RUPICA Pasek CUBE BELT

           Przed urlopowym wyjazdem postanowiłem wyposażyć się w nowy pasek do spodni, stary niestety nie nadawał się już do tego, by pokazywać go publicznie. Ponieważ już jakiś czas temu nasza rodzima marka Rupica wzbudziła moje zainteresowanie długo się nie zastanawiając nabyłem model Cube Belt, który idealnie odzwierciedla moje uwielbienie dla koloru czerwonego. Jako, że urlop jak zwykle minął o wiele za szybko, mogę już co nieco powiedzieć o tym produkcie.

            Pasek z wyglądu jest bardzo wszechstronny. Można go spokojnie ubrać tak w góry, do trekkingu, nordic-walkingu, biegów terenowych czy jazdy na rowerze – w zasadzie do każdej aktywności fizycznej. Dzięki temu, że jest bardzo estetycznie wykonany dobrze nadaje się także do użytku w zwykłym, miejskim zgiełku – możemy w nim chodzić do pracy, szkoły czy na zakupy. Wszędzie tam będzie prezentował się bardzo dobrze. No, chyba, że dzień wcześniej przyjdzie nam ochota na paintball w leśnym bagnie – wtedy może nie wyglądać zbyt wyjściowo. Ale nawet to nie jest wielkim problemem – umycie go to kwestia dosłownie kilku minut.

            Pasek został wykonany z komfortowej, ale przy tym bardzo mocnej taśmy, która wytrzyma lata wzmożonego użytkowania bez większych problemów. Nie wyobrażam sobie co trzeba by robić, aby zostawić ślady  na pasku. Do klamry jest on przyszyty mocnym podwójnym splotem, który także zapewnia długoletnie użytkowanie. Od wewnętrznej strony, przy klamrze można zauważyć małą metkę z nazwą i logiem marki. Po wewnętrznej stronie metki napis: Made in Poland. To miła odmiana od produktów ze znaczkiem Made in China czy Made in Vietnam. Oczywistym jest, że rodzimych producentów należy wspierać.

            Niestety, dużo gorzej wygląda sprawa jeśli chodzi o wykończenie paska. Jego końcówka została zabezpieczona tworzywem przypominającym plastik, niestety, przy zginaniu paska bardzo łatwo się łamie i kruszy pozostawiając niezabezpieczoną końcówkę, która może się w późniejszym czasie pruć. Nie jest także odporny na inne uszkodzenia jak zadrapania itp. W zasadzie może zacząć się psuć po prostu podczas normalnego użytkowania i korzystania z klamry.

            Do produkcji paska Cube Belt (Rupica posiada wiele modeli klamr – zależnie od modelu paska), wykorzystano klamrę Duraflex. Owszem, do jej plusów należy to, że nie posiada metalowych elementów, dzięki czemu na lotnisku nie jesteśmy zmuszeni ściągać paska, ale na tym jej plusy się kończą. Wiadomo, że klamra jest niezwykle istotną częścią paska (utrzymuje go w porządanej pozycji, zapewnia komfort itp.).

            Niestety, ten model jest niezwykle rachityczny. Czuć w dłoniach, że plastik nie jest najwyższej jakości. Po otwarciu klamry trzeba uważać, by za mocno jej nie pociągnąć ponieważ górny (ruchomy) element łatwo można oderwać od podstawy tym samym bezpowrotnie niszcząc sobie pasek. Nawet to byłoby jednak do przeżycia, gdyby klamra działała niezawodnie. Niestety, tak także nie jest. Gdy zapniemy pasek górna część jest cały czas minimalnie uniesiona i w żaden sposób nie domyka się do końca. Powoduje to spory dyskomfort a przede wszystkim sprawia, że klamra nie trzyma pewnie paska. Kilkakrotnie przy wykonywaniu bardziej wzmożonych aktywności fizycznych klamra potrafiła się sama otworzyć. Podobnie jest przy poruszeniu ręką końcówki paska (nawet przypadkowo, np. podczas biegania) , mechanizm klamry działa na tyle lekko, że może się wtedy otworzyć. Owszem, większość czasu pasek trzyma się na swoim miejscu, jednak niestety te „wyjątki”  są na tyle irytujące, że trudno o nich nie napisać.

            Bezwzględnie miło byłoby napisać o rodzimym produkcie, że jest udany. Bardzo prawdopodobne, że paski Rupica z inną klamrą są dużo lepsze. Niestety muszę przyznać, że Cube Belt nie jest paskiem najwyższej jakości. Może nie kosztuje fortuny, więc nie powinno się zbyt wiele od niego wymagać. Ale niezależnie od tego podstawowe funkcje powinien spełniać bezbłędnie (chyba, że ktoś kupuje pasek, żeby utrzymywać porządek w domu). Owszem można znaleźć plusy, jak mocny pasek, splot czy pochodzenie. Niestety niezwykle tandetna klamra i wykończenie skazują całość na bardzo średnią ocenę ogólną. Nie znaczy to jednak, że pasek jest bezużyteczny a z całą pewnością może się także wizualnie podobać, stąd na pewno znajdzie wielu posiadaczy.

Ocena: 2+

 • Szanowni Państwo

  Jako producent pasków Rupica chciałbym ustosunkować się do powyższego testu. Jesteśmy młoda rozwijającą się firmą, wciąż się uczymy i zbieramy doświadczenie, aby tworzyć produkty najwyższej jakości, które swoją użytecznością i funkcjonalnością dadzą Państwu wiele radości.

  Wykończenie, końcówka paska nie jest wykonana z tworzywa. Taśma jest fabrycznie cięta na gorąco, a następnie opalana ręcznie podczas ostatecznego liftingu. Naturalną koleją rzeczy jest możliwość „łamania się” końcówki, strzępienia. Wystarczy ja ponownie opalić i problem zniknie. Osobiście używam od ponad dwóch lat tego samego paska (na co dzień, zdecydowanie intensywnie), ale moja końcówka jest zdecydowanie w dobrym stanie.

  Istnieje możliwość zabezpieczenia końcówki paska gumowym, przyszywanym elementem. Niestety element ten uniemożliwia późniejsze przeplatanie paska przez klamrę. Stosowany jest w produktach gotowych – spodnie razem z paskiem – w przypadku zastosowania klamry dwu-członowej. Niestety nie może być stosowany w naszych paskach.

  Na rynku producentów klamr z tworzywa wyróżniają się zdecydowanie trzy firmy – Duraflex, YKK, Nexus. Z uwagi na bogatą ofertę klamr typowo do pasków wybraliśmy klamry Duraflex. Klamra Belt Buckle (opisana w teście), to bardzo popularna klamra wykorzystywana przez wielu producentów pasków. Stąd też znalazła się w naszej kolekcji. Niestety większość uwag opisanych powyżej jest prawdziwa, Dlatego w kolekcji Rupica 2013 nie pojawi się już opisywana klamra.

  Na koniec chciałbym dodać, iż większość opisanych problemów, wad produktu podlega reklamacji, co za tym idzie wymianie na nowy produkt. Reklamację należy złożyć w sklepie, w którym produkt był nabyty lub bezpośrednio u nas.

  Za wszelkie przesłane do nas uwagi na temat naszych produktów, będziemy niezwykle wdzięczni. Z pewnością pozwolą nam one na ich udoskonalanie.

  • Panie Michale,

   serdecznie dziękuję za odpowiedź na test.
   Nie mamy jakichkolwiek wątpliwości co do tego, że marka Rupica stara sie tworzyć jak najlepsze produkty – sam Pana o tym najlepiej świadczy 🙂
   Faktycznie największą „bolączką” paska Cube belt jest niestety jego klamra (aczkolwiek z paska korzystam oczywiście w dalszym ciągu).
   Korzystając z okazji chciałbym nadmienić, że test innego paska Państwa firmy (Matrix Money Belt), ukaże się na blogu. W ostatnim czasie był testowany w Tanzanii (m.in. wyjście na Mount Meru) oraz w Zanzibarze.
   Sam jestem bardzo ciekawy pasków 40mm z metalową klamrą. Posiadałem kiedyś bardzo podobny pasek, który nabyłem w demobilu. Być może przy okazji i napływie gotówki pozwolę sobie na zakup w/w 🙂
   Pozdrawiam!

 • Witam Serdecznie

  Bardzo proszę o kontakt bezpośrednio z naszą firmą.

 • Ralson

  Można wiedzieć kiedy pojawi się test paska Matrix Money Belt ?? I Adres do blogu? Pozdrawiam

Translate »