MOUNTAIN HARDWEAR Namiot DIREKT 2

MOUNTAIN HARDWEAR Namiot DIREKT 2

Sezon biwakowy co prawda za nami (ekstremaliści mówią po prawdzie co innego), ale wzbogacony o kolejne doświadczania w tym temacie, chciałbym podzielić się z Wami swoją opinię nt. namiotu Mountain Hardwear Direkt 2. Model ten ze względu na swoją wagę wzbudza pożądanie wśród wielu osób. Ja miałem okazję mieszkać w nim przez 3 tygodnie, kiedy zastępował mi dom podczas wyjazdu do Pamiru.

foto 1

Informacje podstawowe

Direct 2 to dwuosobowy namiot jedno powłokowy o konstrukcji wąskiego (206 x 114 cm) i dość wysokiego (114 cm) iglo.

foto 2

Po spakowaniu jego wymiary (worek: 13 x 25 cm) determinuje głównie długość pałąków (8 x 50 cm). Namiot pakuje się bardzo wygodnie i nie ma problemu z umieszczeniem powłoki w worku.

foto 3

Waga to niewątpliwie jego największa zaleta tego namiotu – jedyne 1.3 kg. Gdy pozbędziemy się kilku zbędnych elementów jesteśmy w stanie zbić wagę o kolejne 200 g.

Konstrukcja

Model ten należy do serii namiotów ekspedycyjnych charakteryzuje się bardzo stabilną konstrukcją. Stelaż rozkładany jest w środku i przymocowywany do powłoki tasiemkami oraz specjalnymi klipsami umieszczonymi w podłodze. Rozstawia się go dość szybko, niestety żeby włożyć maszt w wyżej wspomniane klipsy, potrzeba znacznej siły, co dla niektórych może okazać się kłopotliwe.

foto 4

Namiot nie posiada przedsionka i ma tylko jedno wejście. Jest ono wygodne i dobrze przemyślane. Wyposażono je w dwa niezależne suwaki. Taka konstrukcja ma tę zaletę, że każdy z zamków “pracuje w linii prostej”, w związku z tym taki mechanizm działa płynnie i bez większego użycia siły. Dodatkowo, w mojej ocenie, powinno to również zwiększyć żywotność suwaków, które dość często ulegają awarii przy wejściach zasuwanych z wyraźnym zakosem.

Direct 2 wyposażony jest w liczne odciągi, które umożliwiają dobre zabezpieczenie go przed silnym wiatrem.

Zastosowany materiał to nylon 30D o nieprzemakalności na poziomie 1200 mm (ścianki) i 2000 mm (podłoga). Warto zaznaczyć, że szwy są podklejane co poprawia nieprzemakalność. Choć w wypadku rozstawienia namiotu na mokrej powierzchni, należy liczyć się, że wilgoć przedostanie się do środka.

Materiał jest słabo “oddychający”, dzięki temu w namiocie jest cieplej, kosztem jednak słabej wentylacji. Namiot posiada jeden otwór wentylacyjny w jego górnej części, dodatkowo lepszą wymianę powietrza możemy zapewnić odsuwając górny suwak od wejścia.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego laminatu (X-Pac TX07 PU) do wzmocnienia konstrukcji w miejscach gdzie przebiegają pałąki szkieletu.

 foto 5

Komfort

Tak jak wspomniałem na wstępie, Direkt 2 to bardzo minimalistyczna konstrukcja. Widać, że projektanci przy pracach nad tym modele mieli na względzie stworzenie produktu o jak najmniejszej wadze. Nie znajdziemy tu żadnych dodatkowych elementów jak boczne kieszenie, czy schowki (poza jednym niewielkim umieszczonym przy otworze wentylacyjnym).

 foto 6

Ocena

Przed zakupem tego namiotu warto odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Na pewno nie jest to konstrukcja dla wszystkich. Jego niezaprzeczalną zaletą jest bardzo niska waga. Jednak świetny wynik w tym aspekcie uzyskano kosztem innych jego cech, takich jak komfort korzystania, czy trwałość. Namiot jak na model dwuosobowy, jest bardzo wąski. Co oczywiście odbija się na komforcie, z drugiej strony umożliwia to jego rozstawienie nawet na bardzo wąskiej platformie. Jest to wyrzeczenie, na które z chęcią przystanę, bo niosąc wcześniej ten namiot na plecach w zasadzie się go nie czuje i ma się wrażenie jakby czegoś brakowało w plecaku 🙂

 foto 7

Największe zastrzeżenia mam jednak do trwałości zastosowanych materiałów. Po trzy tygodniowej eksploracji Pamiru, nasz egzemplarz “wzbogacił się o kilka “otworów wentylacyjnych” w podłodze i jeden duży na bocznej ścianie. Dodatkowo ostatniego dnia, pękł jeden z klipsów do wpinania masztu. W mojej ocenie, od sprzętu którego cenę ustalono na poziomie 500$ (w Polsce ok. 2 tys. zł), można oczekiwać zdecydowanie więcej.

 foto 8

Plusy:

Waga

Szybkość rozstawiania i składania

Minusy:

Trwałość

Cena

Autor: Arek Pawłowski

Translate »