TwoNav Sportiva – nawigacja turystyczna

Jakiś czas temu miałem przyjemność testować trochę nietypowy dla siebie sprzęt jakim jest nawigacja turystyczna. Korzystałem z urządzenia renomowanej firmy TwoNav model Sportiva, który z założenia przeznaczony jest do wszelkiego rodzaju aktywności „outdoorowej”, co zresztą widać już po wyjęciu z pudełka.

 twonavlogo

twonav-Sportiva-1

Nawigacja jest bardzo zgrabna, lekka i mówiąc oględnie – dobrze leży. Nawigacja jest całkowicie wodoodporna, wyposażona w trójosiowy kompas oraz barometryczny wysokościomierz. Oprócz samej nawigacji w pudełku znajdziemy uchwyt do montażu na rowerze, ładowarkę, pakiet map topograficznych Polski w skali 1:10 000 (w zasadzie nie w pudełku, a do ściągnięcia gratis z Internetu) oraz płytę z oprogramowaniem CompeGPS.

???????????????????????????????

Zachęcony pozytywnym pierwszym wrażeniem ochoczo włączyłem Sportivę ciekaw jak działa. Sygnał z satelity został złapany bardzo szybko, jednak na tym dobre pierwsze wrażenie się kończyło. 3 calowy ekran dotykowy jest wystarczający jeżeli chodzi o samo odczytywanie mapy, jednak obsługiwanie dosyć małych przycisków sprawia trochę kłopotów. Zdarza się nacisnąć nie ten przycisk, który chcieliśmy, a „zoomowanie” mapy też wymaga trochę wprawy. Co prawda jest udogodnienie w postaci dwóch „fizycznych” przycisków z boków urządzenia, za pomocą których możemy przełączać ekran, wchodzić do menu głównego oraz blokować urządzenie, ale to wszystko.

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Osobiście nie jestem zwolennikiem ekranów dotyków, w szczególności kiedy mówimy o sprzęcie outdoorowym. Nie wyobrażam sobie obsługi urządzenia brudnymi czy mokrymi rękoma. Zaznaczyć należy również, że Sportivę testowałem w okresie zimowym, co wiąże się między innymi z noszeniem rękawiczek, a jak wiadomo rękawiczki i ekrany dotykowe za sobą nie przepadają.

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

W czasie użytkowania natknąłem się na jeszcze jeden problem, który ciężko jest mi wyjaśnić. Otóż, przy każdorazowej zmianie powiększenia mapy, po kilku sekundach obraz wracał do pierwotnego zbliżenia. Początkowo myślałem, że mam włączoną jakąś funkcję, która jest za to odpowiedzialna, jednak niczego takiego się nie doszukałem. Myślę więc, że mogło być to spowodowane temperaturą, w jakiej Sportiva była wykorzystywana. Być może właśnie z  tego powodu ekran dotykowy czasami „wariował”.Jeżeli jest jakieś inne wyjaśnienie to proszę o komentarz i wyprowadzenie mnie z błędu.

???????????????????????????????

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę to czas działania baterii, który wynosi około 15 godzin. Sprawia to, że Sportiva nadawała się będzie przede wszystkim na 1-2 dniowe wycieczki. Przy dłuższych wyprawach, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu sobie możliwości doładowania urządzenia.

??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Sam proces nawigacji, jak w większości przypadków odbywa się za pomocą wytyczania tzw. waypointów, śladów oraz tras. Można to robić zarówno z poziomu samego urządzenia jak i dostarczonego razem z nim oprogramowania CompeGPS, przy czym druga opcja jest o wiele wygodniejsza. CompeGPS nie należy może do programów bardzo intuicyjnych i niewprawnemu użytkownikowi (takiemu jak ja) nauczenie się jego obsługi i odkrycie wszystkich jego możliwości może zająć trochę czasu. Niemniej, kiedy już się tego nauczymy korzystanie z CompeGPS jest całkiem wygodne.

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Pomimo kilku opisanych wad związanych przede wszystkim z dotykowym ekranem, TwoNav Sportiva jest niewątpliwie wartą uwagi nawigacją turystyczną. Jej małe gabaryty, a przy tym solidna obudowa sprawiają, że Sportiva może być dobrym partnerem na szlaku.

Ocena: 4

Translate »