REGATTA Plecak ROLL TOP HUNTSFIELD

REGATTA Plecak ROLL TOP HUNTSFIELD

W dzisiejszym teście przeniesiemy się nieco w przeszłość. Ja za swoich nastoletnich lat jeszcze pamiętam (choć już wtedy nie był to szczyt nowoczesności) duże, ciężkie plecaki z aluminiowym stelażem. Każdy wytrawny turysta a i niejeden niedzielny łazik posiadał taki sprzęt. Jedni używali go do chodzenia po górach, inni zabierali na pielgrzymkę na Jasną Górę a jeszcze inni wybierali się w nim nad morze w trakcie wakacji. Trzeba przyznać, była to rzecz wielce potrzebna bez której żaden wyjazd nie mógłby dojść do skutku. Nikt nie przejmował się tym, że jest to absolutnie niewygodne, ciężkie i nie do końca stabilne.  Innych nie było to korzystało się z tego co jest.

7eb024a1587bc11ebb920b3de4ed7a76

I wiecie co, gdy otrzymałem plecak Regatty Roll Top Huntsfield to poczułem się trochę tak jakbym wrócił do tamtych czasów. Tylko świadomość tego, że istnieją już rozwiązania doskonalsze i wygodniejsze o całe lata świetlne sprawiła, że dużo trudniej było mi pogodzić z pewnymi niedociągnięciami, które są w tym produkcie. Ale może po kolei.

102ce7c79ad414acab3daa6a02795490

Marka Regatta coraz dynamiczniej wchodzi na polski rynek. To brytyjska firma, która została założona w 1981 roku (informację o dacie założenia można nawet znaleźć na testowanym plecaku). Regatta skupia się głównie na produktach łączących dobrą jakość z przystępną ceną. Nie są to na pewno kosztujące krocie produkty klasy premium, powiedzmy, że to taka średnia półka.

Niestety jak to zwykle bywa są produkty bardziej udane i mniej udane. Moim zdaniem Roll Top Huntsfield należy do tych drugich, ale nie jest też to produkt całkowicie bezwartościowy.

36ed43f6f040989535a1a6c838a7024c

Z wyglądu plecak na pewno może się podobać, niektórym nawet bardzo. Jest zdecydowanie bardzo oldschoolowy, na pewno wyróżnia się wśród masy „współczesnych” plecaków. Można go nabyć w trzech ciekawych kolorach. Tak sobie wyobrażam, że niektórym grupom nastolatków mogłyby bardzo przypaść do gustu. Cały plecak został wykonany z poliestru 600D. To jeden z jego największych atutów, dzięki temu plecak jest bardzo wytrzymały i może znieść spore udźwigi. Szczerze mówiąc raz na chatkę studencką (chyba na kogoś urodziny) wniosłem w nim 24 puszkowe piwa i w żaden sposób na tym nie ucierpiał. Na pewno częściowo jest to spowodowane tym, że cały dół plecaka posiada wzmocnienie ze sztucznej skóry. Ma to też swoją wadę. O ile zastosowanie sztucznej skóry sprawdza się w paskach zapinających plecak jak i w przelotkach do przytroczenia o tyle użycie go na spodzie – który często ma kontakt z podłożem to niezbyt udany pomysł. Niestety ale najpierw dość szybko zaczęły pojawiać się na niej rysy a w końcu na zgięciach skóra zaczęła pękać, zobaczymy co będzie dalej. Wracając jeszcze do materiału, to że jest wytrzymały nie znaczy wcale, że jest wodoodporny. Owszem, gdy idziemy w niewielkiej mżawce nasze rzeczy wewnątrz plecaka na pewno pozostaną suche, nie ma jednak co liczyć na to, ze plecak przetrwa mocny lub długotrwały deszcz.

20151217_115216

Na każdym boku plecaka znajduje się po jednej kieszeni. Obie są zapinane na patki zapinane na rzep o wielkości 3,5X2cm. Kieszenie są dość obszerne mimo wszystko lepiej nie dawać tam małych przedmiotów, które moglibyśmy zgubić podczas np. ściągania plecaka z ramion. Można w nich jednak zmieścić np. bidon z piciem, papier toaletowy czy chusteczki higieniczne. Pośrodku plecaka znajdują się również dwie niezwykle praktyczne pętelki dzięki którym jesteśmy w stanie przytroczyć do plecaka na przykład śpiwór albo niewielki namiot. Pętelki zostały również wykonane ze sztucznej skóry, są dość wytrzymałe niemniej lepiej nie montować tam rzeczy ciężkich gdyż plecak wtedy staje się bardzo niewygodny. Jest to jednak też doskonałe miejsce np. na przytroczenie menażki albo kubka aluminiowego.

Powyżej wspomnianych przelotek znajduje się duże logo w formie naszywki ze sztucznej skóry. Trzeba powiedzieć, że wygląda to dokładnie tak jak widywałem na starych zdjęciach plecaki turystów…30 lat temu. No ale co, logo wygląda dobrze.

20151217_115306

Po jego bokach zostały przyszyte klamry, którymi spina się plecak od góry dwoma pasami o długości 37cm i szerokości 3,2 cm każdy. Użycie tak długich pasów ma swoją ogromną zaletę, dzięki temu jesteśmy w stanie w prosty sposób regulować wysokość plecaka zależnie od tego ile niesiemy w nim rzeczy. Dzięki temu nie musimy jak to się mówi „nosić powietrza”. Jak do tej pory z pasami nic się nie dzieje, klamry również działają prawidłowo. Na pewno takie zamknięcie jest zdecydowanie mniej wygodne niż zamek błyskawiczny a nawet niż zamykanie na klamry błyskawiczne, ale taka już uroda tego modelu, że to taki trochę powrót do przeszłości. Kto co lubi.

Na pewno dużym atutem tego modelu jest stosunek wagi to pojemności. Ten model ma 30 litrów, co szczerze mówiąc jest moim zdaniem wystarczające do weekendowej górskiej wycieczki i jest to aż nadto na wyjście na miasto czy zwiedzanie. Przy czym waży dokładnie 446 gramów co jest całkiem przyzwoitym wynikiem.

20151217_115223

Z czego się to bierze? Moim zdaniem jednym z największych mankamentów tego modelu jest brak jakiegokolwiek systemu nośnego. Nawet wspominane przeze mnie na początku stare plecaki miały aluminiowy stelaż, który jako taki stabilizował plecak na plecach. Tutaj niestety tego zabrakło. To moim zdaniem prawie całkowicie eliminuje ten model jako plecak górski czy wycieczkowy. Od strony wewnętrznej jest to po prostu materiał przez który czuje się każdy element naszego ekwipunku. Jest oczywiście na to rada by rzeczy z ostrzejszymi krawędziami układać w plecaku po stronie zewnętrznej, ale przyznacie, że to już chyba nie te czasy.

Szelki są jako tako wygodne, szerokie na 5cm ale to też nie jest to, co spotyka się nawet w zwykłych plecakach szkolnych. Przydałoby się chociaż trochę więcej wypełnienia by były bardziej komfortowe. Przy dłuższym marszu niestety ale zaczynają się nieco wrzynać w skórę co powoduje spory dyskomfort. Obie szelki mają długości regulowane klamrami.

20151217_115448

Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze pętelka za którą możemy przenosić plecak w ręce, nie powiem, jest to bardzo praktyczne gdy przenosimy plecak na małe odległości lub np. przeciskamy się z nim w pociągu czy w autobusie.

Na koniec zostawiłem jeszcze to, o czym powinniście się już domyślać. Plecak jest w systemie Roll Top. Znaczy to, że jego górna część jest rolowana a dzięki temu my możemy regulować jej wysokość. Całkowicie rozłożony plecak ma wysokość 72,5cm, czyli po jednokrotnym zrolowaniu będzie miał ok 70cm wysokości. Możemy jednak zrolować go bardziej aż do tego stopnia by osiągnął wysokość tylko 42cm! To jest absolutnie jego największy atut gdyż zdecydowanie zwiększa to jego praktyczność. Z drugiej jednak strony dostęp do zawartości plecaka zwłaszcza, gdy jest ich sporo może być utrudniony. Dostęp do plecaka jest tylko od góry więc powiedzmy, że może zdarzyć się, że będziemy przekopywać się przez 70cm ekwipunku by znaleźć coś na samym dnie. Ja chyba nie mam tak długich rąk. Ten system nie sprawdza się również jeśli chodzi o używanie plecaka w warunkach miejskich. Ten model posiada tylko jedną główną komorę i nie wyobrażam sobie by ktoś przedzierał się przez rozpinanie klamer, pasków, rolowanie, rzep by dostać się do zawartości plecaka np. po portfel bo chciał w kiosku kupić bilet. Po prostu zajęłoby mu to tyle czasu, że przy najbliższej sposobności wyrzuciłby ten plecak za okno.

20151217_115436

Niestety, nie wiem też kto ten plecak projektował i dlaczego sama góra komina jest zwężana, dzięki temu trudno jest wrzucić do plecaka coś nieco większych gabarytów mimo, że wewnątrz by się zmieściło to przez sam wlot jest to utrudnione. Od góry komin posiada na prawie całej długości rzep, dzięki któremu zyskujemy większą pewność, że niczego nie zgubimy.

20151217_115412

Jak podsumować plecak Roll Top Huntsfield? To plecak który z jednej strony nie nadaje się do użytku miejskiego gdyż zbyt wiele czasu zajmuje dostęp do zawartości, z drugiej strony nie jest to również plecak górski bo nie ma jakiegokolwiek systemu nośnego a przez to noszenie bagażu przez długi czas potrafi być uciążliwe. To chyba taki plecak wyłącznie dla lansu. Bo wygląda oldschoolowo i to go nieco ratuje. Owszem ma kilka dobrych rozwiązań (np. regulowaną wysokość dzięki systemowi Roll Top) ale posiada również szereg znaczących wad, które są naprawdę uciążliwe. Dla mnie ten plecak sprawdza się w zasadzie jedynie jako worek do przenoszenia ubrań i innych rzeczy na niezbyt dalekie odległości. Gdyby ten model dopuścić do sprzedaży kilkanaście lat temu na pewno cieszyłby się powodzeniem, teraz w cenie regularnej w jakiej jest sprzedawany – 159zł można na pewno znaleźć bardziej zaawansowane technologicznie modele o podobnej pojemności. Cóż, może inne produkty Regatty bardziej przypadną mi do gustu.

A może macie całkowicie odmienne zdanie? Zapraszam do dyskusji!

Ocena: 2+

Translate »