Jedź z nami na Tallinna Maraton 2018 (Estonia)

Jedź z nami na Tallinna Maraton 2018 (Estonia)

Planując przyszłoroczne biegi warto zainteresować się maratonem w Tallinnie! Estonia w 2018 roku będzie obchodzić setną rocznicę powstania, a częścią oficjalnych obchodów tego niecodziennego święta będą właśnie zawody biegowe! Impreza odbędzie się 7-9 września, a oprócz królewskiego dystansu (42, 195 km) będzie można wziąć udział w biegach na 21,097 km, 10 km lub 5 km. Nie zabraknie również biegów dla dzieci oraz marszu nordic walking. Zróżnicowanie zaplanowanych atrakcji sprawia, że każdy – niezależnie od wieku i stopnia wytrenowania – będzie mógł aktywnie uczestniczyć w urodzinach Estonii.

Organizowany jest wspólny wyjazd na to wydarzenie, który łączy w sobie udział w zawodach jak również walory wycieczki turystycznej! Zapraszamy wszystkich aktywnych wraz z rodzinami! Szczegóły poniżej!

Start biegu: 9.09.2018 r.

Termin wyjazdu: 5.09 – 10.09.2018 r.

Szczegóły:

Pojazd, którym będziemy się poruszać to komfortowy autokar; pojazd z wyposażeniem m.in.: minibar, WC, DVD, klimatyzacja oraz regulowane fotele. 49 miejsc siedzących. Będzie z nami dwóch kierowców.

Dołączyć można w dwóch lokalizacjach:
Wyjeżdżamy dnia 5.09 (środa) dokładnie o godzinie 24:00 z Krakowa (grupa południowa), prawdopodobnie z ul. Bosackiej.
Po drodze mamy przystanek w Warszawie, gdzie dołącza do nas druga część grupy (północna), umawiamy się, że spotkanie nastąpi około godziny 4:00. (miejsce zostanie podane w późniejszym terminie). Po połączeniu się grup południowej z północną jedziemy wszyscy razem do Wilna, na miejscu powinniśmy być około godziny 12:00.

W Wilnie zatrzymujemy się w: https://www.booking.com/hotel/lt/urbihop-hotel.pl.html…
Do naszej dyspozycji będą pokoje 2 osobowe z pojedynczymi lub podwójnymi łóżkami.
Po przyjeździe do Wilna idziemy na obiad (w cenie), składający się z 3 dań (będziemy mieli dania do wyboru z menu). Po obiedzie zakwaterowanie i czas wolny.

W planach do zobaczenia:


Góra Zamkowa
Roztacza się z niej przepiękny widok na miasto a poza tym jest miejscem, gdzie od XIII wieku rezydowali książęta Litewscy.

Ostra Brama
Zwana jest również Bramą Miednicką. Stanowi symbol miasta i jest pozostałością po dawnych murach obronnych otaczających Wilno. Tutaj również znajduje się wejście do bardzo ważnej dla Litwinów i Polaków kaplicy Ostrobramskiej z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej (pochodzi z XVII wieku i niegdyś, jak tradycja nakazywała wisiał na wewnętrznej ścianie bramy).

Kościół Świętej Anny
Jeden z najważniejszych średniowiecznych zabytków środkowej Europy według wielu opracowań przewodnikowych i architektonicznych. Niewielki kościółek powstał w XV wieku.

Katedra Świętego Stanisława
Jej drewniana poprzedniczka najprawdopodobniej zbudowana została na polecenie Władysława Jagiełły tuż po przyjęciu przez niego chrztu. Maiły tu miejsce bardzo ważne wydarzenia historyczne – w okresie Wielkiego Księstwa odbywały się tutaj koronacje wszystkich władców począwszy od Witolda po Zygmunta Augusta, a także uroczyste otwarcie Uniwersytetu Stefana Batorego, czy koronowanie Obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Ulica Zamkowa
Główny turystyczny deptak, którym przechadzają się zagraniczni goście zachwyceni wspaniale zachowaną zabudową ciągnącą się wzdłuż ulicy lub też odpoczywający w jednej z licznych kawiarenek albo też wybierający pamiątki w którymś z kolorowych sklepików.

Następnego dnia rano po śniadaniu (w cenie) wyjeżdżamy w dalszą podróż, tym razem już do naszego docelowego miejsca – do Tallinna. W zależności od tego, o której godzinie wyjedziemy, to powinniśmy być w Tallinnie około 15:00-16:00.

W Tallinnie zatrzymujemy się w: https://www.booking.com/…/tallinn-city-apartments-old-town-…

Wspaniała lokalizacja! 200m od starego miasta. Do naszej dyspozycji będą pokoje większe – 4, 6, 8 osobowe. Wybrane z nich z balkonem, sauną lub widokiem na stare miasto. W Tallinnie posiłki we własnym zakresie.
W stolicy Estonii zostajemy do 9.09.2018 r..

W planach zwiedzanie:


Stare Miasto – wpisane na listę UNESCO Stare Miasto Tallina robi niesamowite wrażenie. Sporo zasług w tym mają sami mieszkańcy, którzy stylizują “na średniowiecze” witryny swoich sklepów i lokali. Na ulicach można spotkać przebranych w średniowieczne stroje tallińczyków, zachęcających do kupowania słodyczy bądź wizyt w klimatycznych restauracjach. Okalające je baszty i mury można podziwiać z platformy widokowej Patkuli. Pobliskie wzgórze Toompea (na którym znajdują się włączony w obręb murów miejskich dawny zamek) związane jest z legendą o założeniu miasta. Wzniesienie miało być stosem dla estońskiego bohatera Kaleva wzniesionym przez jego małżonkę Lindę. Z łez kobiety miało powstać jezioro Ülemiste.

Centralnym punktem tej dzielnicy jest plac Ratuszowy ze średniowieczną siedzibą dawnej rady miasta. Ratusz można dziś zwiedzać, ale wśród turystów większą popularnością cieszy się restauracja III Draakon (średniowieczny przybytek mieści się w tym samym budynku). Ze staromiejskich świątyń wymienić należy przede wszystkim luterańską katedrę Najświętszej Marii Panny. Luteranizm jest najpopularniejszym w Estonii wyznaniem (około 13% wiernych) i obecnym na tym terenie prawie od początków reformacji. Kościół wybudowano w stylu gotyckim, ale po wielu przebudowach zatracił on swój pierwotny wygląd. W jego wnętrzu zwracają uwagę ozdobne herby zawieszone na ścianach i stare płyty nagrobne. Z kolei katolicka katedra (pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła) powstała w XIX wieku na terenie klasztoru dominikanów. W tym kościele odprawiane są msze w języku polskim. Jeśli szukacie pięknego sakralnego wnętrza to powinniście odwiedzić sobór św. Aleksandra Newskiego w Tallinnie. Budowla znajduje się na wzgórzu Toompea i przez wiele lat była uznawana za symbol rusyfikacji kraju. Pojawiły się nawet pomysły, aby cerkiew zburzyć ale szczęśliwie do jej zniszczenia nie doszło.

Stare Miasto szczyci się jeszcze kilkoma atrakcjami. Pierwszą z nich jest Raeapteek czyli jedna z najstarszych aptek w Europie. Działa nieprzerwanie od XV wieku. Obecnie w jej wnętrzu znajduje się niewielka wystawa przedstawiająca historię aptekarstwa. Druga atrakcja to słynny pasaż świętej Katarzyny czyli pozostałość po dawnych klasztorze zniszczonym podczas reformacji. Pozostało po nim jedynie zwieńczone kamiennymi łukami przejście. W jego południowej części mieszczą się sklepy i warsztaty estońskich artystów i rękodzielników.

Natomiast w północnej części starówki stoi olbrzymia Gruba Małgorzata (Paks Margareeta) czyli wybudowana w XVI wieku olbrzymia baszta, która służyła jako zbrojownia i więzienia. W pobliskiej Wielkiej Bramie umieszczono tablicę upamiętniającą ucieczkę polskiego okrętu podwodnego ORP “Orzeł” w 1939.

Balti Jaama Turg
Balti Jaama Turg to nic innego jak tallińskie targowisko. Znajduje się na zachód od starówki i choć nie jest tak znane i duże jak ryskie Hale Targowe to również przyciąga wielu turystów. Szczególnie wielu przybyszów odwiedza tę część targu gdzie handluje się starociami. Nie zdziwimy się jednak gdy pośród medali i monet znajdziemy pudełka zapałek z podobizną Adolfa Hitlera czy Józefa Stalina.

Kardriorg
Dzielnica Kardiorg słynie z pałacu i parku zbudowanego przez cara Piotra I. Miał on pełnić funkcję letniej rezydencji, ale jego budowniczy nigdy w nim nie mieszkał bo rezydencję ukończono dopiero po jego śmierci. Dziś pałac można zwiedzać, bilety wstępu kosztuje 6,50€. Jeśli jednak nie chcemy kupować biletów możemy zadowolić się spacerem po pobliskim parku. Jest to tym bardziej ciekawe, że w jego okolica wyróżnia się z tallińskiego krajobrazu architektonicznego. Wybudowano tu wiele pięknych, piętrowych, drewnianych domów. W jednym z nich mieści się Muzeum Miia-Milla-Manda czyli muzeum najsłynniejszej estońskiej książki dla dzieci.

Nabrzeże
Z nabrzeża możemy wybrać się na wycieczkę do Helsinek (promy kursują kilka razy dziennie) ale warto też zwiedzić jedno z najciekawszych tutejszych muzeów czyli Lennusadam. W dawnym hangarze samolotów mieści się nowoczesna wystawa związana z historią i współczesnością estońskiej marynarki. Do tego dochodzą stary lodołamacz „Suur Töll” czy okręty estońskiej marynarki wojennej, które zakończyły służbę. A wszystko pokazane w takiej formie, że zainteresuje zarówno dorosłych jak i dzieci.

Obok Lennusadam znajduje się dawne radzieckie i niemieckie więzienie Patarei. Kiedyś można je było zwiedzać, ale od pewnego czasu zostało ono zamknięte dla turystów. Być może jednak niebawem władze miasta zdecydują się na ponowne udostępnienie tego obiektu zwiedzającym.

Przedmieścia
Na zachodnim krańcu miasta możemy obejrzeć Skansen Rocca al Mare. Jest to punkt obowiązkowy dla wszystkich, których choć trochę interesuje etnologia i architektura drewniana. Przepięknie położony i bardzo prężnie działający skansen kusi licznymi imprezami towarzyszącymi i przepięknie zachowanymi budowlami.

Na wschodnich rubieżach miasta możemy znaleźć inny interesujący zabytek. Są nim ruiny klasztoru brygidek. Posępne mury padły ofiarą wojsk rosyjskich. Luteranie zaś nie byli zainteresowani jego odbudową.

Bezpieczeństwo
Tallin to nowoczesne i bezpieczne miasto. Dobrze jest uważać na kieszonkowców w okolicach Balti Jaama Turg czy w co bardziej zatłoczonych regionach. Poza tym w stolicy Estonii raczej nie ma się czego obawiać.

Jedzenie
Kuchnia estońska łączy w sobie wpływy rosyjskie, litewskie i łotewskie. Większość restauratorów na pytanie o lokalne potrawy odpowiada jedynie wzruszeniem ramion. Znajdziemy tu jednak kilka ciekawostek. Na przykład w III Draakon (Raekoja plats 1) możemy zjeść potrawkę z łosia i to bez sztućców (restauracja bowiem udaje średniowieczną knajpę). Warto też zajrzeć do Kompressora (Rataskaevu 3) czyli najsłynniejszej tutejszej naleśnikarni. Możemy tu spróbować naleśników ze… śledziem i cebulą! Oczywiście do wyboru są też nieco bardziej typowe nadzienia. Jeśli nie żywimy się w restauracjach spróbujmy estońskich chlebów np. rukkipala lub wiru. Warto popytać też w estońskich barach o sahti z wyspy Sarema. Ten specjalny gatunek piwa charakteryzuje się kwaśnym smakiem i brakiem goryczki.

Z racji tego, że w drodze powrotnej czeka nas dwa razy dłuższa trasa, wyjeżdżamy w niedzielę wieczorem o godzinie 22:00. Docelowo w Warszawie powinniśmy być około 10, a w Krakowie około 14:00-15:00.

Podsumowując:

 • Wyjazd – 5.09.2018 r. Kraków 24:00 / Warszawa 4:00 (miejsca wyjazdu zostaną podane w późniejszym terminie)
 • 5.09.2018 r. – Wilno – Urbihop Hotel (obiad + śniadanie)
 • 6.09.2018 r. – 9.09.2018 r. – Tallinn – Tallinn City Apartments Old Town Suites
 • 9.09.2018 r. – start w biegu
 • 9.09.2018 r. – wyjazd o godzinie 22:00.
 • 10.09.2018 r. – Warszawa 10:00, Kraków 14:00. (godziny przewidywane)

Co będzie w cenie:

 • przejazd klimatyzowanym autobusem, minibar, odtwarzacz DVD, WC, dwóch kierowców
 • ubezpieczenie na czas przejazdu, ubezpieczenie na czas pobytu za granicą
 • 1 nocleg w hotelu w Wilnie (obiad po przyjeździe, śniadanie następnego dnia)
 • 4 noclegi w hotelu w Tallinnie, 200m od Starego Miasta

Cena:

 • 1200zł – wpłata w terminie 16.04.2018 r. – 30.06.2018 r.
 • 1300zł – wpłata w terminie 01.07.2018 r. – 31.08.2018 r.

Rejestracja na bieg: (Termin do – 31.05.2018)

 • Maraton – 40 EUR
 • Półmaraton – 31,5 EUR
 • 10 km bieg/spacer/nordic walking czas zmierzony – 18 EUR
 • 10 km bieg/spacer/nordic walking bez mierzenia czasu 13,5 EUR

Zasady są proste, decyduje termin wpłaty zaliczki. Zaliczka będzie w wysokości 50% kwoty w danym momencie – reszta do 31.08.2018 r. Wpłaty za rejestracje na maraton przyjmuję do 25.05.2018 r.

Zapraszam do przeczytania innych materiałów nt. biegu, które być może zachęcą Was do udziału:

Dlaczego musisz wziąć udział w Tallinna Maraton 2018?

Tallinna Maraton – wywiad z organizatorem [PL & EN]

Wszelkie informacje na temat wspólnego wyjazdu znajdziecie na Facebooku organizatora: TUTAJ.

Translate »