PATAGONIA Koszulka SS

PATAGONIA Koszulka SS

Tym razem nie ma co spodziewać się długiego testu. Postanowiłem opisać swoje spostrzeżenia na temat t-shirtu. Jednak nie do końca zwykłego t-shirtu. Produkt ten otrzymałem przy okazji uczestnictwa w wycieczce do sklepu Patagonia w Monachium podczas trwania targów ISPO Munich 2012 (zapraszam do zapoznania się z relacją). Poza wartością czysto sentymentalną (a tamten wyjazd wspominam niesamowicie miło!), warto zastanowić się nad tym, co ten produkt oferuje.

patagonia_logo

Jeśli chodzi o markę Patagonia. To na polskim rynku jest dostępna dopiero od niedawna. Nie zauważyłem do tej pory by było nią jakieś ogromne zainteresowanie, nie znaczy to jednak, że nie warto zwrócić na nią uwagę. Firmę założył w 1973 roku Yvon Chouinard. Jej siedziba mieści się w mieście Ventura w Kalifornii. Patagonia stara się być przedsiębiorstwem jak najbardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego. Do produkcji swoich produktów używa wyłącznie organicznej bawełny. To właśnie słowo klucz, opisywana dzisiaj koszulka jest wyprodukowana w 100% właśnie z tego materiału.

CAM00808

Jeśli chodzi o wygląd produktów tej firmy, to osobiście muszę przyznać, że bardzo mi się podobają. Niestety, ceny w większości są dość zaporowe i do tej pory nie pozwoliłem sobie na kupno żadnego z produktów Patagonii. Rzadko zdarza mi się kupować ubrania bo „chcę”, dużo częściej wydaje pieniądze gdy czegoś „potrzebuje”. Przyznam, że kiedyś przymierzałem polar Better Sweater tej marki (w rozmiarze S), jednak jego krój nie do końca mi odpowiadał (rozmiar S miał dobrą długość rękawa, ale był za krótki i miał za dużo miejsca na brzuszek, przynajmniej jak dla mnie), ostatecznie postawiłem na inny polar i ostatecznie nie żałuję.

Co można powiedzieć o t-shircie? Jeśli chodzi o krój to jest on standardowy, akurat on bardzo dobrze leży na ciele. Wszystkie szwy są wykonane „na płasko” dlatego nie ma mowy, żeby cokolwiek obcierało. Jeśli chodzi o jego wykonanie to nie można tutaj mieć jakichkolwiek zastrzeżeń – żadna pojedyncza nitka nie odstaje, wszystko jest na swoim miejscu.

CAM00812

W kwestii nadruku, który znajduje się na plecach oraz w okolicach lewej piersi. Został on wykonany laserowo, przy użyciu PVC oraz tuszy, które nie zawierają ftalanu.

Przy okazji może od razu przejdę to trwałości. Koszulka przez rok była używana w różnorakich warunkach. W lato była wystawiona na wielogodzinne działanie promieni słonecznych (także podczas wycieczek po górach, wakacjach na bałkanach, wyjeździe na Ukrainę itp. itd.), prócz tego często była w codziennym użytku – podczas normalnych miejskich aktywności, chodzenia na zakupy, do pracy czy na uczelnię. Sprawdzała się tak jako jedyna warstwa jak i pod kurtką czy pod swetrem/polarem. Jako, że była naprawdę mocno eksploatowana była też naprawdę wiele razy prana. Do tej pory nie widać na niej w zasadzie żadnych zniekształceń. Nie ponaciągała się, nie wyblakła, nie zmieniła fasonu – wygląda tak, jak w dzień, w który ją otrzymałem. Jeśli chodzi o nadruk to nie jest inaczej – on także nie zmienił się, nie wyblakł ani nie pokruszył się (co często zdarzało mi się w koszulkach z nadrukami). Także, jeśli chodzi o trwałość i jakość wykonania muszę przyznać, że koszulka jest na najwyższym poziomie.

CAM00811

Jeśli chodzi o wspomniany już wcześniej materiał – bawełnę organiczną. Trzeba przyznać, że w dotyku jest zdecydowanie milsza, bardziej miękka, ponieważ włókna pozostają w nienaruszonej postaci, nie są niszczone przez chemikalia- czyściej pachnie, bo nie używa się do niej formaldehydu- dzięki czemu stanowi mniejsze ryzyko wywołania alergii, gdyż nie zawiera chemikaliów i lepiej oddycha. I faktycznie, jeśli chodzi o materiał to jest on także najwyższej jakości.

Nie ma sensu rozpisywać się na temat szerokiego spectrum zastosowań t-shirtu ponieważ każdy je zna.

CAM00810

Jeśli miałbym ocenić sam produkt, to trzeba przyznać, że t-shirt t-shirtowi nie równy. Produkt Patagonii dzięki zastosowaniu organicznej bawełny jest dobrze oddychający a także wytrzymały i milszy w dotyku od bawełny konwencjonalnej. Nie ma także porównania jeśli chodzi o wytrzymałość i jakość samego produktu. Mimo tego, jest to w dalszym ciągu po prostu zwykła koszulka. Mnie osobiście serce by bardzo bolało, gdybym zapłacił za jeden t-shirt około 150zł (taka jest sugerowana cena detaliczna tego produktu), biorąc pod uwagę, że nie jest to jedyna koszulka jaką będziemy mieć w szafie (to chyba oczywiste). Ale o tym każdy musi już zdecydować sam – na ile zasobny ma portfel. W kwestii samej jakości wystawiłbym t-shirtowi najwyższą z możliwych ocen, jednak biorąc pod uwagę cenę, nie będę już aż tak hojny.

Ocena: 3+

Translate »