AKU Buty turystyczne SUPERALP GTX

AKU Buty turystyczne SUPERALP GTX

Jesień powoli dobiega końca. Właśnie o tej porze roku zwykle odstawiam nieco na boczny tor niskie buty turystyczne a oczy zwracam w stronę wysokich, które zdecydowanie lepiej nadają się na turystykę w trudnych warunkach – a błota, kałuż, mokrych liści i kamieni czy strumyków do przeskoczenia w naszych górach nie brakuje. W związku z tym chciałbym podzielić się z Wami moją opinią na temat butów AKU Superalp GTX.

Jak do tej pory na blogu mogliście przeczytać kilka recenzji butów tej włoskiej marki, większość z nich jednak odnosiła się do niskich butów, które dobrze sprawdzają się w terenie, ale są także świetne jako modele do codziennego użytku. Z Superalp GTX jest zdecydowanie inaczej, to but stworzony do użytku w górach i tylko tam. Nie wyobrażam sobie (no, chyba że ktoś akurat jest w trakcie podróży), by ktoś w takich butach chodził po mieście, na zakupy czy o pracy. To buty specjalistyczne i tak należy je traktować.

Marka AKU to włoska firma z ponad 30-letnią tradycją, która rozwinęła się z małego warsztatu rzemieślniczego. Co bardzo interesujące – wszystkie modele są wykańczane ręcznie i każda para, która wychodzi z fabryki posiada przypisany indywidualny kod na języku, który pozwala na identyfikację szewca.

Podczas wielu lat pieszych wędrówek po górach miałem okazję chodzić w przeróżnym obuwiu. Moje pierwsze buty z prawdziwego zdarzenia to był model La Sportiva, który dostałem w schedzie po tacie, który z kolei otrzymał je jako przydział z Lasów Państwowych (mój tata jest byłym leśniczym). Pamiętam, że miałem wtedy 15 lat i było to dla mnie duże przeżycie, mało tego – buty mam do teraz, choć ich walory są już zdecydowanie inne. Aktualnie jestem w posiadaniu dwóch par wysokich butów marki Hanwag, które sprawują się znakomicie ale… AKU Superalp GTX w żadnym stopniu im nie ustępuje.

Przednia część cholewki została wykonana z jednego kawałka skóry nubukowej w kolorze ciemnobrązowym. Górna część oraz tył to dwa kolejne elementy skórzane (na zapiętku umieszczono odblaskowe logo marki). Pomiędzy elementami skórzanymi (tzn. w okolicach kostki oraz na górnym kołnierzu buta) zastosowano materiał Air 8000 z gąbką wewnątrz, która dodatkowo zwiększa komfort użytkowania Pod kołnierzem uważny użytkownik znajdzie również niewielką metkę z napisem Gore-Tex.

Aku Superalp GTX posiadają tradycyjne wiązanie na które składają się: cztery dolne przelotki wykonane w całości ze skóry (tego samego elementu z którego wykonana jest cholewka), z kolei cztery wyższe to metalowe zaczepy. Buty wiąże się stosunkowo szybko i łatwo. Jak w większości wysokich butów mam jednak problem z tym, że mimo okrągłych sznurówek potrafią one podczas marszu się luzować. Nie jest to jednak wina wyłącznie tego modelu a chyba po prostu mojego stylu chodzenia. Wracając jeszcze do cholewki na uwagę zasługują podwójne przeszycia białej nitki, które nie tylko wyglądają rewelacyjnie ale świadczą o niezwykłym kunszcie szewca, który produkował te buty.

Język, zintegrowany po bokach z cholewką to standard w tej klasy obuwiu. Jest to jednak niezwykle przydatny „patent”, dzięki któremu buty są faktycznie wodoodporne aż do najwyższego zaczepu sznurówek. To rozwiązanie sprawia również, że kamyki, błoto, kurz i pył nie dostają się wewnątrz podczas marszu. Uroku butom dodaje środkowy szary pasek, który niejako łączy boki cholewki z językiem. Jest to też element, który ma duże znaczenie jeśli chodzi o wygodę. W miejscu gdzie stopa się zgina szary pasek posiada dodatkową gąbkę, które otula miejsce zapewniając zwiększony komfort podczas marszu – niby niewiele a jednak tak wiele. Język na górze posiada logo marki, od strony zewnętrznej jest wykonany z materiału Air 8000 z kolei od środka pierwszą warstwę stanowi membrana. Na jego szczycie od strony wewnętrznej znajduje się naszywka ze skóry z indywidualnym numerem szewca. Nie zabrakło również pętelki za którą buty możemy przytroczyć, w łatwy sposób przenieść w pożądane miejsce, zawiesić na haczyku do suszenia czy pomóc sobie przy wkładaniu lub zdejmowaniu butów.

Górna część kołnierza wypełniona jest niewielką ilością pianki. Wewnątrz buta znajduje się znana chyba wszystkim outdoorowcom membrana Gore-Tex Performance Comfort. Zapewnia ona całkowitą wodoodporność przy zachowaniu dobrych parametrów oddychalności. Z tym drugim parametrem jest tak, że buty dobrze oddychają i odprowadzają wilgoć ale wtedy, gdy stopa nadmiernie się nie poci – moim zdaniem buty z membraną Gore-Tex nadają się głównie do użytku w temperaturach poniżej 15 stopni celsjusza, wtedy ukazują pełnią swoich możliwości. Na cieplejsze warunki preferowałbym buty ze skóry licowej ale bez membrany GTX (taka wersja AKU Superalp również istnieje!).

To, co od razu rzuca się w oczy to wysoki otok, który nie otula jedynie czuba, ale jest poprowadzony wokół buta (najwyższy jest na zapiętku). Na nim, po stronie zewnętrznej można zauważyć tłoczone logo marki. To jest właśnie czynnik, który w moim przypadku zadecydował o wybraniu tego modelu. Otok z grubej i wytrzymałej gumy zabezpiecza but przed uszkodzeniami mechanicznymi jednocześnie w zasadzie gwarantując jego długowieczność. To jednak nie jedyny atut takiego rozwiązania – dzięki niemu but posiada odpowiednią sztywność, która jest pożądana podczas bardziej technicznych trekkingów. Samo połączenie skóry nubukowej z tak innowacyjnym otokiem wyszło marce AKU perfekcyjnie – bo buty prezentują się naprawdę zawodowo. Właśnie ten element stanowi ogromną przewagę nad innymi butami górskimi, jakie posiadam. Dodatkowo – szeroki otok sprawia, że mniej jest skóry do impregnacji 🙂

Wewnątrz buta znaleźć można wyjmowalną wkładkę CF IMS Custom Fit, która już od pierwszych kilometrów jest bardzo wygodna a po jakimś czasie przyjemnie dopasowuje się do kształtu naszej stopy. Sam but nie potrzebuje zbyt wiele czasu by zaczął z nami współpracować. Ja już na pierwszym wyjeździe cieszyłem się z butów zamiast cierpieć katusze za miliony próbując je „rozchodzić”. Wyjmowalna wkładka dobrze się sprawdza po całym dniu chodzenia bo można ją wyciągnąć i wysuszyć oddzielnie (w końcu stopa poci się niezależnie od wentylacji buta).

Wspominany przed chwilą szeroki otok niejako łączy cholewkę z zaawansowaną technicznie podeszwą. Inżynierowie marki AKU w tym modelu postanowili wykorzystać AKU EXOskeleton (zaznaczony na zewnętrznej stronie podeszwy kolorem pomarańczowym). Ten rodzaj śródpodeszwy został wykonany z poliuretanu o dwóch różnych gęstościach. Odpowiada on za amortyzację drgań (tak pożądaną przy długich trekkingach) stabilizację oraz usztywnienie stopy. Podeszwa zewnętrzna to ceniony Vibram Fourà, który jest wysoce odporny na ścieranie. Podeszwa buta bardzo dobrze pracuje z rakami paskowymi (w moim przypadku CAMP Stalker) a jej twardość określiłbym jako średnią – czyli bardzo uniwersalną. Sama podeszwa z wyglądu prezentuje się bardzo klasycznie – choć atuty tej wersji Vibram czuć na szlaku, o czym więcej za moment.

Jeden but w rozmiarze EUR 40 waży dokładnie 674 gramy, nie jest to najniższa waga biorąc jednak pod uwagę gumowy otok i skórzaną cholewkę i tak można powiedzieć, że but nie należy do najcięższych. Co najważniejsze – podczas marszu nie przeszkadza na nodze, nawet jeśli jest to kilka dni pod rząd. Szerokość buta określiłbym jako standardową ale ze wskazaniem na minimalnie bardziej wąską niż szeroką. Osoby o szerokiej stopy powinny ten model przymierzyć przed zakupem. Niemniej jednak jeśli chodzi o mnie to muszę lekko mocniej związać sznurówki, by but idealnie dopasował się do mojej stopy. Wąskie kopyto jest zresztą mocno pożądane podczas pokonywania technicznych szlaków.

AKU Superalp GTX bez problemu dają sobie radę z beskidzkimi szlakami ale swoje możliwości pokazują dopiero, gdy znajdą się w bardziej wymagającym terenie. To buty, w których najlepiej pokonuje się techniczne, kamieniste szlaki takie jak można znaleźć w Alpach, Dolomitach, Tatrach, Bucegach czy górach Atlasu. But po prostu rewelacyjnie trzyma się nawet śliskich po deszczu kamieni, nie trzeba martwić się o stabilność podczas pokonywania rowów, błota czy jakichkolwiek przeszkód. Szczerze mówiąc podróżując w tym modelu butów najgorzej pokonywało mi się fragmenty trasy, które były prowadzone asfaltem. Jeśli chodzi o szuter, ziemię, piach czy wspomniane kamienie – tam te buty są w swoim żywiole.

Jest to z całą pewnością model dla zaawansowanego turysty (czyli nie takiego, który wybiera się w góry raz na miesiąc, żeby przejść się do schroniska i wypić tam piwo). AKU Superalp GTX docenią piechurzy, którzy spędzają na szlaku kilka lub kilkanaście dni, którzy chcą pokonywać trudne techniczne szlaki (np. Orlą Perć czy Via Ferraty) i którzy wiedzą, czego wymagają od tego typu obuwia. Ja uważam, że te buty są po prostu – FAN-TA-STY-CZNE! Precyzyjne, drobiazgowe wykonanie, otok wokół buta, zaawansowana technologicznie cholewka, membrana Gore-Tex czy wysokiej jakości materiały sprawiają, że w tych butach nie sposób się nie zakochać. Aktualnie to mój numer 1 wśród wysokich butów górskich. Gratuluję inżynierom, projektantom i szewcom marki AKU za stworzenie ideału zaawansowanego buta trekkingowego!

Translate »