TIMEX Zegarek TRAIL MATE

TIMEX Zegarek TRAIL MATE

Seria zegarków Expedition idealnie wpisuje się w tematykę bloga TestyOutdoorowe.pl. Powstała właśnie z myślą o miłośnikach/miłośniczkach outdooru. Jakiś (nieco odległy już) czas temu mieliśmy okazję testować najbardziej zaawansowany z zegarków tej serii – WS4 za ponad 700zł. Jakieś pół roku temu otrzymałem do przetestowania kolejny zegarek tej serii – Trail Mate. W porównaniu ze wspomnianym WS4 jest to dużo tańsza konstrukcja – sugerowana cena detaliczna tego modelu to 299zł (choć na porównywarkach cenowych dostępne są już za nieco ponad 250zł). Kwota ta jest zdecydowanie bardziej przystępna. Czy jednak za taką cenę można spodziewać się dobrej jakości, markowego zegarka posiadającego przydatne funkcje outdoorowe? Podczas użytkowania tego modelu próbowałem się tego dowiedzieć!

275588_366_45

Trail Mate dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznym – czarnym (chyba najbardziej uniwersalnym) oraz zielonym. Szczerze muszę przyznać, że mam wrażenie, że zegarek ten zdecydowanie lepiej wygląda na męskim niż kobiecym nadgarstku. Koperta zegarka ma 42mm średnicy co nie czyni z tego modelu giganta, niemniej jednak Trail Mate jest stosunkowo wysoki, posiada także dość „toporny”, męski wygląd. Nie jest to jednak jego wadą – wręcz przeciwnie. Koperta została wykonana z tworzywa sztucznego Większa część zegarka jest matowo-zielona a obręcz dookoła wyświetlacza jest szaro-brązowa z widocznymi czarnymi akcentami. Zegarek posiada po bokach aż pięć przycisków (każdy z nich jest opisany na obwodzie koperty. Dwa przyciski z lewej strony to SET (u góry) oraz MODE (na dole). Przyciski po prawej stronie to od góry: ST.SPL., INDIGLO oraz STP./RST. Ponadto w centralnym górnym punkcie widnieje nazwa serii – Expedition, a na dole – Trail Mate, czyli nazwa modelu. Przyciski na zegarku są wystające, i posiadają przypominające gwoździe powiększone końcówki dzięki którym łatwiej jest obsługiwać zegarek. Ponadto każdy z przycisków posiada chropowatą strukturę dzięki której nawet w ciemnościach łatwo go namierzyć (bez problemu można je także obsługiwać w mokrych/wilgotnych dłoniach).

timex_pics_april11_05

Od spodu zegarek posiada metalowy, odkręcany tył (do wymiany baterii). Na samym centrum widnieje wygrawerowane duże logo serii (litera E ze strzałą). Z napisów możemy się dowiedzieć o modelu baterii jaki jest potrzebny do pracy urządzenia (standardowe dla zegarków CR2032), materiał spodu (Stainless Steel), oraz wodoodporność – która jest aż do 100m. Na spodzie ponadto znajduje się adres strony internetowej marki (www.timex.com).

7d471f80c05619b9876a81062bb4801a.image.400x400

Warto w kilku słowach wspomnieć także o pasku, który jest pierwszym, bardzo pozytywnym zaskoczeniem tego modelu. Przede wszystkim idealnie kolorystycznie współgra z samym zegarkiem. Od zewnętrznej strony jest stosunkowo gruby i parciany, natomiast od strony kontaktu z ciałem jest wykonany z wodoodpornej skóry. Dzięki temu nawet podczas całodniowego noszenia nie powoduje podrażnień – a z drugiej strony jest niesamowicie mocny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie wyobrażam sobie by cokolwiek mogło mu się stać. Pasek posiada świetnie skrojone, w miarę ciasne dziurki oraz przyzwoite zapięcie ze znakiem serii. Całość trzyma się na nadgarstku naprawdę nad podziw pewnie. Nie ma jednak rzeczy idealnych. Owszem, pasek jest bardzo mocny, jednak podczas pierwszych kilku tygodni noszenia nie jest zbyt wygodny. Wszystko to dlatego, że jest bardzo sztywny i musi „ułożyć się” do dłoni właściciela by stać się komfortowy. Dlatego też na początku może być nieco irytujący (zwłaszcza gdy nosimy go np. pod rękawem kurtki). Jednak dla zegarka outdoorowego wiadomo, że ważniejsza jest wytrzymałość, dlatego też ogólnie pasek należy uznać za plus tego modelu.

T49845_1

Warto co nieco napisać o okrągłym wyświetlaczu Trail Mate`a. W standardowym widoku po lewej górnej stronie wyświetla się angielski skrót dnia tygodnia (niestety zegarek nie posiada polskiego menu), po prawej natomiast dzień i miesiąc (bez roku). Centralna część wyświetlacza jest zajęta przez duże i czytelne cyfry wyznaczające godzinę i minutę (oraz nieco mniejsze wyznaczające aktualną sekundę). Na samym dole wyświetlają się aktualnie wybrane tryby (np. alarm, timer, chrono mode). Ogólnie wyświetlacz jest dość spory i czytelny. Bardzo dobrze sprawdza się tak za dnia jak i w nocy (dzięki świetnemu trybowi Indiglo, który jest znakiem rozpoznawczym marki). Niestety, wyświetlacz w mocnym słońcu mocno traci na widoczności i należy szukać odpowiedniego kąta, żeby odczytać aktualne wskazania (miało to miejsce raz podczas wycieczki rowerowej oraz w trakcie zwiedzania doliny Dniestru – gdzie słońce naprawdę prażyło). We wszystkich innych warunkach sprawował się bardzo dobrze.

CAM00090

Chcąc przyjrzeć się możliwościom tego zegarka warto na początku zaznajomić się z tym, co pisze o nim producent na stronie internetowej: „Idealny towarzysz spacerów, joggingu i wypraw. Zegarek Trail Mate™ rejestruje dystans, tempo, kroki i liczbę spalonych podczas aktywności kalorii. Dodatkowo monitoruje dystans oraz czas pozostały do wyznaczonego celu informując alarmami dźwiękowymi lub/i wizualnymi o postępie naszej aktywności”.

CAM00091

Przy pierwszym zetknięciu się z tym zegarkiem należy ustawić swoje ustawienia personalne – wiek, wagę, wzrost oraz płeć, ma to wpływ na późniejsze liczenie spalonych przez nas kalorii podczas aktywności fizycznych. Drugim ustawieniem, które jest niezbędne do wykorzystania zalet tego urządzenia jest długość kroku – dzięki niej zegarek będzie mógł zliczać jaki dystans pokonaliśmy. Oczywiście należy także ustawić datę i aktualny czas. Warto podkreślić, że zegarek może równocześnie obsługiwać dwie strefy czasowe co jest bardzo przydatną funkcją dla osób, które dużo podróżują (przyznam szczerze, że dla mnie jest to opcja „must have”. Żeby sprawdzić czas drugiej ustawionej przez siebie strefy wystarczy przycisnąć i przytrzymać prawy dolny przycisk – to wszystko. Przy okazji wspominania o dodatkowych funkcjach urządzenia – Trail Mate ma możliwość ustawienia kilku alarmów, co także jest niezwykle ważną rzeczą, aczkolwiek oczywiście powszechnie stosowaną. Bardzo przydatną funkcją w zegarkach treningowych jest timer, który przydaje się podczas ćwiczeń fizycznych – marka Timex nie zapomniała także o nim przy konstrukcji Trail Mate.

CAM00092

Chrono mode to główny tryb zegarka. Po jego włączeniu zegarek zaczyna zapisywać nasze postępy. To dzięki niemu w trakcie wykonywania aktywności fizycznej możemy monitorować naszą prędkość – na ekranie, a także nasze tempo (jest wyświetlane jako postać w rogu wyświetlacza). Ponadto tryb zapisuje czas naszej aktywności, rejestruje dystans, kroki i liczbę spalonych kalorii (każde kolejne kliknięcie na lewy górny przycisk zmienia wskazanie pokazywane na wyświetlaczu). Co ważne, po zakończeniu ćwiczeń zegarek zapisuje nasz trening (posiada pamięć 10 treningów), z czego warto podkreślić, że zawsze najnowszy zastępuje w pamięci najstarszy. Ponadto zegarek posiada także dźwiękowe alerty o np. przebiegniętym dystansie. Ponieważ Trail Mate nie jest zegarkiem z GPSem jego wskazania opierają się na wbudowanym akcelerometrze. Jest to zastosowanie zdecydowanie nowocześniejsze i bardziej dokładne niż pedometry. Podczas testowania tego zegarka porównywałem jego wskazania z innymi zegarkami do jakich miałem dostęp (m.in. Garmin Forerunner) a także z może nie dokładnymi, ale dającymi jakąś ocenę sytuacji aplikacjami takimi jak Endomondo. I tak, szczerze mówiąc miałem mieszane uczucia. Wyjście z psem, spacer, nordic walking, wycieczka po Dolinie Kościeliska – podczas takich, niezbyt forsujących aktywności zegarek Trail Mate wykazywał sporą dokładność względem innych urządzeń i mógłbym bez wątpienia powiedzieć, że był bardzo przyjemnym dodatkiem. Także podczas porannego joggingu wskazania były bardzo zbliżone do Endomondo. Fakt, że poranny trening w moim wykonaniu to raczej kilkukilometrowy trucht, żeby się obudzić przed dniem ciężkiej pracy. Niestety wskazania podczas interwałów jak także biegów, w których starałem się na miarę swoich możliwości pozostawiają już naprawdę sporo do życzenia. Różnica przebiegniętego dystansu między zegarkiem Garmina Timexem Trail Mate na dystansie 10km była już naprawdę bardzo znacząca, ponadto wskazania prędkości przemieszczania się też mogą pozostawiać wiele do życzenia, dlatego zegarek ten nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które poszukują zegarka treningowego wyłącznie do biegania – ale w końcu Trail Mate jest przeznaczony dla outdoorowców a nie biegaczy a to co napisałem można traktować jedynie jako sugestię.

CAM00093

Jeśli chodzi o obsługę urządzenia, to osoby, które nie miały dotąd do czynienia z wyrobami Timexa będą musiały spędzić chwilę by się do niej przyzwyczaić. Fakt faktem, Trail Mate nie posiada milionów zbytecznych funkcji więc po ogarnięciu ogólnych zasad korzystania jego obsługa staje się już bardzo intuicyjna. Jeśli miało się natomiast już styczność z Timexami, to w obsłudze nie ma w zasadzie żadnych specjalnych różnic. Już po kilku chwilach spędzonych z Trail Mate jesteśmy w stanie posługiwać się bez żadnego problemu wszystkimi funkcjami jakie oferuje.

Przy okazji warto jeszcze raz przypomnieć o tym, że zegarek ten został wyposażony w system podświetlania Indiglo wraz z trybem Night-Mode, który bardzo dobrze sprawdza się w ciemności (dzięki niemu wskazania możemy sprawdzić zawsze i wszędzie).

CAM00094

Jeśli mowa o baterii, warto podkreślić pewien istotny atut tego urządzenia. Duża część zegarków oferujących funkcję mierzenia dystansu, prędkości itp. robi to za pomocą prądożernego GPSu. Dzięki temu zegarki te należy bardzo często ładować (ich baterie pozwalają na kilku-kilkunastogodzinne użytkowanie bez ładowania). Stanowi to istotny problem dla osób, które albo nie są przyzwyczajone do ciągłego ładowania, albo przebywają przez dłuższy czas w rejonach, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest utrudniony. Model Trail Mate ze względu na brak GPSu bardzo długo może działać na jednej baterii – od kiedy mam urządzenie jeszcze nie musiałem jej zmieniać! To bardzo istotny plus dla tego modelu.

Warto także podkreślić w kilku słowach wodoodponość tego urządzenia na poziomie 100m (wg producenta). Sam nie miałem możliwości sprawdzenia Trail Mate tak głęboko, niemniej jednak w żaden sposób nie przejmowałem się nim podczas codziennej toalety, kąpieli czy też na basenie lub podczas kąpieli w stawie. Woda po prostu nie robi wrażenia na tym zegarku – no, może jedynie na pasku, który potrzebuje sporo czasu aby całkowicie wyschnąć, ale można mu to wybaczyć.

CAM00095

Wielka szkoda, że zegarek nie posiada menu w języku polskim. Niestety, o ile wiele modeli Timexa posiada instrukcje obsługi do ściągnięcia w języku polskim – przy okazji Timexa na stronie producenta znaleźć możemy wyłącznie skróconą instrukcję w języku angielskim. Pewnie dla większości osób nie jest to dużą przeszkodą, niemniej jednak nie wszyscy są zobowiązani do znajomości języków obcych.

CAM00096

Muszę także przyznać, że zegarek ten świetnie sprawdza się po prostu na co dzień. Wygląda tak, że nie rzuca się specjalnie w oczy i pasuje do większości codziennych strojów (no chyba, że ktoś na co dzień chodzi w pełnym garniturze). Zdecydowanie ma outdoorowy design.

CAM00097

Krótko podsumowując. Trail Mate to bardzo ciekawa propozycja marki Timex. To przede wszystkim bardzo ładny, prosty w obsłudze, wytrzymały i przydatny czasomierz. Idealnie sprawdzi się podczas pieszych wędrówek, nordic walkingu, czy trekkingu. Należy jednak pamiętać, że jest to zegarek outdoorowy a nie biegowy i mieć świadomość, że jego wskazania nie zawsze będą w 100% dokładne. Jednak dla osób, które po prostu chcą mniej więcej znać swoje możliwości będzie dobrym, przydatnym drogowskazem i pożytecznym dodatkiem. Ogólnie z Trail Mate`a jestem bardzo zadowolony i jest on moim, nie absorbującym większej uwagi kompanem, tak na co dzień jak i podczas wycieczek.

Ocena: 4+

Translate »