ADIDAS Buty RESPONSE TRAIL 18

ADIDAS Buty RESPONSE TRAIL 18

WYGODNE CEPRY
Byliście kiedy w Zakopanym? Albo lepiej w góralskiej wiosce nieopodal. Załóżcie cały strój góralski jaki uda wam się znaleźć, wejdźcie do karczmy- spróbujcie się odezwać najlepszą imitacją gwary góralskiej na jaką was stać. Zaraz was rozpoznają. Przy dobrych wiatrach trochę się z was pośmieją, może się z wami napiją. Przy złych – wasza twarz dokładnie przeanalizuje skład gleby u podnóża schodów prowadzących do knajpy. Góry nie zdzierżą ściemy.

adidas-response-trail-18-opinie-recenzja-test-ultra-running-bieganie-ultramaraton-po-gorach-1

RESPONSE jak odpowiedź
Lud krzyczał: „W teren !! Droga to nuda!!”
Adidas posłuchał ludu i stwierdził, że trzeba ulec. Wykombinowali, że do wygodnego drogowego buta dokleją terenową podeszwę i będzie supergit. Fakt, w ulotkach piszą, że „zapewniają DOBRĄ przyczepność na nierównych powierzchniach np. w lesie” ale ja postanowiłem, że w górach też jest las i tam ich używałem.

adidas-response-trail-18-opinie-recenzja-test-ultra-running-bieganie-ultramaraton-po-gorach-7

WSZYSTKO (??) ZŁOTO CO…
Na co poleciałem? Wstyd się przyznać – na wygląd. RT18 po prostu wyglądają zawodowo.

Cholewka ma świetny pomarańczowy kolor a czarne wstawki tylko dodają charakteru. Całość uszyta jest bardzo dokładnie i po ponad półrocznej zabawie trzeba przyznać, że są solidnie wykonane. Górna część wykonana jest z przyjemnego i dobrze oddychającego materiału. Ochronę palców zapewnia otok z przodu, który ma za zadanie odbijać ewentualne napotkane na drodze kamienie.

adidas-response-trail-18-opinie-recenzja-test-ultra-running-bieganie-ultramaraton-po-gorach-6

Pięta jest mocno usztywniona i jednocześnie dobrze zabezpieczona.

Grube obszycie cholewki zapewnia komfort i brak otarć nawet na długich dystansach. W środku za wygodę odpowiada specjalna wkładka EVA.

adidas-response-trail-18-opinie-recenzja-test-ultra-running-bieganie-ultramaraton-po-gorach-5

Już na pierwszy rzut oka podeszwę projektował Terminator. Jest pełna wypustek, systemów (FORMOTION- dostosowujący but do terenu po którym biegacie, ADIWEAR- przedłużąjący żywotność podeszwy), bajerów i nie ma wątpliwości, że to jest właśnie to, czego wam potrzeba by dosłownie przelatywać nad jeżącą się od głazów trasą Rzeźnikabez najmniejszego nawet uszczerbku dla stóp.

adidas-response-trail-18-opinie-recenzja-test-ultra-running-bieganie-ultramaraton-po-gorach-4

Ilość amortyzacji jest spora i na pewno nie można RT18 zaliczyć do nurtu naturalnego.

adidas-response-trail-18-opinie-recenzja-test-ultra-running-bieganie-ultramaraton-po-gorach-3

TRAIL – czyli a na szlaku….
Taaa…
Nie szata zdobi człowieka, ale jak to jest z butami? Miałem już parę par (!!) Adidasów (adidasów też, ale to zupełnie inna historia) i zawsze jedna cecha była stała – komfort. No może poza pierwszymi, ale to moja wina- kupiłem za małe, bo jeszcze wtedy myślałem, że „się rozejdą”. Response Trail 18 nie rozczarowują. Są wygodne. Kropka. Przez cały czas używania nie „udało mi się” nabyć ani jednego otarcia, pęcherza czy innego kuku na stopie. Nie rozczarowuje też oddychalność i do pewnego stopnia „wodowstrętność” . Testowanie przypadło na zimo-wiosno-zimę i biegałem w nich zarówno w ciepłej odwilży okołomarcowej jak i na wściekle zimnej Lysej Horze. Termoregulacyjnie wypadły na piątkę. Nigdy nie odczułem dyskomfortu spowodowanego czy to za wysoką czy za niską temperaturą. Nie są wodoodporne – ale jak już napisałem w pewnym stopniu wodowstrętne co po prostu oznacza, że nie przemakają super szybko a jak już przemokną to woda wypływa z nich bardzo prędko.

adidas-response-trail-18-opinie-recenzja-test-ultra-running-bieganie-ultramaraton-po-gorach-2
Niestety, Adidas nie kłamie i założenie wynikające z mojego naturalnego optymizmu, że sprawdzi się w każdym terenie i na każdej nawierzchni jest złym założeniem. Jest tak jak napisali w ulotce. Podeszwa jest zaprojektowana do biegania w terenie typu leśna ścieżka i o ile jako tako trzyma na podbiegach i zbiegach przy suchej nawierzchni o tyle na śniegu czy błocie robi się nam „lekki” kłopocik. Może kłopocik to zbyt delikatne słowo, bo raz i tylko raz pobiegłem 33 km w śniegu mając na nogach „gołe” RT18. Wynik jest taki, że do dziś mam uraz do śniegu a na słowo „adidas” przez dwa tygodnie po biegu kuliłem się w najciemniejszym rogu pokoju rytmicznie kołysząc się jak w najgorszym stadium choroby sierocej ssąc nie jeden a dwa kciuki naraz. Na szczęście znalazłem na to sposób i odtąd było ok.

adidas-response-trail-18-opinie-recenzja-test-ultra-running-bieganie-ultramaraton-po-gorach-9

Więcej problemów przysporzyło tylko błoto, bo RT18 nie tylko nie dają w nim rady. Nie tylko się go nie pozbywają ale wręcz je przyciągają. Po paru minutach ma się uczucie jakby buty ważyły około 2kg więcej. O ile nie jest to akurat dzień treningu siły biegowej wrażenia są raczej kiepskawe.

adidas-response-trail-18-opinie-recenzja-test-ultra-running-bieganie-ultramaraton-po-gorach-8

PODSUMOWANIE
Weźcie cepra w góry, przebieżcie go a i tak nie zrobicie z niego górala. Response Trail 18nie są złymi butami. Są wygodne, przewiewne, ładne i trwałe. I jeżeli ktoś potrzebuje butów „na szlak” w sensie – dróżkę w lesie – spełnią oczekiwania. Na trudnych, technicznych górskich szlakach mogą stwarzać problemy a w śniegu czy błocie zawodowo posłużą jako odtrutka na uzależnienie od biegania.
A co najdziwniejsze – lubię je.

Translate »