10 nieoczywistych półmaratonów, w których warto wziąć udział!

10 nieoczywistych półmaratonów, w których warto wziąć udział!

Nie zawsze jest tak, że najpopularniejsze, wielotysięczne biegi są najciekawsze. Czasami warto wybrać się na bardziej kameralne zawody, by poczuć klimat biegania bez wielkich i rozdmuchanych budżetów, by sprawdzić się gdzieś, gdzie jeszcze nikt ze znajomych się nie zapuścił. Właśnie dlatego dzisiaj chciałbym zaproponować Wam 21 zagranicznych półmaratonów (bo to bardzo lubiany dystans), które nie należą do „elity” ale w których warto wziąć udział. To moja subiektywna lista więc zapraszam do dyskusji.

Może niektórzy uważają, że nie warto jeździć gdzieś po świecie, żeby przebiec 21 km, ale moim zdaniem to nie do końca prawda. Czasami można taki półmaraton idealnie zgrać np. ze swoim urlopem (wypróbowałem to i w tym i zeszłym roku). 🙂

Pyramids Half Marathon

Jeszcze kilka lat temu Egipt był jednym z głównych celów wakacyjnej turystyki Polaków a zdjęcie pod piramidami w Gizie było punktem obowiązkowym programu. Kto nie chciałby w lutym, gdy w Polsce zwykle jest mróz wybrać się do zdecydowanie cieplejszego kraju by pobiec w stronę piramid w krótkim rękawku? Oprócz dystansu półmaratońskiego do wyboru jest również 10 km i 6 km – czyli dla każdego coś dobrego!

 

EDP Lisbon Half Marathon

To już XXX edycja kultowego półmaratonu w stolicy Portugalii. U nas marzec to jeszcze końcówka zimy a w Lizbonie już czuć cieplejszy klimat. Uczestnicy mają okazję przebiec dwukrotnie po ponad dwukilometrowym moście wiszącym. Prócz tego te zawody należą do nowej serii Super Halfs łączącej interesujące europejskie półmaratony. Być może z okazji jubileuszu w tym roku organizatorzy przygotują dla uczestników coś ekstra?

 

Namur International Marathon

To zawody, na które osobiście wybieram się w przyszłym roku! Przyznam szczerze, że skusiło mnie kilka czynników – od niekomercyjnego charakteru biegu, przez samo miasto – Namur, które nie należy do najchętniej odwiedzanych (a podobno jest bardzo ciekawe) miejsc turystycznych po stosunkowo łatwy i tani dostęp do miejscowości samolotem z Krakowa. Może ktoś razem ze mną chciałby pobiec w stolicy Walonii?

 

Wizz Air Katowice Half Marathon

Po dwóch gorących edycjach półmaratonu pod banderą Wizz Aira organizatorzy organizują trzecią edycję w nocy! Już nie mogę się doczekać biegu przez serce i stolicę Śląska wieczorową porą, w maju – spodziewam się, że będzie ciepło a atmosfera będzie niezwykle gorąca. Dodatkowym atutem tych zawodów jest kupon rabatowy na 20 euro do wykorzystania na loty samolotami Wizz Air. Brałem udział w dwóch poprzednich edycjach i zawsze bon został dobrze zużyty. Wiem, że pewnie niektórzy w Polsce uznają, że są może ciekawsze i szybsze (a to drugie to na pewno!) półmaratony, ale dla mnie ten właśnie będzie w przyszłym roku na pierwszym miejscu!

Edinburgh Half Marathon

Przyznam się, że już od dłuższego czasu noszę się z zamiarem wizyty w Szkocji. Mam sporo znajomych którzy tam mieszkają a festiwal biegowy w Edynburgu rokrocznie ściąga do siebie mnóstwo biegaczy polskiego pochodzenia, którzy żyją i pracują na wyspach. Ta impreza ma bardzo dużo do zaoferowania dlatego cieszy się popularnością także Brytyjczyków.

 

Helsinki Half Marathon

To zawody o których w zeszłym roku sporo się napisałem. Ponieważ jak do tej pory mało Polaków miało okazję wziąć udział w półmaratonie w Helsinkach chciałbym gorąco polecić ten bieg! Trasa jest świetna, biegnie długimi odcinkami wzdłuż zatoki, przebiega się obok najważniejszych miejsc a atmosfera jest międzynarodowa ale z  drugiej strony bardzo kameralna i koleżeńska. Polecam gorąco!

 

Mattoni Olomouc Half Marathon

  • Data: 13.06.2020
  • Miasto: Ołomuniec (Czechy)
  • Strona internetowa: www.runczech.com

Poziom zawodów organizowanych przez RunCzech jest klasą samą w sobie. W tych biegach bierze udział zawsze elita biegaczy. Sam Ołomuniec jest przepięknym miastem z niesamowitą starówką (ogromnym słupem morowym, dwoma rynkami, orlojem…). Zawody odbywają się wieczorem i całe miasto żyje nimi. Meta na rynku jest niezapomniana. Dodatkowo – z Polski to naprawdę  bardzo blisko, można nawet pokusić się o wyjazd na weekend. To zawody, których nie zapomnicie!

 

Midnight Sun Run

Któż z nas nie chciałby odbyć zawodów na Islandii? Pod koniec czerwca jest na to szansa (a loty oferowane przez tanich przewoźników potrafią bardzo to ułatwić. Odwiedzenie tej wyspy jest dla mnie jednym z marzeń, czy uda się w tym roku – nie wiem. Ale może półmaraton byłby ku temu dobrym pretekstem? Czeka na nas nieskalana przyroda, jakiej u nas brakuje, czyste powietrze, którego brakuje jeszcze bardziej i mnóstwo radości.

White Nights Half Marathon

Sankt Petersburg od lat siedzi mi w głowie. Teraz dzięki e-wizom stał się zdecydowanie łatwiej dostępny. Wyobrażam sobie monumentalne budowle pokroju Pałacu Marmurowego, szerokie drogi i tłumy biegaczy, którzy pędzą ulicami wzdłuż Newy. To miasto z prawdziwą historią – była stolica Rosji. To także jeden z największych maratonów w tym wielkim kraju.

Garda Trentino Half Marathon

Ostatni z proponowanych przeze mnie biegów przypada na listopad. Pogoda u nas zwykle jest nieprzyjemna. A jak jest w północnych Włoszech? Szczerze mówiąc – trudno przewidzieć. Niemniej jeśli trafi się ładna, wtedy uliczny półmaraton Garda Trentino biegnący wzdłuż najpiękniejszego i największego jeziora Włoch otoczonego górami będzie niezapomnianym przeżyciem!

A Wy? Gdzie najbardziej chcielibyście pobiec półmaraton?

Translate »