Biegi w Szczawnicy już za miesiąc

Biegi w Szczawnicy już za miesiąc

Za niecałe cztery tygodnie Szczawnicę opanują biegacze. Na górskich trasach liczących od 6 do prawie 100 km ścigać się będą ludzie z całej Polski. Rozegrane zostaną też Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. Impreza odbędzie się 23 kwietnia 2016 r.

BwS_2015_fot_Piotr_Dymus_05

Obecnie na czterech trasach o różnej długości zarejestrowanych jest łącznie ok. 1200 osób. Jeśli do Szczawnicy przyjadą razem z rodzinami, miasto musi być przygotowane na istne oblężenie.

– Szczawnica to genialne miejsce na organizację tego typu zawodów. Miasto dysponuje świetną infrastrukturą, która spokojnie pomieści każdą liczbę biegaczy – uspokaja Eliza Czyżewska, współorganizatorka imprezy.

Zawodnicy będą biegać na górskich szlakach turystycznych, które zostaną dodatkowo oznaczone przez organizatorów. Uczestnicy dłuższych biegów dostaną też mapy z wyrysowanym przebiegiem tras. Po drodze będą mogli skorzystać z przygotowanych przez obsługę punktów odżywczych oraz ze schronisk, które będą mijać.

BwS_2015_fot_Piotr_Dymus_03

W sobotę 23 kwietnia wystartują wszystkie cztery biegi: najwcześniej, o 3:00 nad ranem, ze Szczawnicy ruszy Niepokorny Mnich o długości 96,5 km. O 9:00 wystartuje maraton Wielka Prehyba, a półtorej godziny później w Jaworkach nastąpi start 20-kilometrowej Chyżej Durbaszki. W samo południe pod stok narciarski zaczną podbiegać uczestnicy Hardego Rollingu, którzy będą mieli do pokonania łącznie 6 km. Limity czasu dla poszczególnych biegów to kolejno (od najkrótszego do najdłuższego): 2,5 godziny, 5 godzin, 10 godzin i 17 godzin.

Maraton Wielka Prehyba już po raz drugi będzie miał rangę Mistrzostw Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. – Przygotowanie mistrzostw Polski to duże wyzwanie, wszystko musi być na najwyższym poziomie i idealnie dopracowane. Z drugiej strony to ogromne emocje, kiedy w czasie jednego biegu obserwuje się rywalizację najlepszych zawodników w naszym kraju – mówi Eliza Czyżewska. Po tytuł mistrza i mistrzyni Polski rzeczywiście przyjadą biegacze z górskiej elity. Wystartują m.in. ubiegłoroczni medaliści mistrzostw: Marcin Świerc, Bartosz Gorczyca i Kamil Leśniak. Wśród kobiet też szykuje się ciekawa rywalizacja. Udział w biegu weźmie m.in. Dominika Stelmach, Natalia Tomasiak, Ewa Majer czy Olga Łyjak – to panie, których nazwiska pojawiają się zwykle na szczycie list wynikowych w biegach terenowych.

Z kolei na trasie Hardego Rollingu w tym roku po raz pierwszy przeprowadzone zostaną eliminacje do reprezentacji Polski seniorów na mistrzostwa Europy w biegach górskich, które odbędą się 2 lipca 2016 w Trento we Włoszech. Oznacza to, że rywalizacja na tej trasie będzie jeszcze bardziej zacięta!

BwS_2015_fot_Piotr_Dymus_06

Impreza ma cel nie tylko sportowy, ale też charytatywny. 10 zł z każdego wpisowego z Wielkiej Prehyby i Niepokornego Mnicha oraz 5 zł z każdego wpisowego z Chyżej Durbaszki zostanie przekazane na cele statutowe Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie. W zawodach wystartuje też Hardy Team składający się z osób, które wygrały walkę z rakiem, a teraz pokazują sobie i innym, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Więcej informacji o Biegach w Szczawnicy: www.biegiwszczawnicy.pl

Autor zdjęć: Piotr Dymus

Translate »