COLUMBIA MONTRAIL Buty CALDORADO II UTMB

COLUMBIA MONTRAIL Buty CALDORADO II UTMB

Minął już ponad tydzień od TNF Lavaredo Ultra Trail a moje myśli dalej często wracają w Dolomity. Majestatyczne, piekielnie gorące ale i ujmujące. Góry, które nie są łatwe do biegania, ale jednocześnie takie, które pamięta się do końca życia. Tak jak bieg w którym brałem udział – Cortina Trail czyli ponad 48 kilometrów i 2600 metrów przewyższenia które były do pokonania (osobna, obszerna relacja na dniach).

Znając mnie możecie się domyślać, że nie mogło być normalnie. Podobnie jak na Madeira Island Ultra Trail także we Włoszech postanowiłem biec w niemal nowych butach (przebieg poniżej 50km) – Columbia Montrail Caldorado II UTMB. Głównie dlatego, że prognoza pogoda była aż nader optymistyczna a oprócz Columbii jedynym modelem jaki wziąłem do biegania były TNF Ultra MT z Gore-Texem. Wybór więc był w miarę naturalny, choć nieco szalony. Jak się jednak okazało na Caldorado II można było polegać.

Marka Montrail powstała w Stanach Zjednoczonych w 1982 roku. Przez wiele lat była liderem w branży trailowych butów do biegania. Oczywiście za oceanem, bo u nas w Polsce wiedzieli o niej nieliczni. W 2006 roku Columbia wykupiła Montrail, który od tego czasu stał się jej submarką. Buty nie straciły jednak nic ze swoich atutów i do dzisiaj pomagają biegaczom na całym świecie pokonywać kolejne kilometry.

Model, który testowałem to Caldorado II w wersji limitowanej Ultra Trail Mont Blanc. But wyróżnia się już na pierwszy rzut oka. To pierwszy but w żółto-niebieskiej stylistyce jaki mam. Na pewno trudno przejść obok niego obojętnie. Mi to bardzo odpowiada, bo dość już jest czerni i szarości w naszym życiu i każda możliwość by choć trochę ubarwić codzienność jest na wagę złota.

Cholewka buta została wykonana z bardzo lekkiej siateczki. Jeden but w moim rozmiarze (EUR 40) waży dokładnie 286 gramów. Wg producenta waga rozmiaru 42 to 295 gramów. Trzeba powiedzieć, że jest to naprawdę bardzo mało. Dzięki temu nogi nie męczą się nadmiernie nawet podczas bardzo długich biegów. Lekka siateczka wbrew pozorom jest bardzo wytrzymała. Oprócz samego biegu w Dolomitach przechodziłem podczas wyjazdu kilka niezbyt trudnych tras via ferrata gdzie wielokrotnie zahaczałem butami o twarde odłamki skalne. Nie robi to na nich jakiegokolwiek wrażenia. W kluczowych miejscach siateczka jest dodatkowo wzmocniona (również po to, by trzymać kształt). Przód buta posiada spory otok z tworzywa sztucznego, który także odpowiada za ochronę cholewki ale także naszych palców podczas bliskich spotkań z twardymi kamieniami.

Tym co wyróżnia ten model jest logo UTMB na języku oraz napis Limited Edition w okolicach zapiętka. Po zewnętrznej stronie cholewki znajduje się spore logo marki Columbia Montrail. Sznurowanie butów jest całkowicie klasyczne ale zastosowane w modelu płaskie, lekko rozciągliwe sznurówki świetnie dopasowują się do stopy i zapewniają jej dobrą stabilizację wewnątrz buta.

Górna część zapiętka od strony wewnętrznej posiada nieco gąbki, która zapobiega ocieraniu i sprawia, że bieganie jest bardzo komfortowe. Zapiętek jest lekko wzmocniony w kilku kluczowych elementach. Cholewka Caldorado II UTMB została wykonana w technologii bezszwowej dlatego nie ma możliwości by cokolwiek nas obdzierało podczas bieganiu.

Podeszwa zewnętrzna złożona jest z kwadratowych wypustek ułożonych w asymetryczny sposób. Od stron zewnętrznych wypustki mają nieco inny kształt. To jednak co jest najważniejsze to to, że ten model Columbia Montrail rewelacyjnie trzyma się podłoża (technologia TrailShield). Buty świetnie sprawdzają się na twardych skałach, szutrowej drodze ale również na leśnych duktach. Ślisko robi się np. na drewnianych, wilgotnych mostkach, ale pewnie większość butów by się tam ślizgało. Ogólnie – podeszwa na 5+.

Śródpodeszwa została wykonana w opatentowanej warstwy amortyzującej FluidFoam oraz technologii FluidGuide. Te buty absorbują energię wstrząsów, które powstają podczas biegu, zwiększając odczuwany komfort, co nie ogranicza stabilności i doskonałego czucia podłoża, nawet w czasie poruszania się po trudnym, technicznym terenie. To właśnie są jedne z największych atutów tego modelu: Caldorado II zapewniają rewelacyjną stabilność oraz komfort podczas długodystansowych biegów górskich.

Caldorado II UTMB są jednymi z najszerszych butów do biegania jakie posiadam. To także jest warunkiem komfortu zwłaszcza, gdy po wielu kilometrach stopy nieco puchną. Jakość wykonania butów nie budzi absolutnie żadnych wątpliwości – to naprawdę wysoka półka.

Jak mi się biega w Columbia Montrail? Uważam, że to jedne z moich najlepszych wyborów. To model, który zapewnia doskonałą stabilizację, amortyzację, oddychalność, wytrzymałość i komfort nawet podczas biegów ultra. Szeroka cholewka, zaawansowane technologie czy konstrukcja bezszwowa to dodatkowe atuty tego modelu. Gorąco polecam każdemu, kto kocha bieganie po górach, dlatego odznaczam je wyróżnieniem „Dobry Wybór”.

Absolutnie mnie nie zawiodły!

 

Translate »