VEHO MUVI Kamera wyczynowa K-Series K2
SAMSUNG CSC

VEHO MUVI Kamera wyczynowa K-Series K2

Przez ostatnie dwa miesiące testowałem kamerę (przyznam się) dotąd absolutnie nieznanej mi marki Veho. Jak się okazało podczas pierwszego kontaktu jest to jeden z głównym sponsorów brytyjskiego klubu Southampton. Że też jako fan piłki nożnej o tym nie wiedziałem!

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC



No ale do rzeczy, wcześniej miałem styczność z naprawdę wieloma modelami kamer sportowych, poczynając od słynnego GoPro, przez Drifta czy AEE Magicam aż do marek typowo budżetowych takich jak GoClever. Co można o nich powiedzieć. Zwykle to, że wszystko zależy od wymagań kupującego. K2 to na pewno kamera z tej wyższej półki. Co zresztą okazało się zaraz po otwarciu opakowania.
Całość tj. kamera wraz ze wszystkimi akcesoriami jest dostarczana w eleganckiej (czarnej z żółtymi wstawkami) walizeczce z tworzywa sztucznego. Posiada ona nawet specjalny uchwyt, żeby łatwiej było ją przenosić jedną ręką. Jak wspominałem – miałem wcześniej kontakty z wieloma kamerami, ale z takim patentem w zestawie (!) spotkałem się po raz pierwszy – i od razu, jeszcze przed zobaczeniem urządzenia należy się mały plusik w stronę firmy, gdyż dba o to by ich sprzęt był sprawny jak najdłużej. Otworzyłem walizkę i zobaczyłem doskonale zorganizowaną przestrzeń – jest kamera, etui, wszystkie mocowania, płyta CD, instrukcja obsługi i kilka innych przydatnych rzeczy. Całość walizeczki jest wyłożona pianką dlatego nie ma mowy o tym by kamera ani jakikolwiek jej element porysował nam się w trakcie transportu. Szczerze – wydaje mi się, że proste rozwiązanie (no bo czym jest wyprodukowanie walizeczki do kamery za ponad 1000 złotych? A jednak naprawdę przydatne bo i chroni nasz sprzęt i z drugiej strony zapobiega temu by pogubić elementy zestawu.

veho-k2-npng-action-camera4_orig
Przejdźmy jednak do sedna czy też serca całego kompletu – czyli samego urządzenia. Od frontu z lewej strony znajduje się obiektyw szerokokątny (niestety minimalnie wystaje nad obudowę). Na szczęście marka o tym pomyślała i można wokół obiektywu nasunąć specjalny o-ring, który dodatkowo będzie chronił soczewkę. Po drugiej strony obudowy znajduje się logo marki – MUVI a w okolicach środka frontu czerwony przycisk, który odpowiada za włączanie i wyłączanie nagrywania (czyli po prostu REC). Prócz tego na froncie znajdują się dwa suwaki, jeden to ON/OFF, którym włączamy i wyłączamy urządzenia a drugi to WI-FI/OFF gdzie możemy uruchomić lub wyłączyć połączenie sieci bezprzewodowej. Tu dochodzimy do małego mankamentu tej konstrukcji. Niestety obudowa wodoodporna w K2 nie posiada możliwości obsługi tych suwaków (a przecież obie z tych funkcji są niezbędne) dlatego każdorazowo chcąc ich użyć należy wyjąć urządzenie z etui. Może dla kogoś nie jest to dużym minusem ja jednak zauważam pewien dyskomfort patrząc na to, że u konkurencji wystarczy „pstryknąć”. No ale w końcu coś za coś.

DSC04956
Spód urządzenia to suwak dzięki któremu możemy zablokować baterię (żeby przypadkiem nam nie wypadła. Całkiem zmyślna sprawa a pod obiektywem (czyli po lewej stronie) znajduje się standardowy gwint dzięki któremu kamerę możemy przymocować do któregokolwiek z jej mocowań ale także i np. do statywu fotograficznego.

DSC04957
Lewa strona obudowy to niewielki głośnik, który przydaje się podczas odtwarzania nagrań. Z drugiej strony (prawej) znajdują się pod zaślepką wszystkie wejścia. Nie zabrakło teraz już niezbędnego HDMI, jest także MiniUSB (do ładowania i zarządzania filmami) oraz slot na karty pamięci MicroSD (kamera nie posiada pamięci wbudowanej).

DSC04959
Tył urządzenia to w zasadzie tylko bateria, którą się wyjmuje. Niemniej jednak po lewej stronie można zauważyć podłużne wejście a po prawej mocowanie. Do czego służy? Do kamery K2 dołączany jest odłączany, niezwykle praktyczny (o tym dokładniej nieco później) ekran LCD, który jest montowany właśnie z tyłu – czyli w najlepszym dla niego miejscu.

DSC04960
Górna część urządzenia to z lewej strony wyświetlacz na którym znajdują się wszelkie najważniejsze informacje a po prawej dwa niewielki przyciski.

DSC04961
Całość została wyprodukowana z dobrej jakości materiałów. Na obudowie znajdują się także diody, które informują nas o stanie urządzenia (rejestrowaniu, ładowaniu itp.) Ogólnie konstrukcja jest bardzo podobna chociażby do wspomnianego już GoPro jednak nie można powiedzieć, że jest to podróba. K2 ma wiele cech, których nie spotkałem w innych urządzeniach tego typu i na pewno jest to niebezpieczny rywal dla największych graczy w tym segmencie.

DSC04962
Czas przejść do (moim zdaniem) drugiego najważniejszego elementu zestawu – wodoodpornej obudowy. Tutaj jestem naprawdę pod wrażeniem solidności i materiałów. Dotykając obudowę od razu czuć, że to towar z wyższej półki, wszystko jest doskonale zgrane ze sobą, nie ma mowy o jakiejkolwiek niedoróbce. Co bardzo ważne. W zestawie znajdują się dwie tylne klapki do obudowy wodoodpornej (można wymienić dosłownie w kilkanaście sekund). Dzięki temu możemy korzystać w obudowie albo z samej kamery albo też z kamerą i ekranem LCD. Obudowę otwiera się od lewej strony, jest to bardzo proste. Nie trzeba (jak miało to miejsce np. przy okazji GoClever) podważać otwarcia palcem, po prostu łapie się je w dwa palce po bokach i ciągnie do siebie. Działa z zabójczą precyzja. Z drugiej strony znajduje się jeszcze zaślepka, którą można odkręcić i zyskać tym samym dostęp do złącz w kamerze, niemniej przyznam się, że nie korzystałem z tego elementu więc nie będę się na ten temat wypowiadał. Oczywiście wszystkie przyciski zostały ułożone tak by pasować do kamery. Co jednak ciekawe, mi osobiście zdecydowanie lepiej operowało się kamerą w obudowie. Dlaczego? Ano głównie dlatego, że te przyciski na obudowie wodoodpornej są nieco bardziej wystające i metalowe – łatwiej je wyczuć. Obok przycisków znajduje się oczywiście również szybka, przez którą widać na ekran na górze kamery, jest ona nieco wystająca i elegancko przyśrubowana przez co obudowa wygląda jeszcze bardziej solidnie. To samo można powiedzieć o obudowie samego obiektywu, który jest duży, prostokątny i również posiada wokół siebie śrubki. Ogólnie trzeba przyznać, że kamera w obudowie wygląda bardzo solidnie i nie ma obaw by zabrać ją pod wodę.

DSC04963
Kolejnym ważnym elementem, który znajduje się w zestawie z kamerą jest ekran LCD. Ten jest niezwykle przydatny, ale zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z MUVI jako z tradycyjnej kamery ręcznej lub też wtedy, gdy chcemy przejrzeć sobie to, co udało nam się nakręcić. Ekran nie jest na stałe zamontowany w kamerze, można go w prosty sposób odpinać i zapinać. Ekran jest na tyle duży, że dobrze ogląda się na nim to, co się nakręciło. Ponadto jest też bardzo prosty w obsłudze. Na wielkie szczęście nie zastosowano ekranu dotykowego, który w urządzeniach o takich gabarytach często doprowadzał mnie do irytacji. Ekran posiada pięć przycisków na górze (+ i -, OK oraz strzałka w prawo i lewo), z kolei na prawej stronie posiada przycisk M oraz Back. Przyzwyczajenie się do korzystania z niego zajmuje faktycznie kilka chwil. A dzięki niemu jesteśmy w stanie w kilka chwil zmienić niemal wszelkie dostępne ustawienia urządzenia (ale o menu będzie dokładniej za chwilę).

DSC04964
Teraz chciałbym jeszcze w kilku słowach napisać o dodatkowych akcesoriach – w zasadzie mocowaniach do kamery. Elementów jest kilka, za pomocą taśmy 3M jesteśmy w stanie podpiąć kamerę niemal wszędzie. Główny uchwyt kamery, który potem razem z nią wpina się w mocowania ma nawet pomarańczowy element, który wkłada się by uchwyt przypadkowo się nie wypiął. Co do jakości wykonania akcesoriów także nie mam w zasadzie żadnych zastrzeżeń po za jednym. Owszem, kamerę można bezproblemowo przymocować np. na kasku rowerowym, ale niestety w zestawie, który do mnie trafił nie znalazłem żadnego elementu, dzięki któremu mógłbym K2 przymocować bezpośrednio do kierownicy rowerowej. A to dla mnie jednak jest pewien mankament (raczej nie jeżdżę na rowerze w kasku).


DSC04965
W Etui znajduje się również skrócona instrukcja obsługi, płyta, kilka naklejek i naklejka z akcesoriami, które można dokupić do zestawu. Właśnie w nich m.in. znajduje się wspomniane mocowanie na kierownicę a także chociażby przydatne mocowanie na klatkę piersiową. To jednak jest już wszystko opcja.

DSC04966
Kamera K2 została wyposażona w obiektyw pozwalający na rejestrację o kącie do 140 stopni. Prócz tego możemy wybrać także 120, 100 i 80 stopni. Ze względu na specyfikę urządzenia moim zdaniem najlepiej nadaje się 140 stopni aczkolwiek węższe zakresy sprawdzają się przy nagrywaniu innych filmów niż sportowe (osobiście np. kręciłem ją mojego syna). Prócz tego K2 pozwala także na robienie zdjęć w rozdzielczościach 16, 12 i 8 megapikseli (kamera posiada również zoom cyfrowy X10). Ta funkcja jest bardzo przydatna gdyż nie potrzebujemy dzięki temu nosić kolejnego sprzętu – aparatu. Wiem, że i tak ktoś może zarzucić, że zdjęcia można zrobić prawie każdym telefonem komórkowym, ale szczerze mówiąc po co mając ze sobą K2?

DSC04967
To co jest najważniejsze to rozdzielczości w których nagrywa kamera. I w tym punkcie nie ma miejsca na kompromis. K2 oferuje nagrywanie w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1080p, 60fps. Prócz tego oczywiście możemy ustawić nagrywanie mniej „pamięciożerne” – 960p, 720p a także WVGA. Przydatną funkcją (ze względu np. na brak pilota do włączania/wyłączania) jest automatyczny start nagrywania po 5, 10 lub 20 sekundach.

DSC04968
Bardzo przydatną funkcją bez której trudno mi już sobie wyobrazić nowoczesny sprzęt jest Wi-Fi. K2 również ją posiada, tak jak wspominałem jest ona włączana na kamerze przednim suwakiem (podobno posiada zasięg do ok. 10m). Ponadto kamera posiada dedykowaną aplikację tak dla iOS jak i urządzeń z Androidem. Dzięki niej możemy na żywo oglądać to co nagrywamy, robić zdjęcia i kręcić filmy a potem dzielić się nimi z przyjaciółmi za pomocą Facebooka, Twittera czy skrzynki mailowej. Super rzecz!
Całość jest ładowana za pomocą kabla Mini USB za pośrednictwem komputera. Rodzi to czasami niewielkie problemy, gdy chcemy na kilka dni wziąć kamerę np. w góry i nie mamy w planach pakowania do plecaka jeszcze dodatkowo laptopa. Ponadto podczas ładowania urządzenie nieco się nagrzewa. K2 jest zasilana wyjmowalną baterią Li-ion o pojemności 1500mAh. Producent na opakowaniu informuje, że pozwala ona na 3 godziny nagrywania. Z ciekawości sprawdziłem czy jest tak w rzeczywistości i udało mi się nagrać dokładnie 2:33h czyli niestety nieco mniej. Szczerze mówiąc to gdybym był stałym właścicielem kamery K2 to chyba wyposażyłbym się w drugą baterię, którą mógłbym wymienić w każdym momencie (a wymiana trwa dosłownie chwilę).

DSC04969
Kamera obsługuje karty MicroSD oraz MicroSDHC. To, czego nie spotkamy w innych markach to to, że w zestawie otrzymujemy startową kartę o pojemności 8GB – tutaj plus w stronę marki. Ogólnie urządzenie obsługuje karty do 64GB.

DSC04970
Funkcją, która jest także bardzo przydatna jest nagrywanie w pętli – dzięki której mamy pewność, że nie zabraknie nam miejsca na karcie gdyż po jej zapełnieniu urządzenie będzie nadpisywać najstarszy zapis najnowszym.

DSC04971
Rewelacyjnym rozwiązaniem jest G-Sensor, który aktywuje kamerę gdy jest ona w ruchu! Chyba nie trzeba opisywać dlaczego się przydaje.

DSC04972
Czas przejść do menu. Ogólnie muszę powiedzieć, że jest bardzo intuicyjne i nauczenie się korzystania z niego zajmuje kilkanaście minut. Niestety mimo tego, że kamera posiada wiele języków to niestety nie ma wśród nich polskiego, to może być pewną przeszkodą, które nie są poliglotami i nie znają języków obcych. Menu podzielone jest na trzy grupy – nagrywanie (można ustawić rozdzielczość, kąt, Bitrate czy nagrywanie w pętli), fotografowanie (do ustawienia rozdzielczość czy tryb) oraz ustawienia urządzenia (np. central spot, G-sensor, język, wyświetlanie czasu i daty, przywrócenie ustawień fabrycznych czy format karty).

DSC04974
To chyba teraz czas, żebym napisał swoje ogólne wrażenie na temat kamery Veho Muvi K2. Myślę, że się zaprzyjaźniliśmy. W zasadzie od początku byłem dobrze nastawiony do tego modelu i spełnił on moje wymagania. Na pewno ma on wiele plusów jak doskonała wodoodporna obudowa (do 100m) z dwoma klapkami, porządne opakowanie całości czytelny i prosty w obsłudze ekran LCD, nagrywanie w pętli i FullHD czy Wi-Fi. Niemniej z czasem zacząłem zauważać także braki – brak polskiego menu czy niestety stosunkowo uboga wersja mocowań (trzeba dokupić dodatkowe). Ogólnie jednak trzeba przyznać, że jest to produkt, który działa naprawdę bardzo dobrze a przy tym jest wykonany z pieczołowitością i dbałością o szczegóły. To ciekawa alternatywa dla GoPro. Jeśli potrzebujesz firmowej kamery sportowej to K2 na pewno Cię zadowoli! Dlatego też przyznajemy jej wyróżnienie Dobry Wybór!

DSC04975
Ocena: 5-

dobry

 

 

Translate »