VAR Menażka 3-elementy

Przez cały zeszły sezon letni zżyłem się z jednym z najprostszych zestawów menażek – 3-elementowym zestawem marki VAR. Czas pokrótce opisać jak zaczęła się i przebiegała nasza znajomość.

16-medium
Zestaw to po prostu dwie (większa i mniejsza) klasyczne turystyczne menażki oraz pokrywka, która może służyć za patelnię. Całość została wykonana ze stali nierdzewnej. Ma to wiele zalet, po pierwsze menażki nie przesiąkają zapachem (tak jak mają to w zwyczaju robić te aluminiowe), są także dość wytrzymałe (ale o tym dokładnie nieco później). Przede wszystkim jednak bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Nieważne czy trzeba umyć naczynie po robieniu kisielu, czy po przypaleniu na palniku – zwykle nie sprawia to większych problemów (a wiadomo, że na kempingu nie posiadamy najnowszych i najmocniejszych detergentów ani wielu zmywaków do naczyń). Obie menażki posiadają uchwyty, dzięki którym możemy np. zdejmować je z ognia i się nie poparzyć. Co więcej, uchwyt większej z nich służy za zamknięcie całości. Jeśli ktoś potrzebuje oszczędzać miejsce w plecaku to wewnątrz menażek zmieści bez problemu przyprawnik czy scyzoryk. Niestety patelenka pokrywka) nie posiada żadnego uchwytu dlatego trzeba użyć własnych „patentów” by zdjąć ją z ognia.

c_big1287261
Naczynia są wytrzymałe a przy tym uginają się nieco pod dużym naciskiem. Dzięki w miarę cienkim dnom dania gotują się dość szybko (co ma znaczenie przy używaniu np. kuchenki turystycznej na gaz).

VAR_12_13 Menazka
O ile nie można się doczepić do wykonania samych naczyń to uchwyty, o których mowa wołają już o pomstę do nieba. Najprawdopodobniej trafiłem po prostu na trefny model (zamawiałem go przez Internet więc nie miałem możliwości zobaczenia go na własne oczy przed zakupem), niestety, obie rączki są bardzo pokrzywione, dzięki temu korzystanie z zestawu jest nieco utrudnione. Na szczęście nie aż na tyle by nie móc zamknąć pojemników – aczkolwiek szczerze powiem, że trzeba użyć trochę więcej siły do tego. Same zaczepy uchwytów do menażek także wyglądają, jakby były zrobione na szybko i niedokładnie – dlatego czuć lekki opór przy ich składaniu. Zapomniałbym jeszcze o jednym – na złączeniach rączki (w około 1/3 długości) pojawia się coś na kształt lekkiego brudu. Mam nadzieję, tak jak wspomniałem, że jest to tylko wada mojego konkretnego modelu (może się pogięło w trakcie transportu).

2013-01-07 21.21.04

Mógłbym się jeszcze trochę doczepić do wielkości menażek. Mniejsza jest nieco za mała dla jednej osoby, natomiast duża nieco za mała dla dwóch. Przynajmniej według mnie. Dla kogoś może jest w sam raz.

2013-01-07 21.40.30
Zestaw bardzo dobrze sprawdza się podczas różnego rodzaju kempingów, wyjazdów, obozów itp. Z powodzeniem może służyć także jako naczynie do jedzenia (np. jeśli gotuje się wspólnie w większej grupie). Zestaw VAR zajmuje trochę miejsca w plecaku i niestety są problemy by go przytroczyć (chyba, że mamy plecak z siatką albo mocowaniem kasku – wtedy nie powinno być problemu).

2013-01-07 21.42.05
Ogólnie rzecz ujmując zestaw marki VAR spełnia swoje funkcje. Bardzo dobrze nadaje się do gotowania, łatwo go utrzymać w czystości, nie przesiąka także smakiem potraw, jest w miarę lekki (choć oczywiście tytanowe zestawy są dużo lżejsze – ale też dużo droższe). Gdyby nie to, że trafiłem na egzemplarz z niepełnosprawnymi rączkami oraz to, że wymiary są moim zdaniem trochę nietrafione, byłby to w moim mniemaniu niezły produkt za rozsądne pieniądze (w sklepie turystycznym Outdoorzy.pl znalazłem za 41.65zł – cena sugerowana to 49.90zł).
Ocena: +3

Translate »