Merrell Vapor Glove – pierwsze wrażenia

Merrell Vapor Glove – pierwsze wrażenia

Ostatnio na Heavy Runs Light pojawiło się kilka produktów, takich jak chociażby Merrell Bare Access 2 czy Puma Faas 300 Trail, które co prawda wpisują się w nurt biegania minimalistycznego, jednak w jego bardziej zachowawczym wydaniu. Za to kilka dni temu wpadły mi w ręce ponętne Merrelle Vapor Glove, które urzekły mnie od samego początku. Tych butów po prostu nie da się nie zauważyć i nie można przejść obok nich obojętnie. Merrell Vapor Glove krzyczą nie tylko swoją kolorystyką, ale również konstrukcją, która przyciągnie uwagę każdego biegacza zakręconego na punkcie minimalizmu. Ale do rzeczy…

 merrell-logo

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Merrell Vapor Glove to według mnie już nie „normalny” but biegowy, ale jeszcze nie skarpeto-but. Od razu uwagę zwraca bardzo niska waga Vapor Glove – w rozmiarze 45 waża zaledwie 172 gramy. Cholewka wykonana jest z leciutkiej i bardzo przewiewnej siateczki, która w żadnym miejscu nie jest usztywniana. Bardzo dobrze trzyma stopę, a w okolicach pięty od wewnętrznej strony podszyta jest bardziej miękką warstwą materiału, dzięki czemu nie obciera, ani nie powoduje żadnego dyskomfortu nawet bez skarpetek. Z przodu buty są bardzo szerokie, wręcz „łopatowate”, więc palce mają sporo luzu i mogą rozczapierzać się do woli.

Do wyboru jest kilka, w większości wypadków bardzo krzykliwych, opcji kolorystycznych. Sposób w jaki zrobiona jest siateczka oraz kolorystyka sprawiają, że materiał przypomina skórę węża (nie jest to tylko moje spostrzeżenie).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nie mogłem się powstrzymać od użycia tej konkretnej piosenki jako podkładu do Merrell Vapor Glove 😉 dobrze pasuje do tych butów :)))
Całkowita grubość podeszwa to 5,5mm, czyli mniej niż nawet większość sandałów biegowych, o butach już nawet nie wspominając. Na te 5,5mm składają się 2mm amortyzacji w postaci podeszwy środkowej EVA oraz 3,5mm podeszwy zewnętrznej VIBRAM. Zerowy spadek pięta-palce to chyba w tym przypadku sprawa oczywista.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Podeszwa zewnętrzna jest jednolita – niedzielona na żadne segmenty, czyli tak jak powinno być w minimalach – i posiada delikatny bieżnik, który może przypominać łuski. W Vapor Glove biegłem do tej pory parę razy – na suchej i lekko wilgotnej nawierzchni, gdzie Merrelle zapewniały przyzwoitą przyczepność. W bardziej ekstremalnych warunkach nie miałem jeszcze okazji biegać, ale możemy się spodziewać, że przyczepność będzie wtedy pozostawiała trochę do życzenia. Z przodu podeszwa jest trochę przedłużona, tworząc gumową ochronę palców.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Podeszwa jest bardzo elastyczna i poddaje się zginaniu w każdym kierunku bez żadnych oporów. Oznacza to, że w czasie biegu nasze stopy też nie będą musiały walczyć z butem, tylko będą mogły pracować swobodnie i naturalnie.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Barefoot Shoes (ang. bose buty – albo raczej „buty do biegania boso”) to stwierdzenie, mówiąc delikatnie, bezsensowne, jednak w przypadku Merrell Vapor Glove wydaje się być ono przynajmniej do pewnego stopnia uzasadnione. Po kilku pierwszych biegach mogę stwierdzić, że rzeczywiście pozwalają one na naturalną pracę stopy i nawet pomimo 2mm amortyzacji, umiejscowiłbym je już gdzieś na granicy ultra-minimalizmu. Jednocześnie oznacza to, że są to buty wymagające i będą dobrym wyborem dla doświadczonych minimalistów lub dla osób, które chcą rzucić się od razu na głęboką wodę.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naturalnym wydaje się porównywanie do SKORY. Pamiętajcie, że biegam w modelu SKORA CORE i porównuję z perspektywy tego modelu. Vapor Glove jest o WIELE lżejszy i pomimo tego, że Skory nie są ciężkie to różnicę czuć wyraźnie. Merrelle są też szersze z przodu – mają więcej miejsca na palce. Poza tym w Merrellach cholewka jest o wiele bardziej przewiewna w porównaniu do skórzanych Core’ów. Skora stworzyła za to dwa razy grubszą podeszwę o porównywalnej elastyczność, za co należy się jej duży PLUS. W Skorach biegnie się przez to bardziej miękko, a Merrell są bardziej surowe. Można na tej podstawie wysnuć również wniosek, że podeszwa w Skorach będzie bardziej odporna na ścieranie co potwierdzają biegacze, którzy zrobili w nich już grubo ponad 1000, a niektórzy nawet ponad 2000 km. Zobaczymy, jak sprawdzi się podeszwa Merrelli. Zapominałbym o cenie… Merrell Vapor Glove kosztuje 299zł, czyli bardzo przyzwoicie jak na sektor butów minimalistycznych.

Takie mam wrażenia po pierwszych biegach, a bieżące doniesienia z testowania MERRELL VAPOR GLOVE zawsze znajdziecie na Facebookowym profilu Heavy RunsLight, a pełna recenzja za jakiś czas na blogu HEAVY RUNS LIGHT 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA CIMG9251 CIMG9242OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Translate »