DOBSOM R90 WINTER (kurtka)

DOBSOM R90 WINTER (kurtka)

Nie jest to mój pierwszy kontakt z produktami szwedzkiej firmy DOBSOM, która specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju ubrań do aktywności outdoorowej, chociaż w Polsce najpopularniejsze są ich rzeczy przeznaczone do biegania. Cała seria R90 od dłuższego czasu cieszy się dużym uznaniem wśród biegaczy oraz dzięki swojej trwałości i wszechstronności wśród zawodników biorących udział w biegach na orientację. Od paru lat korzystam ze spodni R90, a tej zimy miałem przyjemność biegać w kurtce R90 winter (wersja zimowa). Z klasycznych spodni R90 jestem bardzo zadowolony, więc byłem bardzo ciekaw, czy kurtka im dorówna.

logo dobsom

Zacznijmy jednak od początku. Ubrania Dobsoma dostępne są w bardzo szerokiej rozmiarówce i to samo tyczy się opisywanej tutaj kurtki, którą możemy kupić w rozmiarze od XS do 3XL. Dzięki temu możemy wybrać rozmiar, który będzie bardzo dobrze nam pasował. Na uwagę zasługuje również wynosząca 209 zł cena, która w porównaniu do konkurencji jest naprawdę atrakcyjna. Do wyboru mamy też kilka opcji kolorystycznych. Ja zdecydowałem się na jaskrawy pomarańcz. Nie chodziło mi jednak o wyróżnienie się spośród tłumu biegaczy na zawodach, a o większe bezpieczeństwo. W zimie często jesteśmy zmuszeni biegać po zachodzie słońca,  a taka jaskrawa kurtka z pewnością jest lepiej widoczna niż np. czarna. Dodatkowo kurtka posiada wbudowane elementy odblaskowe, które jeszcze dodatkowo zwiększają widoczność.Materiał z którego kurtka została wykonana oraz sam jej projekt odpowiadają spodniom z tej samej serii – R90 winter – których recenzję można przeczytać TUTAJ. Całą kurtkę możemy podzielić na dwie części – przednią i tylną. Cześć przednia, która jest bardziej narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak wiatr czy deszcz, wykonana została z bardzo wytrzymałego materiału pokrytego teflonem (tak samo jak tradycyjne R90), dzięki czemu jest ona wiatroszczelna i zapewnia ochronę przed deszczem. Nie jest co prawda całkowicie wodoodporna, ale nie przemaka przy lekkim deszczu czy kiedy pada śnieg. Jak już pisałem, materiał jest bardzo wytrzymały, nie zadziera się ani nie pruje. Zazwyczaj biegam w lesie, gdzie często zdarza mi się zahaczać o różne krzaki i gałęzie, jednak nie robi to na kurtce Dobsoma żadnego wrażenia. Zdarzyło mi się również zaliczyć w niej jedną solidną „glebę”, lecz kurtka wyszła z tego bez szwanku. Co więcej, jest ją bardzo łatwo wyczyścić. Część tylna jest w przeważającej części czarna i wykonana z bardziej elastycznego materiału, który zapewnia odpowiednią oddychalność.

i-kurtka-zimowa-r-90-winter-2091-472-dobsom-472-pomaranczowy-fluoryzujacy

Warto przyjrzeć się kurtce również od strony wewnętrznej, gdzie także wykorzystano dwa rodzaje materiału, który jest bardzo miły w dotyku i zapewnia odpowiedni komfort termiczny, czyli po prostu grzeje.

???????????????????????????????

???????????????????????????????

Kurtka została wyposażona w wysoki kołnierz podszyty od wewnętrznej strony miękkim materiałem polarowym, który również jest przyjemny w dotyku i nie podrażnia skóry. Taki wysoki kołnierz nie jest bez znaczenia w kurtce, która przeznaczona jest przecież do biegania w zimie. Mamy dzięki temu pewność, że będzie nam ciepło i nas „nie przewieje”. Biegając w zimie często miałem później problem z bolącym gardłem (co wynikało w dużej mierze właśnie z przewiania, a nie z wdychania zimnego powietrza), a wysoki kołnierz rozwiązuje ten problem. Kołnierz ma również wbudowany bardzo praktyczny ściągacz, który pozwala dopasować go do naszych indywidualnych potrzeb.

???????????????????????????????

???????????????????????????????

Również w dolnej części kurtka posiada ściągacz, który pozwala wyregulować jej dolny obwód. Dzięki temu wiatr jej nie podwiewa i możemy być pewni, że będzie nam ciepło.

???????????????????????????????

Kurtka rozpinana jest na całej długości, a zamek jest solidny. Na całej jego długości, od spodu, znajduje się listwa z takiego samego materiału jak przód kurtki, dzięki czemu mamy pewność, że wiatr i chłodne powietrze nie będą wkradać się do środka. Na górze umieszczona została „zakładka” zabezpieczająca zamek.

???????????????????????????????

???????????????????????????????

Kurtka Dobsom R90 winter daje nam do dyspozycji cztery kieszenie. Dwie tradycyjne po bokach. W prawej znajduje się dodatkowa mniejsza bardzo praktyczna kieszonka, do której możemy schować np. telefon, tak że nie będzie on w czasie biegu podskakiwał ani się przemieszczał. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, za które należy się duży plus. Na piersi, z lewej strony, znajduje się kieszeń idealna na schowanie np. dokumentów. Na koniec zostawiłem najciekawszą rzecz jeżeli chodzi o kieszenie, czyli obszerną kieszeń umieszczoną z tyłu, w dolne części pleców. Przypomina mi ona kieszenie w koszulkach kolarskich. Jest to rozwiązanie bardzo ciekawe – kieszeń jest duża i umieszczona z tyłu, więc nie obciąża tak bardzo samej kurtki. Nie nadaje się ona jednak zbytnio do przenoszenia ciężkich przedmiotów takich jak klucze czy telefon ponieważ będą one bardzo podskakiwać. Wszystkie kieszenie zamykane są na zamki błyskawiczne, więc niczego nie zgubimy.

???????????????????????????????

Bardzo podoba mi się krój kurtki. Nie jest ona zbyt opinająca, ale nie jest też workowata. Mówiąc krótko, po prostu bardzo dobrze leży, a przy tym w żaden sposób nie krępuje ruchów.

???????????????????????????????

Decydując się na zakup tej kurtki, trzeba pamiętać, że jest ona przeznaczona na typowo zimowe warunki i temperatury raczej poniżej zera. Przy cieplejszej pogodzie po prostu się zagrzejemy. Słyszałem, że niektórzy nawet poniżej zera zakładają pod tą kurtkę tylko koszulkę. Ja biegałem co prawda w koszulce i bluzie albo w koszulce termo aktywnej z długim rękawem i koszulce, ale muszę przyznać, że niekiedy w słoneczne dni było mi trochę za ciepło. Nie jest to jednak wada kurtki, a jedynie moja zła ocena warunków atmosferycznych.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=u-OItvnKyGA]

Kurtkę Dobsom R90 mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, kto szuka kurtki biegowej na naprawdę zimowe warunki. Szczególnie w tej cenie myślę, że ciężko będzie znaleźć podobny produkt.

Ocena: 5

Zapraszam również na bloga HEAVY RUNS LIGHT oraz profil na Facebooku HEAVY RUNS LIGHT

Translate »