AKU Buty CLIMATICA SUEDE GTX

AKU Buty CLIMATICA SUEDE GTX

Nieco ponad rok temu szczegółowo opisywałem na blogu buty AKU Bellamont GTX, którymi byłem wtedy oczarowany i otrzymały ode mnie Wyróżnienie Dobry Wybór. W tym roku podczas ISPO Academy 2017 w Wierchomli otrzymałem do testów najnowszy model marki AKU – Climatica GTX, który mieliśmy od razu okazję przetestować podczas wspólnej pieszej wycieczki na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.). To jednak było dopiero preludium. Od tamtej pory są to jedne z najczęściej używanych przeze mnie butów, stąd po kilku miesiącach chętnie podzielę się opinią na ich temat!

Wydaje się, że buty Climatica GTX łączą w sobie wszystkie najlepsze technologie z jakich korzysta marka AKU. Ale ten but to coś więcej. To wygoda i nietuzinkowość, która nie ma sobie równych. Ten model przeznaczony jest do codziennego, miejskiego użytku, ale dzięki zaawansowanym technologiom sprawdzi się również podczas niewymagających wycieczek po górach (np. Beskidach czy łatwych alpejskich szlakach). To także świetne buty dla podróżników i turystów. Zacznijmy jednak od wyglądu.

Cholewka posiadanych przeze mnie butów została wykonana z wysokiej jakości skóry zamszowej o grubości 1,8 mm. Przednia część cholewki to skóra w kolorze jasnoniebieskim, w dalszej części i w okolicach pięty cholewka ma kolor żółty. Częściowo kolory są rozdzielone czarnym paskiem z tyłu z logiem marki . Wszystkie skórzane elementy posiadają podwójne przeszycia białą nitką, a część niebieska posiada dodatkowo niewielkie perforacje mające za zadanie zwiększyć oddychalność obuwia.

System wiązania buta to coś na kształt Quick Lace (czyli szybkiego systemusznurowania, który oparty jest na gumkach ze stoperem). Chcąc związać buta pociągamy gumki, które zaciskają cholewkę i stoperem ustalamy długość gumki. Wystający element na środku cholewki umieszczamy pod dedykowaną do tego gumką. Na szczęście gumki nie są tak długie, by przeszkadzać podczas chodzenia. Nie ma też żadnej możliwości rozwiązania sznurówek lub nadepnięcia na nie, więc równocześnie odpada jeden z częstych problemów. Cały system działa bezbłędnie a ponadto dzięki temu, że gumki są rozciągliwe bardzo łatwo włożyć stopę do buta (zdecydowanie lepiej, łatwiej i szybciej!).

Jedynym minusem koloru cholewki, który posiadam jest fakt, że stosunkowo łatwo i szybko można go zabrudzić. Mam jednak piankę do czyszczenia butów, którą szybko można doprowadzić buty do normalnego wyglądu.

Sam przód cholewki posiada otok z tworzywa sztucznego, który dodatkowo zabezpiecza przed kamieniami i innymi twardymi elementami wydłużając żywotność buta. Język buta jest zintegrowany z cholewką, wykonany jednak (razem z całą okolicą nad kostką) został z innego rodzaju materiału, który jest nico rozciągliwy i dobrze przylega do stopy po związaniu obuwia.

Ponieważ but  posiada membranę Gore-Tex Extended Comfort jest całkowicie wodoodporny a równocześnie oddychający. Tych butów nie da się przemoczyć. O ile nigdy nie byłem fanem korzystania z obuwia z membraną w ciepłe dni to ze względu na to, że Aku Climatica GTX zostały wyposażone w Gore-Tex Surround mogę stwierdzić, że buty bardzo dobrze będą się sprawdzać nawet w temperaturach około 25 stopni celsjusza (ja w butach z GTX chodziłem do tej pory głównie gdy temperatura była niższa niż 15 stopni celsjusza). Co znaczy tylko tyle, że ten but i rozwiązania GTX naprawdę robią różnicę. Zyskujemy obuwie, które jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne a jednocześnie wygodne i komfortowe nawet w ciepłych temperaturach.

Ponadto ten model został wyposażony w innowacyjny system Elica. Przeprowadzone przez specjalistów z Aku testy laboratoryjne dowiodły, iż obuwie z tym systemem, w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji, charakteryzuje lepszy rozkład siły nacisku na powierzchnię podeszwy. W zależności od fazy kroku, nacisk zostaje rozdysponowany na całą podeszwę (stąpnięcie) lub znacząco zmniejszony miejscowo (wybicie). Zmniejsza to zużycie bieżnika i zwiększa komfort użytkowania, zwłaszcza podczas długotrwałego użytkowania (np. całodziennej wędrówki czy aktywnego zwiedzania). Trudno mi jednoznacznie odnieść się do tego, jak obuwie zachowywałoby się bez tej technologii ale jedno jest pewne – te buty są po prostu niesamowicie wygodne.

Podeszwa Climatica GTX to pierwsze co rzuca się w oczy, posiada ona specjalne otwory dzięki którym technologia GTX Surround może działać prawidłowo. Początkowo bałem się, że mogą się one łatwo zapychać błotem czy kurzem. Nie wiem dokładnie jak to jest zrobione – ale przez cały okres użytkowania nie miałem z tym jakichkolwiek problemów. Podeszwa Tenuta Grip nie jest zbyt agresywna dzięki czemu buty mogą bardzo dobrze służyć w mieście. Jeśli jednak trzeba dobrze zachowują się również w bardziej zróżnicowanym terenie. Będą idealne na wędrówkę po parku, lesie czy na łatwych trasach górskich.

Buty są produkowane w fabryce AKU w Europie (dokładniej Rumunii). Co do jakości wykonania nie mogę mieć jakichkolwiek zastrzeżeń.

W tych butach wyprowadzam psa, chodzę na co dzień do pracy czy na zakupy ale równocześnie w Beskidy (Szyndzielnia, Klimczok, Skrzyczne, Pilsko, Babia Góra…). Moim zdaniem są to też wymarzone buty dla turystów, którzy podróżują z bagażem podręcznym. Ze względu na to, że są nieprzemakalne i jednocześnie oddychające w zupełności wystarczają jako jedyne obuwie w trakcie kilkudniowych city-breaków czy innych wyjazdów.

Ze względu na wygodę, mnogość praktycznych technologii, nietuzinkowy wygląd oraz po prostu całokształt przyznaję tym butów wyróżnienie Dobry Wybór. Bo to najlepsze i jedne ze wszechstronniejszych modeli  jakie miałem w życiu!

Ocena: 5

Zdjęcia podczas ISPO Academy: Małgorzata Schiffers & Dominik Pabis

Translate »