HANNAH Śpiwór LODGER

Od dobrych kilku lat jestem posiadaczem śpiwora czeskiej marki HANNAH, który kupiłem swego czasu mieszkając w Ostrawie. Produkty tej marki już długo są dostępne także na naszym rodzimym rynku.

Ponieważ jestem bardzo częstym bywalcem schronisk i chatek studenckich (a w szczególności SST Lasek) potrzebowałem śpiwora, który dobrze będzie mi służył w klimacie chatki, gdzie nie zawsze jest bardzo ciepło, ale też nigdy nie zawiewa śniegiem.

Lodgera wybrałem w sumie trochę przypadkowo – był ostatnim modelem na przecenie, dlatego mogłem kupić go po bardzo atrakcyjnej cenie.

Śpiwór z wewnątrz wypełniony jest ociepliną Izotherm, która bardzo dobrze się sprawuje. Przynajmniej jeśli lodgera się nie pierze w pralce. Wtedy nie wiadomo jak by wyglądała jego eksploatacja. Z zewnątrz śpiwór został wykonany z 100% wytrzymałego materiału polyestrowego natomiast w wewnątrz z mieszaniny tkanin 65%polyester, 35%cotton, które tworzą wewnątrz bardzo przytulny i miły mikroklimat. To wielka zaleta tego produktu, leżąc w nim czujemy się jak pod najlepszą kołdrą!

Zakres temperatur podany przez producenta to od -4 do +23 (optimum od +4 do +16). Jednakże mimo że nie należę do osób gorącolubnych to jeśli chce się spać w podkoszulku i spodenkach to najlepiej przy temperaturze wyższej niż +10 stopni. Z drugiej strony gdy jest ponad +20 to ciężko wytrzymać w środku (taką sytuację miałem kilkakrotnie na Festiwalu Przystanek Woodstock). Ale to akurat nie jest wielki problem, dlatego, że można go rozpiąć aż do dołu i stosować jak zwykłą kołdrę (sprawdza się także jeśli chce się spać np. na materacu razem ze swoją lubą).

Należy nadmienić, że śpiwór jest bardzo długi, bez problemu zmieszczą się w nim w całości osoby mające 195cm czy nawet 200cm.

Lodger został zaprojektowany z dbałością o szczegóły – posiada wewnętrzną kieszonkę na dokumenty, niezwykle pomocną szczególnie gdy śpimy w miejscu w którym nie możemy czuć się do końca bezpiecznie. Kaptur posiada miejsce na poduszkę i jest ściągany wokół głowy (przydaje się gdy robi się naprawdę zimno). Pętelki z dołu pomagają, gdy przypadkiem śpiwór się zamoczy albo po praniu. Wygodny podwójny suwak na całej długości zapewnia mnogość funkcji.

Jeśli chodzi o minusy śpiwora to jest to jego waga. Owszem jest bardzo wygodny, posiada ciekawe rozwiązania ale waży prawie dwa kilogramy (1850g) oraz jest dość duży po złożeniu 24X48cm (w rzeczywistości trochę więcej niż podaje producent – mimo worka kompresyjnego). Dlatego też śpiwór ten nie nadaje się na wymagające wysiłku wielodniowe wędrówki z plecakiem, gdzie ważny jest każdy gram i każdy centymetr. Tym bardziej nie będzie nadawał się na rower czy do kajaku.

Podsumowując Lodger to dobry śpiwór dla bardzo wysokiej osoby ceniącej sobie staranne wykonanie oraz wygodę. Niestety przez swoją wagę i wielkość nadaje się jedynie do przewożenia w aucie lub na mniej wymagające wycieczki. Niemniej jednak jeśli potrzebujesz śpiwora do spania po chatkach studenckich – to wybór jak znalazł.

Ocena: 4

Translate »