Na początku tego tekstu, muszę serdecznie przeprosić polskiego przedstawiciela marki AEE za to, że zdecydowanie za długo przeciągałem podzielenie się wrażeniami z testu kamery MagiCam SD21. Bynajmniej, zdecydowanie nie było to związane z tym, że nie miałem co o niej pisać! O, co to to nie. Niestety nieszczęśliwy splot różnych przypadków sprawił, że przez pewien czas blog zaniedbany – co czytelnicy bez wątpienia zauważyli. Ale jeśli zwrócili na to uwagę to na pewno nie ominęło ich także to, że od kilku dni na stronie dzieje się coraz więcej. Właśnie w związku z tym przyszedł w końcu czas, by napisać obszerny artykuł o jednej z ciekawszych propozycji segmentu Action Cam! W zasadzie trochę się zasmuciłem faktem, że otrzymałem informację od dystrybutora, że kamera SD21 jest już sprzedawana w nowszej wersji (której nie miałem okazji testować). Główna różnica polega na tym, że ulepszony model posiada moduł WiFi, dzięki któremu kamera może komunikować się z urządzeniami iPhone i działającymi pod systemem Android. Dodatkową informację o nowym – sprzedawanym aktualnie modelu można znaleźć poniżej recenzji. Ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że bardzo cieszy mnie, że marka stale stara się udoskonalać i tak już swój wysokiej jakości sprzęt. Zapraszam do czytania.
Można powiedzieć, że w ostatnim czasie nastąpił ogromny boom na kamery sportowe. Jeszcze jakiś czas temu bezsprzecznie prym wiodła marka GoPro. Niemniej jednak od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej, coraz bardziej wypasionych modeli. W naszych blogowych rękach testowaliśmy już takie zabawki jak GoPro HD Hero 2, Drift HD Ghost czy bardziej budżetowe modele GoClever (recenzja najnowszego modelu już niedługo). Na rynku obecnie tego typu sprzęt można kupić w większości sklepów takich jak Saturn, MediaMarkt a nawet Tesco. Taka popularyzacja kamer sportowych świadczy o dużym zainteresowaniu i zapotrzebowaniu. Ich różnorodność z kolei daje wrażenie, że wiele osób ma nieco odnienne wymagania co do nich. Dla niektórych w zupełności wystarcza budżetowy sprzęt za kilkaset złotych, inni zadowolą się dopiero najnowszym i najbardziej wypasionym modelem GoPro z milionem akcesoriów. Tak szeroki rynek sprawia, że marki muszą bić się o klienta – ceną, możliwościami, akcesoriami, materiałami promocyjnymi – w zasadzie wszystkim co możliwe.
Tym samym powstaje pytanie – czym wyróżnia się testowana przez nas kamera Magicam SD 21 od innych kamer tego typu – których jak wspominałem na rynku nie brakuje?
Marka AEE nie jest powszechnie znana na polskim rynku stąd warto przybliżyć jej opis, który można znaleźć na stronie polskiego dystrybutora: „Firma AEE ma ponad 19 lat doświadczenia we sferze fotografii i video. Obecnie AEE jest jedną z najbardziej utytułowanych marek na rynku azjatyckim, w szybkim tempie podbija również inne rynki na całym świecie. Dzięki swojemu długoletniemu doświadczeniu może łatwo konkurować z innymi znanymi markami.” Niestety na stronie zabrakło informacji odnośnie tytułów jakie marka uzyskała czy też innych produktów. Na naszym rodzimym rynku dystrybuowany jest wyłącznie jeden model – opisywana dzisiaj kamera MagiCam SD21
Już waga samego opakowania kamery AEE budzi ciekawość. Karton jest porządnie wypchany i cięższy niż u konkurencji. O czym to świadczy? W zasadzie tym, co budzi największe (bardzo pozytywne) zaskoczenie jeszcze przed pierwszym korzystaniem z kamery jest ogromna ilość akcesoriów, które są w komplecie. W przeciwieństwie do takich kamer jak GoPro, gdzie prócz najbardziej podstawowych uchwytów wszystko trzeba dokupować osobno (dzięki temu realna wartość kamery jest o wiele wyższa) w AEE otrzymujemy komplet, który pozwala nam korzystać z kamery niemalże wszędzie – tak, jak tylko mamy na to ochotę! Ale po kolei.
O sercu całego zestawu – czyli kamerze napiszę nieco później. Na razie pokrótce opisując co prócz niej znajduje się w zestawie. Prócz niej jedną z najważniejszych przedmiotów jest ekran TFT LCD dzięki któremu mamy możliwość podglądu na żywo a także przeglądania już uchwyconych scen czy też zdjęć. Bardzo fajnie, że ekran został wyposażony w głośniki, dzięki czemu możemy sprawdzać, czy dobrze nagrał się nam dźwięk. Ekran zajmuje sporą część urządzenia, pod nim znajduje się logo marki natomiast prawą stronę zajmują przyciski do obsługi kamery. Dzięki nim jesteśmy w stanie oprócz przeglądania filmów i zdjęć ustawiać także zaawansowane parametry samej kamery. Ekran bardzo łatwo zamontować do samej kamery, przyciski działają bardzo precyzyjnie.
Co ważne kolejny z najistotniejszych akcesoriów – czyli wodoszczelna obudowa – pozwala na umieszczenie w niej kamery razem z ekranem! Dzięki niej kamerę można zanurzać nawet 100m pod powierzchnię wody. Obudowa została wyprodukowana bardzo podobnie jak ta, którą możemy znaleźć w kamerach GoPro (czy chociażby GoClever). Co do obudowy, już od pierwszej chwili budzi ona bardzo pozytywne emocje – sprawia wrażenie solidności. Tworzywo sztuczne użyte do jej produkcji jest bardzo dobrej jakości. Z przodu dodatkowy nieco wysunięty czarny pierścień stanowi dodatkową ochronę soczewki. Od góry obudowa posiada trzy przyciski, które pozwalają na najbardziej podstawową obsługę kamery (np. lewy odpowiada za nagrywanie a prawy dolny za robienie zdjęć). Także one są bardzo wysokiej jakości. Obudowa jest zamykana z boku czarnym zatrzaskiem. O ile zamykanie nie budzi żadnych problemów, to niestety, żeby otworzyć obudowę dobrze mieć kilka albo troche siły w palcach albo dość długie paznokcie (najlepiej jedno i drugie), bo zatrzask pracuje bardzo ciężko. Niemniej jednak coś za coś – dzięki temu mamy pewność, że nasza (wcale nie tania) kamera będzie bezpieczna pod wodą.
Kolejnym świetnym i bardzo przydatnym akcesorium jest porządnie wykonany pilot zdalnego sterowania. Wiadomo, że mając kamerę zamocowaną na narcie, rowerze, kasku czy innym miejscu jej obsługa jest wyraźnie utrudniona. Aby możliwie ułatwić współpracę MagiCam SD 21 posiada pilot, który pozwala obsługiwać kamerę z odległości nawet 15 metrów. Prostokątny, niewielki pilot jest wodoszczelny do 1m. Ponadto został dość zmyślnie skonstruowany. Od dołu posiada mocną klamrę dzięki której bez żadnych problemów można go przymocować do paska od spodni czy np. rzepu na rękawie kurtki (zdarzyło mi się). Ponadto po bokach znajdują się miejsca, dzięki którym można przymocować za pomocą np. odrobiny mocnej gumy czy taśmy pilot do nadgarstka czy mostka na rowerze. Dzięki takiemu rozplanowaniu z pilota można korzystać niemal wszędzie. Pilot został wyposażony w trzy dość spore, kwadratowe przyciski, które pozwalają na nagrywanie, robienie zdjęć czy włączanie/wyłączanie lasera w kamerze. Dzięki swojej konstrukcji oraz dobrym parametrom pilot stanowi rewelacyjne i bardzo przydatne wyposażenie kamery sportowej.
W opakowaniu znaleźć można czarny, przypominający kwadrat pokrowiec z mocnego materiału, dzięki któremu wszystkie elementy (których jest sporo), kamery AEE możemy zabierać i trzymać przy sobie. Pokrowiec został wyposażony w dwie obszerne kieszenie oraz jest zamykany na patkę na rzep. Jest to bez wątpienia przydatny, gadżet, który pomaga w organizacji naszej kamery – aczkolwiek bez niego też dałoby się żyć.
Przynajmniej dla mnie, zdecydowanie istotniejsze jest coś innego – dodatkowa, zewnętrzna bateria (1100 mAh) dodawana do zestawu! Konstrukcja baterii nies jest skomplikowana. Ważniejsze jest to, że posiada ona trzy diody sygnalizujące stopień jej naładowania. Jej montaż jest identyczny jak ekranu TFT LCD. Baterię można bez problemu ładować za pomocą kabla Mini USB (sieciowo lub za pośrednictwem komputera). Bateria ma jedną, ogromną zaletę. Jeśli mamy w planach długie, kilkugodzinne filmowanie. Montujemy do kamery naładowaną baterię. Kamera najpierw będzie pobierać energię ze swojej wewnętrznej baterii a gdy ta się wyczerpie, bez przerywania nagrywania zacznie korzystać z baterii zewnętrznej. Dzięki temu z MagiCam SD21 jesteśmy w stanie filmować nieprzerwanie przez kilka godzin! Naprawdę świetna sprawa!
Jeśli wspomniałem już o baterii wewnętrznej, to mieści się ona pod klapką z tyłu kamery. Jej parametry to 1000 mAh i 3,7V Li-Ion. Pozwala na nagrywanie ok. 2h filmu (podczas próby czasu filmowania wystarczyła na 1:49) Niemniej jednak wraz z baterią zewnętrzną czas nagrania zwiększa się do niemal czterech godzin – co jest już bardzo dobrym wynikiem jak na Action Cam. Nieco kłopotliwe jest jej wyjmowanie z kamery jeśli nie ma się paznokci – ale wiadomo, niewielka kamera to i bateria niewielka.
Oprócz wspomnianych – moim zdaniem najistotniejszych akcesoriów do kamery dodawane jest także wiele mocowań (dwa samoprzylepne płaskie, dwa samoprzylepne zaokrąglone, mocowanie boczne do kasku, mocowanie czołowe do kasku, czybki montaż, samoprzylepne, zaokrąglone mocowanie duże. Ponadto nie zapomniano także o dodatkowej klapce jeśli ktoś chce korzystać z kamery bez wyświetlacza, kabla USB, kabla AV, linkach zabezpieczających, dodatkowej sylikonowej powłoce na obudowę, ładowarki sieciowej i wielu innych gadżetów. Przyznacie, że pakiet robi wrażenie? Osobiście naprawdę nie spodziewałem się takiej ilości akcesoriów w takiej cenie!
Dobra, akcesoria, akcesoriami, nawet jakby było ich milion i tak nie obroniłyby sprzętu gdyby ten nie był najwyższej jakości. Z zewnątrz sama kamera AEE MagiCam SD21 budzi wrażenie solidności. Sama kamera waży 80g i ma wymiary: 60X41X42mm. Jeśli dołączymy do niej ekran otrzymujemy 104g oraz wymiary 60X51X42mm. Waga ok. 100g jak na kamerę to niezbyt dużo. Nawet z dodatkowym mocowaniem nie stanowi ona ciężaru, który przeszkadza podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności. Od tyłu znajduje się klapka pod którą znajduje się wewnętrzna bateria. Obok klapki są mocowania dzięki której do kamery można dołączyć ekran TFT LCD lub dodatkową, zewnętrzną baterię. Dolna część kamery to gwint 1/4 cala. Dzięki niemu kamerę można umieścić także chociażby na standardowym statywie fotograficznym co znacznie zwiększa jej możliwości. Przyznać muszę, że zastosowanie tego standardu wyjątkowo przypadło mi do gustu (pewnie dlatego, że posiadam statyw fotograficzny, który zdarza mi się dość często używać). Jeden bok kamery mieści pod osłoną miejscę na kartę MicroSD (kamera obsługuje karty do maksymalnej pojemności aż 64gb) a także łącza Audio IN i AV OUT. Po drugiej stronie, pod identyczną osłonką znajdziemy wyjście HDMI (ostatnio już powoli standard – ale jakże przydatny jeśli chcemy np. pochwalić się na telewizorze filmem bezpośrednio z kamery), oraz MiniUSB. Od przodu kamera posiada w centralnym punkcie posiada płaski obiektyw ze szklanym obiektywem o stałej ogniskowej f/2.8. Ponadto znajduje się także m.in. wskaźnik laserowy. Na dole znajduje się z jednej strony logo marki a z drugiej napis HD. Bardzo interesująca jest górna część kamery. W centralnym punkcie posiada ona niewielki, prostokątny wyświetlacz, na którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje (oczywiście po uruchomieniu urządzenia), takie jak stopień naładowania baterii. Bo bokach z prawej strony wyświetlacza znajdują się przyciski Stop oraz Foto (można z nich korzystać także gdy kamera jest w obudowie). W lewym górnym rogu znajdziemy przełącznik do włączania/wyłączania sprzętu. Ogólnie rzecz ujmując byłem nieco zdziwiony rozwiązaniem włącznika za pomocą suwaka. Dzięki temu kamerę należy włączać przed założeniem na nią obudowy – po tym jej włączenie/wyłączenie jest już niemożliwe. O ile na początku faktycznie sprawiało mi to mały dyskomfort to po pewnym czasie przyzwyczaiłem się, że kamerę trzeba włączyć a potem zamocować, pamiętając o tym nie stwarza to niemal żadnych niedogodności. Oczywiście wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji i to, że mi to nie przeszkadza nie znaczy, że kogoś może to doprowadzać do szewskiej pasji. Pod suwakiem znajduje się przycisk REC, który odpowiada za włączanie/wyłączanie nagrywania (obsługa przez obudowę jak najbardziej możliwa). Całość, dodatkowo z wyświetlaczem lub zewnętrzną baterią sprawia świetne i porządne wrażenie. Co trzeba jednak podkreślić, kamera jest nieco szersza od chociażby jej głównego rywala – czyli kamer GoPro. Dzieje się tak głównie przez wzgląd na dodatkowo montowane do kamery akcesoria. Niemniej biorąc pod uwagę ich użyteczność jest to raczej w większości przypadków bardzo dobrym rozwiązaniem.
Po opisie samego sprzętu i akcesoriów najwyższy czas przejść do opisu tego, co MagiCam SD21 potrafi. Najważniejszą funkcją kamery jest rzecz jasna nagrywanie filmów. Produkt AEE oferuje nagrywanie w wielu rozdzielczościach. Oczywiście najważniejsza jest możliwość nagrywania w technologii Full HD 1080p w rozdzielczości 1920X1080px. Niemniej jednak osoby, którym bardziej niż jakości zależy na mniejszej objętości filmu mogą korzystać także z niższych rozdzielczości nagrywania. Ogólnie kamera oferuje aż 7 możliwości. Są to: 1080P 1920 x 1080P @25/30fps, 1080i 1920 x 1080i @50/60 fps, 960P, 1280 x 960P @25/30 fps, 720/50 1280 x 720P @50/60 fps, 720/25 1280 x 720P @25/30 fps, WVGA 848 x 480P @100/120fps, WVGA 848 x 480P @50/60fps. Spostrzegawcze osoby zauważą, żę kamera oferuje nagrywanie z różną ilością FPS. Dzięki temu możliwe jest spowolnienie ujęcia. Przyznać trzeba, że jest to bardzo ciekawa możliwość. Dla tzw. Action Cam niezwykle istotną cechą jest kąt widzenia kamery. MagiCam SD21 pozwala na ustawianie trzech kątów widzenia, od najwęższego – 120 stopni, przez 145 stopni aż po ultra szerokokątny FOV– 170 stopni. Dzięki takim możliwością zależnie od uprawianej dyscypliny oraz sytuacji jesteśmy w stanie tak ustawić kamerę by późniejszy film jak najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom. Kamera zapisuje pliki w formacie MOV, posiada 10krotny cyfrowy zoom, automatyczny balans bieli, samowyzwalacz (5,10,20 sekund). Na uwagę ponadto zasługuje możliwość samodzielnego ustawiania różnych trybów dzięki którym możliwe jest kamerowanie w różnych warunkach (przy słabym oświetleniu, śniegu itp.).
Kamera posiada wiele dodatkowych – bardzo przydatnych funkcji, które bez wątpienia przydają się w niejednej sytuacji. Przede wszystkim chciałbym wyróżnić funkcję Pre-video. Podobną funkcję oferowała kamera Drift HD Ghost. Chodzi o to, że do finalnego filmu, sprzed uruchomienia nagrywania zostają dodane cztery sekundy filmu. Funkcja ta jest szczególnie przydatna jeśli nie chcemy przegapić początku ujęcia – czy akurat w momencie chcemy nakręcić dany moment. Wspominająć o tzw. „czarnej skrzynce” nie można pominąć także funkcji G-Sensor. Dzięki wbudowanemu sensorowi, gdy kamera jest we wspomnianym wyżej trybie reaguje na ruch i automatycznie włącza nagrywanie – to kolejna ekstremalnie przydatna funkcja, który świetnie sprawdzi się chociażby podczas jazdy na quadzie, motorze czy rowerze!
Niejednokrotnie podczas nagrywania zdarza nam się problem, który wynika z pełnej karty pamięci. AEE postarało się częściowo zapobiec utratom naszych „ostatnich chwil”. MagiCam SD21 został wyposażony w opcję wykorzystania jamery jako tzw. „czarnej skrzynki” (nazwa, którą dystrybutor opisuje tę opcję). Najprościej, chodzi o to, że w momencie, gdy nasza karta MicroSD jest pełna to najnowsze ujęcia nadpisują najstarsze pliki video na karcie. Jest to bez wątpienia świetna sprawa niemniej należy zdawać z niej sobie sprawę aby nie stracić starszych plików (oczywiście funkcję można samodzielnie włączać/wyłączać).
Opcją o której już wspomniałem wyżej jest laserowy wskaźnik, który może być obsługiwany za pomocą zdalnego pilota. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dokładnie kierować ruchem kamery tak, by nagrywać dokładnie to, co chcemy. Naprawdę świetna rzecz i świetny pomysł!
Wbudowany, podwójny mikrofon nagrywa w jakości 48kHz. Potrafi automatycznie regulować głośność. Co istotne – sprawdza się także wtedy, gdy kamera jest włożona do wodoszczelnej obudowy – co jest kolejnym zdecydowanym plusem tej kamery.
Ogólnie rzecz ujmując filmy, kamerowane AEE MagiCam SD21 są naprawdę bardzo dobrej jakości. Na pierwszy rzut oka widać, że wideo zostało nagrane sprzętem porządnej jakości a nie badziewiem z bazaru. W zasadzie w jakości nie zauważyłem różnicy między tą kamerą a GoPro Hero 3. Jedno na co zwróciłem uwagę to fakt, iż wydaje mi się, że AEE MagiCam ma nieco cieplejsze kolory niż GoPro – czy też może są one nieco bardziej nasycone (oczywiście mowa tu o nagrywanych filmach!). Kamera dobrze sprawdza się podczas kamerowania przy słabym świetle czy też podczas wykonywania ujęć „pod światło”. Trudno mi sobie wyobrazić, by ktoś mógł być niezadowolony z jakości nagrywania jakie oferuje nam MagiCam SD21. Także mogę z czystym sumieniem polecić tę kamerę jako produkt naprawdę najwyższej jakości – co zresztą bardzo mnie cieszy!
Prócz funkcji nagrywania kamery może także robić zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości do 8Mpix (w formacie JPEG). Może nie jest to zawrotna rozdzielczość (większe można znaleźć już w niektórych high-endowych telefonach komórkowych), niemniej jednak biorąc pod uwagę, że nie jest to główna funkcja tego urządzenia jest to zadowalająca wartość. Dzięki temu zdecydowanie zwiększają się możliwości urządzenia i przede wszystkim – nie potrzebujemy (np. na stok narciarski) brać osobno aparatu i kamery – wystarczy MagiCam i możemy nagrywać nasze najbardziej ekstremalne zjazdy a potem robić zdjęcia razem ze swoją ekipą przy obiedzie – bez żadnego problemu. Prócz tego warto zaznaczyć, że kamera może także wykonywać zdjęcia poklatkowe w odstępach: 1, 2, 5, 10, 30 i aż 60 sekund.
Pewnie wiele osób pomyśli sobie, że taka mnogość funkcji oznacza, że kamera musi być piekielnie skomplikowana w obsłudze. Menu tego urządzenia (przynajmniej moim zdaniem), jest jednym z najbardziej intuicyjnych z jakimi miałem do czynienia. Na szczęście marka AEE nie wpadła na zwykle nietrafiony pomysł użycia dotykowego ekranu (z doświadczenia wiem, że obsługa tak małych ekranów jest bardzo uciążliwa – zwłaszcza, gdy potrzebujemy coś zmienić na szybko). Zamiast tego świetnie działające przyciski sprawiają, że poruszanie się po menu jest bardzo proste. Na uwagę i duże uznanie zasługuje fakt, że całość Menu a także instrukcja obsługi są w całości w języku polskim. Dzięki temu nie musimy martwić się o nasz stopień znajomości języków obcych lub to, że nie będziemy wiedzieli co dana funkcja znaczy. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, zwłaszcza przy tak złożonych sprzętach. Za Menu oraz lokalizację należą się wielkie brawa dla dystrybutora – i to bez dwóch zdań! Szczerze przyznam, że podczas mojego obcowania z kamerą nie musiałem ani razu korzystać z instrukcji obsługi – a to już o czymś świadczy!
Podsumowując muszę stwierdzić, że kamera AEE MagiCam SD21 jest naprawdę interesującą propozycją dla każdego, kto potrzebuje najwyższej jakości kamery sportowej. Bez wątpienia jest poważnym rywalem dla GoPro. Do jej największych zalet należy bez wątpienia mnogość funkcji (G-Sensor, nagrywanie full HD, zdjęcia, zdjęcia poklatkowe, spowolnione ujęcia, wskaźnik laserowy, możliwość ustawiania kąta widzenia, pre-video i wiele innych). Ponadto na uwagę zasługuje dobrej jakości pilot, dodatkowa, zewnętrzna bateria zwiększająca długość nagrywania, obsługa kart do 64gb, gwint ¼ cala czy solidna wodoodporna obudowa do 100m. Nie można zapomnieć także o całkowicie polskim menu, intuicyjnej obsłudze czy wyświetlaczu TFT LCD. Mimo kilku drobnostek, do których doczepiłem się w trakcie testu muszę przyznać, że kamera ta jest naprawdę towarem najwyższej jakości. Najważniejsze jest jednak to, że za 1199zł jesteśmy w stanie otrzymać olbrzymi zestaw, który pozwoli na nagranie filmu niemal w każdych warunkach i jak tylko przyjdzie nam do głowy. W porównaniu z innymi kamerami, które chcielibyśmy tak dobrze wyposażyć oferta cenowa AEE jest nieporównywalnie korzystniejsza. Podsumowując więc cenę, oraz możliwości i całokształt z przyjemnością przyznajemy kamerze AEE MagiCam SD21 wyróżnienie Dobry Wybór!
Ocena: 5
Informacje o nowej wersji kamery AEE Magicam SD21:
AEE przedstawia model nowej kamery MagiCam SD21. Główną nowością tego modelu jest wsparcie wifi komunikacji z telefonami iPhone i urządzeniami z systemem Android.
W przeciwieństwie do konkurencyjnych kamer funkcja wifi jest rozwiązana za pomocą zewnętrznego modułu (znajduje się on w podstawowym zestawie), który jest podłączany do kamery w taki sam sposób jak zewnętrzna bateria czy ekran. Zewnętrzny nadajnik wifi posiada własną zintegrowaną baterię, która zapewnia jego zasilanie i nie zkraca czasu działania kamery przy użyciu wewnętrznej baterii. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik nie odczuwa standardowej wady sportowych kamer, czyli jej dużego zużycia energii oraz krótkiej wytrzymałości podstawowej baterii kamery podczas korzystanai z wifi. Aplikacja dla inteligentnych telefonów umożliwia zdalną zmianę ustawień kamery, pobieranie video oraz transfer obrazu na ekran telefonu na żywo (w przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych kamer włącznie z dźwiękiem).
Pomimo, że wygląd zewnętrzny kamery nie różni się od pierwotnego modelu SD21, wewnętrzna elektronika, włącznie z chipem kamery, została znaczne rozwinięta. Wynikiem jest jeszcze bardziej realistyczna prezentacja obrazu i lepsza realizacja videonagrania. Znacznie ulepszony został również firmware kamery.
Mocowanie wodoszczelnej obudowy jest w dalszym ciągu rozwiązane „a la gopro”, ponieważ zapewnia to o wiele bardziej stabilne połączenie z innymi mocowaniami oraz akcesoriami. Sporadyczne zarzuty użytkowników dotyczące braku możliwości przymocowania do statywu zostały rozwiązane poprzez dodanie do zestawu nowej redukcji na klasyczny gwint statywowy. Ponadto do zestawu została dołączona również silikonowa osłona (np. do nurkowania) oraz wkładki przeciwmgielne.
Wielką zaletą nowej SD21 jest również ulepszony fotoaparat, a przede wszystkim funkcja video time-laps, dzięki której video zapisuje się na karcie pamięci już w przyspieszonej wersji, bez konieczności późniejszego softwarowego opracowywania.
Zarówno detaliczna jak i hurtowa cena kamery MagiCam pozostaje bez zmian.
Ponadto pojawiło się jeszcze kilka nowych skrótów klawiszowych:
1.Włączanie/wyłączanie kamery w wodoszczelnej obudowie – na 3 sekundy naciśnij równocześnie przyciski FOTO i STOP*, żeby włączyć/wyłączyć kamerę
2. Oszczędny tryb LCD – żeby aktywować/ deaktywować oszczędny tryb ekranu, naciśnij przez 3 sekundy przycisk FOTO*
3. Włączanie dyktafonu – żeby włączyć/ wyłączyć dyktafon, naciśnij przez 3 sekundy przycisk STOP*
4. Szybka aktywacja lacerowego celownika – żeby szybko włączyć / wyłączyć laserowy celownik, naciśnij przez 3 sekundy przycisk NAGRYWANIE* na kamerze lub przycisk FOTO* na pilocie