SIGG Butelka WMB SWISS EMBLEM BLACK TOUCH 1.0L

SIGG Butelka WMB SWISS EMBLEM BLACK TOUCH 1.0L

Jakiś czas temu na łamach bloga opublikowałem pierwszy test produktu szwajcarskiej marki Sigg. Wtedy był to świetny termos Classic White. Oceniony zresztą jak najbardziej pozytywnie. Aktualnie jego rola wprawdzie nieco się zmieniła, ale dzięki temu jest w naprawdę codziennym użytku. Dzięki niemu przygotowywanie mleka dla mojej latorośli odbywa się zdecydowanie sprawniej. Było to moje pierwsze spotkanie z Siggiem. Jak się okazało nie ostatnie. Tym razem chciałbym poświęcić trochę czasu na opisanie najbardziej znanego – bezwzględnie kultowego – produktu tej marki – charakterystycznej butelki Sigg, którą spotkał się niemal każdy kto wędrował po turystycznych szlakach. Posiadany przeze mnie model to wersja WMB (Wide Mouth Bottle).

600px-Sigg.svg

Marka Sigg posiada już ponad stuletnią tradycję w produkcji butelek – rozpoczęła działalność w 1908 roku. Jej główna siedziba mieści się w Frauenfeld w Szwajcarii. Stąd właśnie często widoczny na produktach krzyż, który świadczy o pochodzeniu produktu. Posiadana przeze mnie butelka stanowi kwintesencję marki i jest chyba najbardziej rozpoznawalnym jej produktem.

CAM00997

Marka Sigg produkuje swoje butelki w wielu wariantach. Spotkać możemy wiele odmian, kolorów, czy pojemności. Wszystko po to, by klient mógł dokładnie wybrać to, czego potrzebuje. Na uwagę zasługuje także design, firma często korzysta z usług znanych i cenionych na całym świecie projektantów by uzyskać butelki, które charakteryzują się nieszablonowym wyglądem. Można powiedzieć, że niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki! Najczęściej spotykane pojemności to: 0,3l, 0,4l 0,6l, 0,75l, 1,0l oraz 1,5l. Nie zapomniano także chociażby o wersjach dla dzieci z wesołymi grafikami. Prócz butelek firma produkuje także bidony, kubki czy termosy. W jej ofercie znaleźć można także szereg akcesoriów do butelek dodatkowo zwiększających ich praktyczność (np. pokrowce czy ustniki). Kupując butelkę Sigg dodatkowo wspieramy ekologię. Co w naszym świecie jest niezwykle istotne. Butelki wielokrotnego użytku są ekologiczne, nadają się do recyklingu a przede wszystkim mogą ograniczyć zużywanie jednorazowych plastikowych butelek. Jeśli komuś leży na sercu los naszej planety, to korzystanie z Sigga może stanowić nasz malutki wkład w jej ochronę!

sigg-s-emblem-blk-t

Produkty Sigg są podzielone na kilka grup: Design (charakteryzujące się nieszablonowych wyglądem), Classic (czyli klasyczne, praktyczne butelki), Active Life (przystosowane do użytkowania w trakcie uprawiania różnorodnych sportów, Kids (seria dla dzieci) oraz Steelworks (czyli butelki wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej).

CAM00996

Jeśli chodzi o wygląd, to tak jak wspomniałem jest w czym wybierać. Ja jednak chciałbym skupić się na konkretnym modelu – Swiss Emblem, który posiadam. Butelka jednolitrowa ma kształt walca o wysokości 28,5cm i średnicy podstawy 8 cm. Z zewnątrz jej struktura jest chropowata dzięki czemu bardzo łatwo można pewnie ją złapać np. w wilgotnych dłoniach. Jest niezwykle trwała niemniej jednak zewnętrzną chropowatą warstwę da się niestety ubić np. gdy przypadkowo uderzymy butelką o twardą powierzchnię (np. kamień). W centralnej cześci butelki znajduje się logo marki z charakterystycznym, wspomnianym już krzyżem. Poniżej niego znajduje się napis: Sigg Bottles. Swiss Made. Since 1908. Odwracając butelkę, nieco nad postawą znajduje się jeszcze raz niewielkie logo marki. Ogólnie jeśli chodzi o wygląd a także wielkość to myślę, że butelka może się bardzo podobać. Akurat mój czarny model jest stonowany, klasyczny – i może właśnie dlatego tak bardzo przypadł mi do gustu.

CAM00989

Butelka jest wykonana w procesie wytłaczania z jednego kawałka aluminium (130g). Dzięki temu z jednej strony jest lekka, a z drugiej bardzo wytrzymała. Naprawdę trudno „zrobić jej krzywdę”. Wewnątrz butelka ma lekko żółtawe zabarwienie. Posiada powłokę EcoCare stąd zapewnia bezpieczeństwo (wolne od BPA i ftalanów). Co istotne, butelka ta nie zmienia pierwotnego smaku ani zapachu przechowywanych w niej płynów – jest całkowicie neutralna, dzięki czemu możemy cieszyć się smakiem naszych ulubionych napojów gdziekolwiek i kiedykolwiek chcemy.

CAM00995

Posiadany przeze mnie model WBM ma jeszcze jedną istotną zaletę – został wyposażony w szeroki wlew o średnicy ok. 5cm. Dzięki temu dużo łatwiej jest utrzymać wnętrze butelki w czystości a mycie jej nie sprawia jakichkolwiek problemów. Mało tego, takie rozwiązanie daje nam możliwość przygotowania wewnątrz jej napojów izotonicznych czy wsypanie kostek lodu. Konstrukcja ta jest więc dużo praktyczniejsza od tradycyjnych butelek Sigg. Aluminium przy wlewie butelki zostało skonstruowane w ten sposób, ze z butelki bardzo łatwo można precyzyjnie nalać wodę – podobnie zresztą jak z nakrętki.

CAM00990

Bo właśnie, góra butelki – tzn. ustnik WBM także jest świetny. Został on wykonany z wysokiej jakości PP. Tak jak Sigg ma w zwyczaju posiada on na samym szczycie dziurkę, dzięki której butelkę możemy za pomocą karabińczyka bez żadnego problemu przytroczyć np. do plecaka. Właśnie ten otwór sprawia też, że butelkę można z łatwością przenosić „na jednym palcu”. Patent ten wynaleziony przez markę Sigg ponad 100 lat temu do dnia dzisiejszego sprawdza się świetnie, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie byśmy butelkę złapali w jakikolwiek inny sposób. Korek WMB składa się z szerokiej podstawy, która jest nakręcana na butelkę. Wewnątrz niej znajduje się uszczelnia w kształcie o-ringa, która zapewnia szczelność całości. Na tę podstawę nakręca się dopiero mniejszy korek ze wspomnianą już dziurką, on także posiada o-ringa (ten jednak jest wewnętrzny, z kolei tego w podstawie korka nie widać). Takie rozwiązanie sprawia, że mamy w zasadzie dwie możliwości, możemy albo odkręcić górny korek i otrzymać około 2,5 cm otwór, albo też odkręcić cały korek WMB i uzyskać dwa razy większy otwór do butelki. Także na korku znajdują się loga marki. Szczerze powiem, że przy normalnym użytkowaniu plastikowi z którego stworzony jest korek nie powinno się nic stać. Niestety w moim przypadku korek kiedyś niepowołanie dostał się w łapy mojego psa, który nieco go nadgryzł, na szczęście nie na tyle by przestał być sprawny, niemniej jednak wygląda minimalnie mniej estetycznie (ocenić możecie na dołączonych zdjęciach). I właśnie, marka Sigg zna przypadki podobne do mojego. Dlatego też do butelki, tak jak wspomniałem można dokupić także dodatkowy korek, gdyby ten, który mamy uległ awarii czy zniszczeniu – to też jest sprawa warta wspomnienia.

CAM00993

Dla kogo są butelki Sigg? Tak naprawdę to przydadzą się niemal każdemu. Niezależnie od tego co robimy każdy z nas musi pić. Butelki Sigg, mimo tego, że z charakteru mają turystyczne korzenie tak naprawdę stały się popularne także w miejskiej dżungli. Doskonale nadają się do przenoszenia napojów podczas wyjść na uczelnie, w pracy, szkole czy nawet w niejednej domowej sytuacji. Jeśli chodzi z kolei o aspekt turystyczny – to są nieocenioną pomocą, osobiście niejednokrotnie w górskim strumieniu zaopatrywałem się w wodę do picia właśnie dzięki butelce Sigga. Myślę, że każdy turysta doceni z jednej strony prostotę i funkcjonalność a z drugiej najwyższej jakości materiały.

CAM00994

Niestety, butelki Sigg ze względu tak na renomę jak i na dbałość o szczegóły nie są zbyt tanie. Litrowa butelka (dokładnie model, który opisuję), kosztuje około 89zł. Nie jest to mało, z drugiej strony jednak to nie jest zakup, który wykonujemy często – butelki Sigg z pewnością bez żadnego problemu mogą służyć przez długie lata. A patrząc do tego, że możemy przyczynić się do ochrony środowiska – tym lepiej dla nas.

Podsumowując, testując butelkę Sigg przez dobrych kilka miesięcy w różnych warunkach, muszę stwierdzić, że jest naprawdę bardzo wielofunkcyjna i przydatna niemal w każdej sytuacji. Jest wyprodukowana z dobrych jakościowo materiałów, wytrzymała i praktyczna. W zasadzie trudno mi zarzucić jej cokolwiek. No może poza ceną, ta jednak nie do końca wpływa na ocenę samego produktu. Butelki Sigg na pewno są warte swojej ceny, bo to w końcu produkt najwyższej jakości.

Ocena: 5

dobry

Translate »