MACTRONIC Czołówka HLS-K1 Plus

Przez ponad dwa tygodnie miałam okazję testować czołówkę HLS-K1 Plus firmy MacTronic. W tym czasie latarka była ze mną na nocnym górskim marszu oraz na biwaku.

Czołówka jest sprzedawana w opakowaniach typu blister wraz z kompletem trzech markowych baterii AA. Głównym źródłem światła jest biała dioda LED Cree o jasności 100 lumenów. Dodatkowo, ponad nią umieszczono dwie słabsze czerwone diody LED oraz elementy czujnika ruchu. Moduł połączony jest kablem z pojemnikiem na baterie umieszczonym z tyłu. Latarkę dopasowuje się do głowy za pomocą dwóch pasków, a dzięki dobremu wyważeniu nie odczuwa się jej ciężaru (206 g) podczas marszu.

Mactronic HLS K1 PlusCzołówka obsługiwana jest jednym przyciskiem, umieszczonym ponad diodą. Przełączanie w cienkich rękawiczkach nie sprawiało mi problemów. Za jego pomocą wybiera się kolejne  tryby: światło białe – światło czerwone – światło czerwone migające SOS – OFF.  Dłuższe trzymanie przycisku w trybie światła białego powoduje płynne przygaszanie aż do 10% jasności. Producent zamieścił na opakowaniu informację o funkcji regulacji jasności czołówki, ale bez instrukcji jak to zrobić. Może nie być to oczywiste dla osób, które pierwszy raz mają kontakt z czołówkami MacTronica lub tego typu produktem w ogóle.

Dzięki soczewce możliwe jest regulowanie strumienia światła. Rozproszona wiązka jest przydatna przy poruszaniu się w trudniejszym terenie, natomiast skupiona pomaga w poszukiwaniu oznaczeń szlaków lub drogi. Mechanizm regulacji początkowo chodzi dosyć opornie, ale powinien wyrobić się z czasem. Latarka zamocowana jest na zawiasach, które umożliwiają ustawienie kąta nachylenia.

Zasilanie jest umieszczone w osobnym module z tyłu głowy. Załadowanie baterii nie sprawia większych trudności. Pokrywa modułu jest przymocowana  do obudowy, co uniemożliwia jego przypadkowe zgubienie. Jest też dodatkowo zabezpieczona uszczelką, co zapewnia bryzgoszczelność.

Z tyłu modułu umieszczono czerwone diody LED, które są uruchamiane niezależnie od głównego światła. Można włączyć je w trybie ciągłym lub mrugającym, co zapewnia bezpieczeństwo np. podczas nocnego marszu drogą z tyłu kolumny.

Najbardziej charakterystyczną funkcją tej czołówki jest gaszenie i zapalanie światła białego machnięciem ręki za pomocą czujnika ruchu (tryb uśpienia). Jest to świetne rozwiązanie na biwaku, aby nie oślepiać drugiej osoby lub znaleźć coś w plecaku. Bardzo przydaje się też podczas marszu, aby na chwilę oświetlić drogę lub mapę. Niestety, ma to też swoje minusy, ponieważ czujnik reaguje na wszystkie obiekty, które pojawiają się w odległości mniejszej niż 15 cm przed nim. W trakcie marszu zostałam kilka razy oślepiona światłem przypadkiem załączonym przez niskie gałęzie, które pojawiły się przede mną. Doszło też do sytuacji  kiedy przechodząc na azymut przez zarośla, czołówka na przemian włączała się i wyłączała przy kontakcie z mijanymi liśćmi. Warto wspomnieć, że po wejściu w tryb uśpienia czerwone diody pozostają minimalnie zapalone.

Tryb światła czerwonego dobrze sprawdza się podczas nocnego marszu po lesie. Ostre białe światło mocno oślepia, natomiast czerwone pozwala szybciej zaadaptować się do ciemności po jego wyłączeniu.

Tryb SOS jest nieprzydatny, a już na pewno nie jako trzeci tryb, przez który trzeba przejść wyłączając latarkę. Moim zdaniem, w sytuacji awaryjnej wystarczyłaby funkcja mrugającego światła w module baterii. Sygnał SOS można też samodzielnie nadawać np. przysłaniając światło ręką.

W zastosowaniach takich, jak biegi na orientację, bardziej optymalna byłaby zamiana trybu światła białego z czerwonym, ponieważ aby wybrać łagodne czerwone światło trzeba przejść przez oślepiające białe.

Podsumowując, pomimo kilku niedociągnięć jest to świetna latarka na wieczorne biegi i spacery po parku czy lesie. Dobrze sprawdza się podczas nocnych marszów na orientację, pod warunkiem, że nie będziemy przedzierać się przez zarośla. Ponadto znakomicie spisuje się na biwaku.

Ocena: 4

Parametry:
Kod produktu: HLS-K1 Plus
Ilość baterii: 3 AA (w zestawie)
Dioda LED Cree
Jasność: 100 lumenów
Obudowa: tworzywo sztuczne
Obudowa soczewki: poliwęglan
Wymiary przodu: 72 mm x 53 mm x 43 mm
Wymiary tyłu: 82 mm x 51 mm x 29 mm
Waga z bateriami: 206 g
Czas świecenia:
– białe światło na 100%: 21 h
– białe światło na 10%:  185 h
– czerwone światło: 40 h
– czerwone światło SOS: 110 h
Opakowanie: blister
Cena: od około 90 zł

  • Całkiem sympatyczna czołówka. Dodałbym jeszcze że paski pozwalają dobrze dopasować czołówkę, dzięki czemu stabilnie trzyma się ona na swoim miejscu. Poprawny stosunek jakości do ceny. Zgadzam się z opinią.

  • Używam do biegania, sprawdza się znakomicie. W tym roku sezon czołówkowy rozpoczęty.

Translate »