlan, Dolomite, Merrell i Keen) miały ten problem, że mimo mocnego ściągnięcia troku jego tylna część po pewnym czasie lubiła się coraz bardziej zsuwać z buta tym samym destabilizując raczka. Dlatego też po pewnym czasie zmieniłem mocowanie na nieco inne, które także całkiem nieźle się sprawdzało (dwukrotnie przewiązałem raczek dookoła buta), jedynym mankamentem tego rozwiązania było to, że raczek jak się poluzował to mógł się obrócić – ale zdarzyło mi się to tylko jeden raz podczas całodziennej podróży. Podstawowy model raczków ma (moim skromnym zdaniem), kilka cech, które są lepsze od wersji PRO. Najważniejszą z nich był fakt, że wersja podstawowa jest integrowana z niskimi butami trekkingowymi/podejściowymi. Wersja PRO jest przeznaczona w zasadzie wyłącznie do butów ponad kostkę. Co więcej warto podkreślić, że wersja podstawowa jest także nieco lżejsza (komplet 140g), nie bez znaczenia jest także cena.

CAM00516

Raczki w wersji PRO posiadają jeden trok więcej, który dodatkowo stabilizuje raczki na bucie. Tak jak wspomniałem wersja ta jest kompatybilna wyłącznie z wysokimi butami. Dodatkowy trok oplata kostkę. Wersja PRO (jak zresztą nazwa wskazuje) nadaje się do nieco bardziej ekstremalnych wyzwań od wersji standardowej (choć mamy o jeden trok więcej do mocowania – co początkowo może budzić trochę problemów, które jednak po kilku próbach nie sprawiają już problemów). Oprócz drugiego paska najważniejszą różnicą w wersji PRO są podwójna zęby. Niemniej jednak nawet te, zastosowane w wersji podstawowej bardzo dobrze stabilizują but na podłożu. W wersji PRO występują też inne kolory troków – wszystkie są czarne. To w zasadzie wszystkie różnice.

CAM00465

Dzięki niskiej wadze oraz temu, że zajmują bardzo mało miejsca po złożeniu można je zabrać niemal wszędzie. Oba modele są niezwykle przydatne stąd warto mieć je przy sobie tam, gdzie nie wiemy, jakie podłoże nas czeka. Jak wspomina producent: Na pewno okażą się bardzo przydatne na ośnieżonych, zamrożonych odcinkach tras. Można pokonywać w nich każdy śliski i oblodzony teren. Raczki świetnie sprawdzają się na stromych podejściach lub zejściach, stawiając stopy bokiem. Raki pasują do każdych butów turystycznych i trekkingowych, których szerokość w miejscu mocowania raczka nie przekracza 85 mm (czyli do 95% butów dostępnych na rynku).

CAM00491

Raczki marki Rapeks to bardzo proste i niedrogie rozwiązanie dla każdego turysty w okresie zimy, później jesieni i wczesnej wiosny. Podczas wycieczek po oblodzonych/zaśnieżonych terenach byłem niezwykle zadowolony z wyboru. Co więcej, dzięki nim nawet moja żona (w ciąży), nie bała się wyjść na spacer w Beskidy). Raczki dobrze sprawdzają się także w błocie. Mam wrażenie, że podczas srogiej zimy mogą przydać się także w mieście. To świetny wybór na lekko oraz średnio strome trasy. Rzecz jasna nie jest to produkt do wspinaczki a typowo do turystyki – tak zresztą jak wspomniano w nazwie. Do tej roli nadają się świetnie. Mimo tego, że można byłoby przyczepić się do tego, że lakier z nich szybko schodzi a troki trzeba dociągać jest to niezwykle przydatny produkt, który zwiększa to co najważniejsze – bezpieczeństwo. Osobiście mimo wszystko bardziej do gustu przypadł mi model podstawowy – który wydaje mi się jednak bardziej wszechstronny, niemniej jednak zdaję sobie sprawę, że to w głównej mierze kwestia gustu.

2

Ocena:

wersja podstawowa: 4+

wersja PRO: 4

Translate »