W kwietniu tego roku mogliście przeczytać pierwszy w historii bloga test butów trailowych marki Asics – Gecko XT. Teraz, pod koniec roku mam dla Was kilka słów na temat innego z interesujących modeli tej marki. Tym razem chciałbym Wam pokrótce przedstawić swoją refleksję na temat modelu Gel-FujiTrabuco 6.
W porównaniu z Gecko XT opisywany dzisiaj model jest minimalnie bardziej masywny i cięższy, posiada również większy drop (8 mm w Gel-FujiTrabuco 6, a 6 mm w Gecko XT). Ma jednak także kilka niezaprzeczalnych zalet. Buty przyjechały do mnie w klasycznym dla Asicsa niebieskim pudełku. Ten model w wersji męskiej jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych: szarym, niebieskim, czerwonym i pomarańczowym. Ponieważ ja przepadam za krzykliwymi kolorami szczególnie w górach (łudzę się, że jeśli by mi się coś stało, to łatwiej mnie będzie znaleźć) – dojechał do mnie kolor pomarańczowy. Moim zdaniem ogólny wygląd buta na pewno można zaliczyć jako jego plus. Mimo „mocnego” koloru wygląda on dość klasycznie, podoba mi się również to, że już na pierwszy rzut oka widać jego trailowy charakter.
Gdy wyjąłem buty z pudełka uderzyły mnie dwie rzeczy – po pierwsze, but w ręce okazał się lżejszy niż się spodziewałem. W moim rozmiarze (EUR 40,5) waży dokładnie 302 gramy. Cholewka buta jak już wspominałem została wykonana z gęsto tkanej i wytrzymałej siateczki. Cholewka dzięki temu jest odpowiednio przewiewna a tym samym świetnie sprawdza się podczas biegania w dodatnich temperaturach (czyli wtedy, kiedy biega się najwięcej). Cała cholewka posiada wzmocnienia z różnej grubości tworzywa sztucznego. Najcieńsze tworzywo znajduje się z przodu dlatego, żeby cholewka była odpowiednio elastyczna. Charakterystyczny znak marki Asics to już grubsze tworzywo a jeszcze twardsze można znaleźć tam, gdzie znajdują się sznurowadła oraz na pięcie, która jest całkowicie sztywna. Na zapiętku z boku znajduje się również nazwa modelu. Zresztą – wspomniany zapiętek dobrze trzyma stopę w bucie nawet podczas szybkich zbiegów. Klasyczny system sznurowania pozwala na precyzyjne sznurowanie butów a tym samym odpowiednie trzymanie stopy podczas biegu.
Cholewka została wykonana bezszwowo co ma znaczenie głównie przy dłuższych wybieganiach – nawet mając buty cały zień na nogach nie podrażniają one stóp i nie powodują dyskomfortu ani innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Dużym plusem modelu Gel-FujiTrabuco 6 jest wysoki i twardy otok, który solidnie zabezpiecza nasze palce przed kamieniami, co ma szczególne znaczenie podczas biegania po technicznych, górskich szlakach lub wśród korzeni.
Miękki i komfortowy język został zintegrowany z cholewką co jest kolejnym atutem. Sprawia, że kamienie, błoto i inny brud nie dostają się tak łatwo wewnątrz buta. To, co uwielbiam w posiadanych przeze mnie butach Asicsa to kieszonka na sznurówki w języku (w tym modelu na niej znajduje się napis Asics). Ta niewielka, elastyczna kieszonka do której w kilka sekund można włożyć wystające sznurówki naprawdę poprawia komfort biegu. Przede wszystkim – istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że sznurówki się rozwiążą, co jeszcze? Nie przeszkadzają one bo są na swoim miejsca w trakcie biegu i nie można ich przypadkowo nadepnąć – prosta rzecz a naprawdę bardzo cieszy.
Wewnątrz but jest niezwykle komfortowy. Powiedziałbym nawet, że jest to jeden z najwygodniejszych butów trailowych jakie kiedykolwiek miałem na stopach. Spory drop zapewnia odpowiednie wsparcie podczas długich wybiegań (powyżej 25 kilometrów). Odpowiednia ilość gąbki na górze zapiętka oraz na języku sprawia, że but jest miękki a bezszwowa konstrukcja zapobiega otarciom. Czego chcieć więcej?
Podeszwa – to jedyne co może zaszkodzić ogólnej ocenie tego modelu. Tak jak można domyślić się z nazwy: Gel-FujiTrabuco 6 posiada w śródpodeszwie znany z wielu modeli Asicsa żel, który amortyzuje drgania i eliminuje mikrourazy podczas biegu. Bieżnik nie jest zbyt agresywny dlatego w butach bardzo dobrze „dobiega się” również po asfalcie np. do lasu (co jest moją treningową codziennością). Podeszwa zastosowana w tym modelu moim zdaniem najlepiej sprawdza się podczas biegania po leśnych ścieżkach (których w Lasach Kobiórskich mam mnóstwo), fantastycznie sprawdzały się również podczas wakacji, które spędzałem w Borach Tucholskich – tamtejsze leśne, piaszczyste i pagórkowate tereny były dobrym sprawdzianem dla tego modelu, który zdał celująco. Również podczas biegów po beskidach (głównie Beskid Śląski, Mały i Żywiecki) nie miałem do butów większych zastrzeżeń. Czy to kamienie, żwir, szuter, nieco bardziej strome podejścia – w takim średniowymagającym terenie jest świetnie. Schody zaczynają się gdy teren zmienia się w bardziej techniczny – buty moim zdaniem nie najlepiej sprawdzają się np. w wyższych partiach Tatr czy Alp. Jeśli kamienie są suche to nie jest źle, jednak gdy jest po deszczu trzeba bardzo uważać. To samo jeśli chodzi o błoto i jesienne liście podczas biegania po lesie – trudno było znaleźć mi prawidłowość bo w większości przypadków było dobrze, ale od czasu do czasu (może jakiś element terenu był „nie taki”?) zdarzało się ujechać. A gdy już na takim błocie się człowiek poślizgnie to jeeeedzie się długo i nieprzyjemnie.
Jeśli mowa o kamieniach – technologia Rock Protection Plate w przedniej części buta zapewnia dodatkową ochronę przed kamieniami i nieprzyjemnymi doznaniami, jakie czekają na biegaczy na szlaku. Technologia Trusstic ma zapewniać przeciw niekontrolowanym ruchom skrętnych stopy. Guma węglowa zastosowana w podeszwie AHAR + posiada zwiększoną wytrzymałość na ścieranie. Jak do tej pory po ponad 4 miesiącach intensywnego użytkowania trudno znaleźć jakiekolwiek ślady zużycia.
Buty są przeznaczone dla osób ze stopą neutralną lub pronującą. Dla tych drugich buty wyposażono w piankę Solyte , która stanowi dodatkową stabilizację.
Asica Gel-FujiTrabuco 6 spełniają moje wymagania jeśli chodzi o trailowe buty treningowe przeznaczone do użytku w leśnych duktach oraz szlakach górskich, które nie są mocno techniczne. Na pewno głównymi atutami tego modelu jest komfort jaki oferują podczas długich wybiegań, spory drop, ochrona palców, przewiewna i bezszwowa cholewka oraz zaawansowana podeszwa z technologią Asics Gel. Z minusów? To nie są buty na techniczne, kamieniste szlaki, nie jest to też model, który dobrze sprawdza się w błocie. Mimo tego – polecam z czystym sumieniem.
Ocena: 4+