Zamberlan Scout GT – pierwsze wrażenia

Zostałem szczęśliwym posiadaczem butów trekkingowych Zamberlan Scout GT. Z tego też względu chciałbym podzielić się z Wami pierwszymi wrażeniami z użytkowania tego produktu.

Jeśli chodzi o wygląd to buty mogą się podobać. Zamberlan Scout GT posiadają raczej klasyczne wzornictwo dla butów trekkingowych, i bardzo dobrze, dzięki temu może „trafić w gusta” sporej grupy konsumentów. A i na ulicy – czy też szlaku – nie wywołuje się sensacji. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że but został wykonany z bardzo dobrych gatunkowo materiałów. Na uwagę zasługują zwłaszcza wstawki z uznanej tkaniny o wieloletniej tradycji – Cordury. Ponadto zastosowano skórę pokrytą specjalną impregnacją Hydrobloc®, która zapewnia bardzo dobrą ochronę przed wodą. Od wewnątrz but został wyposażony w legendarną już membranę Gore-Tex XCR, która gwarantuje odpowiednie odprowadzanie wilgoci oraz nieprzemakalność w zasadzie w każdych warunkach. Podeszwa Vibram® Zamberlan® Viking nadaje się do użytkowania przy wielogodzinnych marszach po górskich szlakach.

Czas przetestować buty. Pogoda jaka jest – każdy widzi. W momencie nabycia przeze mnie butów mieliśmy jeszcze ciepły okres, bez śniegu. Po założeniu trzeba stwierdzić, że buty są naprawdę bardzo lekkie. Powiedziałbym, że chodzi się w nich jak w kapciach. Profilowane podeszwy dają poczucie dobrego dopasowania do stopy i komfortu. Tak jak wspomniałem, lekkość i oddychalność to największe zalety tych butów – po kilkugodzinnym marszu (część po górskim szlaku a część po miejskiej drodze) trzeba przyznać, że spisały się świetnie. Stopy nie były zapocone, nogi zmęczone. Podeszwa bardzo dobrze trzyma się wszelkiego rodzaju nawierzchni. Trudno jest się do czegoś przyczepić. Użytkowanie tego obuwia w warunkach zimowych – czyli takich jakie właśnie mamy za oknem, także nie przysparza problemów, po założeniu cieplejszej skarpety spisują się bardzo dobrze. Należy także nadmienić, że buty świetnie trzymają kostkę, dzięki temu można przestać się przejmować zwichnięciem kostki na szlaku.

Jedyne do czego można się przyczepić to otrok z przodu buta. Owszem, świetnie zabezpiecza przed urazami mechanicznymi czy kamieniami, niemniej jednak po dłuższym użytkowaniu pękają na zgięciach a dzięki temu nie wyglądają też zbyt estetycznie. Z drugiej strony – które obuwie trekkingowe po wieloletnim używaniu wygląda dobrze?

Niemniej jednak podsumowując, włoskie buty Zamberlan Scout GT to świetny wybór dla każdego miłośnika wędrówek (nie tylko górskich). Obuwie świetnie sprawdza się w każdym terenie, jest lekkie, rewelacyjnie oddychające i wygodne. Przy okazji nieźle wygląda. Czego chcieć więcej? Poza problemem z otrokiem są to buty, które kupuje się na lata, i nie sposób być z nich niezadowolonym.

Ocena: +4

Translate »