BERGHAUS Buty CUESTA II

BERGHAUS Buty CUESTA II

Na początku  miałem zamiar kupić buty innej firmy, jednak wyszło tak trochę banalnie, a to dlatego, że  po prostu nie było  mojego  rozmiaru. Ponieważ nie miałem czasu na czekanie nabyłem  tańsze, niskie obuwie (czyli takie, jakiego szukałem):   Cuesta II Berghaus.

berghaus-logo

Część czytelników bloga TestyOutdoorowe.pl pewnie już przeczytała  o Cuerra Cuesta, pozostała część będzie bez wątpienia szybko nadrabiać  zaległości.

Jednak chcę jeszcze wrócić  do czasów, kiedy to Cuesta II były nowością.

Berghaus Cuesta II-FOTO-1

Berghaus Cuesta II-FOTO-2

Podeszwa   butów  tej brytyjskiej  firmy  to  Opti-Stud, pozwalająca   utrzymywać przyczepność   w  mało sprzyjającym  terenie (mokre lub suche  kamieniste podłoże).  Do stłumienia  drgań, zastosowano miękką piankę EVA. Pianka ta   jest   odpowiednio elastyczna a jednocześnie  odporna na odkształcenia.  Właśnie głównie wspomniana elastyczność powoduje, że amortyzacja jest na dobrym poziomie.  Ogólna  stabilność zapewnia z kolei system EHS  (Ergonomic Holding System).

Berghaus Cuesta II-FOTO-3

Zewnętrzna  część butów to  skóra zamszowa, okalana  po części powłoka syntetyczną.  Zarówno zamsz, jak i  powłoka sprawiają, że stopa   należycie oddycha. Przy sierpniowych  temperaturach, w  średnio grubej skarpecie, po zdjęciu buta, nie miałem żadnych przegrzań ani wilgoci. A muszę przyznać, że dość często pocę się w butach  Jak by  tego było mało, na bokach  występują otwory  dodatkowo  zapewniające  oddychalność.

Berghaus Cuesta II-FOTO-4

Tył i przód butów  jest  zabezpieczony gumą węglową, która ma zwiększoną odporność na ścieranie; zlokalizowana  w tym miejscu, chroni palce i piętę. Czubek może działać  jak taran, z kolei guma z tyłu  ma za zadanie ochronę pięty.

Berghaus Cuesta II-FOTO-5

Berghaus Cuesta II-FOTO-6

Język, to gąbczasty, komfortowy  materiał z pętelką na górze, dobrze okrojony, z kanałami wentylacyjnymi  w  technologii  EVA Breathe.   W  jego górnej  części wszyty jest emblemat firmy. W niewielkim stopniu schodzi na bok.  Sznurówki, jak na razie, nie rozwarstwiły się –  i wcale się  na to nie zapowiada. Układ sznurowania  asymetryczny, sięgający prawie do czubka  buta. To pozwala lepiej dopasować go do kształtu stopy.

Berghaus Cuesta II-FOTO-7

Ten model  butów został wyposażony we wkładkę  antyzapachową  Ortholite  Comfort. Nawet przy całodziennym chodzeniu, redukuje zapach do zera. Dla lepszego  dopasowania  pięty, zastosowano system 3D.

Berghaus Cuesta II-FOTO-8

Zdarzyło się pewnego razu, że buty  mi przemokły, a było  to jeszcze przed pierwszymi  śniegami:   na stertach liści utrzymywała się podeszczowa woda i nawodnione błoto; to wszystko spowodowało,  że wilgoć przeszła do wnętrza. Ale i tak  ten fakt  nie wpłynął  w żaden sposób na osłabienie trwałości tego obuwia.   Na  wszystkich możliwych łączeniach, nic się  nie odkleja   i nie pruje; nie widać też, żeby na to się zanosiło.

Najbardziej  znaczącą  wadą butów Cuesta II   jest wyściółka  w zapiętku: po każdym kolejnym użyciem przetarcie coraz bardziej się powiększało – najpierw miało to postać  takiej płytkiej szramy, a teraz  jest pokaźna dziura, przez którą widać „szkielet” buta.

Berghaus Cuesta II-FOTO-9

Uważam, że   tak techniczne  buty,  jakimi są Cuesta II, oscylujące w przedziale cen ok. 250-340 zł., nie są  złe.   Nie jest to obuwie całkowicie nieprzemakalne   i wodoodporne. Jak dotąd, przechodziłem w nim  część Beskidu Sądeckiego, ale  mam je też   w użytku  codziennym.  A patrząc  z   innego punktu widzenia, można by je przyjąć jako nieprzemakalne, lecz tylko do określonej granicy.  Ja tę granicę  przekroczyłem i  nastąpiło przemoczenie. Przemoczone buty przeżyły  i się nie rozpadły, to może   są jako tako  wodoodporne (sic!).

Te ostatnie słowa  potraktujcie z przymrużeniem oka; w takim duchu je też napisałem…

Ocena: 4+

Translate »