SALOMON Buty ELIOS 2 LTR

SALOMON Buty ELIOS 2 LTR

W tym miesiącu mija równy rok, kiedy kupiłem buty Salomon Elios 2 LTR w jednym z krakowskich sklepów outdorowych. Nie były one zbytnio drogie, bo akurat trafiłem na wyprzedaż. Kosztowały wtedy 260 PLN czyli o jakieś 150 złotych mniej niż normalnie. Wybrałem tą markę ze względu na wcześniejszą jej znajomość (pod koniec 2011 roku byłem o krok od zakupu podręcznego plecaka), ale też na dosyć długi staż firmy na rynku, bo aż sześćdziesięciopięcioletni.

Salomon-logo-cat

Eliosy 2 to obuwie wyglądające solidnie. W większości materiał, to całkiem wytrzymały i gruby nubuk. Znikomą część zajmuje zamsz znajdujący się na cholewie. Uwagę zwraca ochrona na piętę z charakterystycznym, chyba plastikowym logiem firmy w pionie (można by rzec, że pięta jest bardzie chroniona od palców). Brak też jakichś większych śladów użytkowania (obtarć) na sznurówkach.

foto-salomon-elios-1

foto-salomon-elios-2

Podeszwa składa się z dwudziestu różnych składników opracowanych w laboratoriach firmy (technologia Contagrip®), a później testowanych przez rok. Jej niska gęstość (głównie w przedniej części) sprawia, że jest bardziej przyczepna do podłoża. Odpowiednio wyprofilowany protektor podeszwy chroni przed poślizgiem i zapewnia samooczyszczanie z błota. Mimo dosyć częstego używania (od roku chodzę w tych butach niemal codziennie, także w zimie często, np. w tamtym roku chcąc oszczędzić na komunikacji miejskiej, w drodze do pracy, raz lub dwa trzeba było przejść te 3-5 kilometrów), zdaje się jakby były używane tylko od święta, tzn. są niemal nie starte.

foto-salomon-elios-3

foto-salomon-elios-4

foto-salomon-elios-5

Wewnątrz buta zastosowano wkładki amerykańskej firmy Ortholite® (zrobiona z materiałów z odzysku, czyli z opon), które mają podobno odprowadzać wilgoć. Niestety, ja tego nie odczułem. Natomiast, co do właściwości bakteriobójczych, to mógłbym się zgodzić. Mimo początkowego wrażenia za dużego rozmiaru butów, po kilkakrotnym, dosyć szybkim zejściu, a czasami zbieganiu nie tylko z pagórków, paznokcie obydwu dużych palców stopy po takim nacisku do dzisiaj nie wyglądają zbyt dobrze. Chociaż już wcześniej przy innym obuwiu miałem podobne problemy. Czyli wygląda na to, że system 3D Fit Padding (jedna z jego funkcji to przeciwdziałanie ucisku palców), u mnie nie działa w pełni. Chociaż może się czepiam, bo zdecydowana większość stopy nie wie, co to odciski i pęcherze. Całkiem dobrze sprawdza się też piankowa wykładzina EVA, szczególnie przy długich pieszych wędrówkach. Nie czuję wtedy jakichś większych bólów stopy.

 Według mnie, Eliosy 2 w tej klasie (cena ok. 300-400 zł), to buty całkiem dobre i solidne.

 Ocena: 4+

 Grzegorz Świątek

 

 

 

Translate »