III Bieg Śnieżnej Pantery – wyjątkowy bieg już 11 marca!

III Bieg Śnieżnej Pantery – wyjątkowy bieg już 11 marca!

O tym, że Bieg Śnieżnej Pantery jest wyjątkowy nie trzeba przekonywać nikogo, ktokolwiek kiedykolwiek o nim słyszał. Idea biegu, organizacja czy nawet zapisy zdecydowanie odbiegają od tego do czego przyzwyczailiśmy się podczas różnego rodzaju zawodów. Ponieważ kolejna, trzecia już edycja odbędzie się za nieco ponad tydzień postanowiłem zebrać dla Was garść informacji o tym wydarzeniu. Niezależnie od tego czy bierzecie w nim udział czy nie możecie wspierać Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” i jego szczytną misję. A może dzięki temu, że dowiecie się o idei tego biegu obudzi się w Was chęć pomocy i wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji? 🙂 Prócz tego warto nadmienić, że prócz samego biegu w Centrum Górskim Korona Ziemi w Zawoi przewidziano szereg wydarzeń – wykłady, filmy, konkurs plastyczny dla dzieci czy… jazdy BMW!

W 2017 roku Organizatorka Biegu Joanna „JoKo” Kowalczyk (Vegenergia) obrała za cel wsparcie zagrożonych wyginięciem wilków. Pod hasłem „Niech wilk będzie z Tobą” odbędzie się III edycja Biegu. Zebrana darowizna zostanie wykorzystana na opracowanie przez naukowców ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” oraz druk wydawnictw edukacyjnych, w tym książeczki o mitach na temat wilków.

Bieg Śnieżnej Pantery jest wyjątkowym biegiem dedykowanym wszystkim tym, którzy czują atmosferę gór, szanują je i mają już kilka biegów górskich na swoim koncie. Nie drzemie w nich tak duża potrzeba rywalizacji, „odhaczenia” kolejnego biegu, biegną, ponieważ są ludźmi związanymi z górami. Nie szukają dodatkowych wrażeń jakie dają m.in. biegi masowe i ściganie się. Tu nie liczy się pozycja na mecie, a przede wszystkim przyjemność obcowania z naturą w pięknych okolicznościach przyrody.

W roku 2017, 11 marca odbędzie się już III edycja Biegu poświęcona wilkowi – kolejnemu zagrożonemu wyginięciem drapieżnikowi, żyjącego również w Polsce. Ponownie wspólnie ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk” i z uczestnikami Biegu pragniemy wesprzeć ochronę tych niezwykłych zwierząt zbierając fundusze Kolejny bieg planujemy przeprowadzić w formie biegu przyjacielskiego, biegnąć w grupach, by poczuć się tak jak wilki, które są stadnymi zwierzętami.

Biegi zimowe wciąż nie są tak popularne i oblegane jak biegi w sezonie letnim, szczególnie zimowe biegi górskie. Bieg zimą po górach jest nieprzewidywalny, ma niepospolity klimat, wymaga odwagi, pewności siebie i doświadczenia w przemierzaniu szlaków po niepewnym gruncie. Należy wykazać się gotowością do zmierzenia się z trudnymi warunkami pogodowymi
i terenowymi. Cenne jest doświadczenie i umiejętność radzenia sobie z niesprzyjającym otoczeniem – jak Śnieżna Pantera, jak Wilki.

Góry szczególnie przybliżają nas do natury, przypominają nam o naszych zwierzęcych korzeniach, ale również o tym, że jako ludzie pochodzący w większości z miast jesteśmy na terenie każdego Parku gośćmi. Obcowanie z górami daje bezcenne wrażenia – bieganie jest często intuicyjne, potrafi wzruszyć i zachwycić. Bieg Śnieżnej Pantery jest darmowy i dedykowany ludziom, którzy biegają dla czegoś więcej niż dla medalu. Biegają, bo wzywa ich natura, z którą czują silną więź. Posiadają instynkt – jak Śnieżna Pantera, jak Wilki.

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” (SdN „Wilk”) jest jedną z najstarszych w Polsce organizacji zajmujących się badaniami i ochroną drapieżników. Zostało założone w 1996 roku, a w 2006 roku uzyskała status organizacji pożytku publicznego. SdN „Wilk” poświęca się ochronie przyrody, a szczególnie działaniom na rzecz ssaków drapieżnych – wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Stowarzyszenie stara się, by jego projekty były prowadzone w sposób jak najbardziej profesjonalny, a informacje, które przekazuje podczas zajęć edukacyjnych, były rzetelne. Dlatego prowadzi własne badania naukowe i współpracuje ze specjalistami z różnych dziedzin.

Organizacja zbiera pieniądze dzięki odpisom 1% podatku, darowiznom, imprezom charytatywnym oraz sprzedaży książek w sklepie online na stronie internetowej Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” .

Obecnie SdN „Wilk” koncentruje swoją pracę na rzecz wilków zarówno w Karpatach, jak i w nizinnej części Polski. Prowadzi monitoring wilków, pomaga osobnikom znajdującym się w kłopotach, zatrudnia i szkoli współpracowników do prowadzenia badań, szkoleń i ochrony drapieżników. Wspiera także hodowców mających kłopoty z drapieżnikami wyrządzającymi szkody w inwentarzu.

Ważnym elementem pracy SdN „Wilk” jest ochrona korytarzy ekologicznych, wykorzystywanych przez drapieżniki do przemieszczania się pomiędzy lasami, a także przeciwdziałanie fragmentacji zamieszkiwanych przez wilki siedlisk. Stowarzyszenie stara się by wraz z nowymi drogami i autostradami budowano odpowiednie przejścia dla dużych zwierząt.

W 2010 roku Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” otrzymało nagrodę „Traveler” przyznawaną przez miesięcznik „National Geographic”. Nagroda, w kategorii Społeczna Inicjatywa Roku, była uhonorowaniem działań na rzecz dużych drapieżników.

11 marca 2107 w Centrum Górskim Korona Ziemi podczas imprezy będziemy zachęcać do wsparcia Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” w jej działaniach, w tym także do różnych form dotacji.

Ponadto 120 uczestników Biegu wyruszy w symboliczną 23 km górską trasę szlakami Babiogórskiego Parku Narodowego dla Wilka.

Więcej szczegółowych informacji o działalności Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” znajduje się na stronie http://www.polskiwilk.org.pl

Program III Biegu Śnieżnej Pantery 

10-11 marca 2017 w Zawoi

10 marca 2017 (piątek) 

 • 18:00 – 20:00 – Odbiór Pakietów Startowych w Biurze Zawodów w Centrum Górskim Korona Ziemi, 34-222 Zawoja 3000
 • 19:00 – 20:00 – Pokaz filmu o tematyce górskiej

11 marca  2017 (sobota)

 • 7:00 – 8:30 – Otwarcie Biura Zawodów w Centrum Górskim Korona Ziemi i odbiór Pakietów Startowych (dla uczestników, którzy nie odebrali ich w dniu poprzednim)
 • 8:45 – Odprawa Zawodników (Organizator i GOPR)
 • 9:00 – Uroczysty start Biegu na dystansie 23 KM
 • 9:10 – Biegowy trening górski (ok 5-7 km) dla gości oraz osób towarzyszących; trening poprowadzi Magdalena Kozielska z Teamu Dynafit. Zbiórka: CG Korona Ziemi
 • 9:15 – 14:00 – Atrakcje dodatkowe
 • 9:15 – 14:00 – Jazdy testowe BMW X5
 • 9:30 – 10:30 – Spacer w Koronie Drzew (zależny od warunków atmosferycznych)
 • 9:15 – 14:00 – Bumper ball (odpłatnie)
 • 10:00 – 12:00 – Wyświetlanie filmów dla dzieci w kąciku kinowym (dzieci nie są pozostawiane bez opiekunów) oraz prezentacja wilczych rysunków przywiezionych przez dzieci
 • 10:30 – 11:30 – Zwiedzanie CG Korona Ziemi
 • 12:30 – 14:30 – Wydawanie ciepłych posiłków dla Uczestników Biegu (CG Korona Ziemi)**
 • 14:00 – Zamknięcie trasy Biegu Głównego
 • 14:10 – Podsumowanie Biegu i wyróżnienia specjalne
 • 14:15 – 16:00 – wykłady w sali seminaryjnej (BMW + Stowarzyszenie dla Natury „Wilk“)
 • 16:30 – Integracja Uczestników Biegu i Gości w Centrum Górskim Korona Ziemi

* Wszystkim osobom planującym uczestniczyć w treningu biegowym przypominamy o zabraniu sportowego ubrania i odpowiedniego obuwia.

** Na terenie Centrum Górskiego Korona Ziemi znajduje się również kawiarnia wraz z restauracją, z której we własnym zakresie mogą korzystać wszyscy Goście.

Program wykładów:

14:20 – 14:40 Prezentacja Modelu BMW

Przedstawienie najważniejszych funkcjonalności, w szczególności XDrive inteligentnego napędu na cztery koła BMW.  Po prezentacji odbędzie się konkurs z upominkami od Dealera BMW M-Cars. Prezentację poprowadzą Adam Sycz i Maciej Kowalczyk.

14:45 – 16:00 Wykład „O czym wyją wilki?”

Wilki, podobnie jak ludzie, żyją w rodzinach. A w każdej rodzinie najważniejsza jest dobra komunikacja, szczególnie wtedy, gdy mieszka się w liczącym kilkaset kilometrów kwadratowych lesie. Wilki rozwinęły wiele sposobów wymiany informacji, wykorzystują do tego mowę ciała, zapachy i wreszcie dźwięki, z najbardziej wszystkim znanym wyciem. Niestety nie zawsze pozwala im to na uniknięcie kłopotów, szczególnie wtedy, gdy spotykają się z ludźmi.

O tym i wielu innych tajemnicach wilczego życia opowiedzą dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek – naukowcy, od ponad 20 lat badający wilki i angażujący się w ich ochronę. Są autorami kilku książek poświęconych drapieżnikom i kilkudziesięciu artykułów naukowych, w tym w prestiżowym tygodniku „Science”. W 1996 r. zainicjowali powstanie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” – organizacji pozarządowej zajmującej się badaniami i ochroną wilków, rysi, niedźwiedzi i innych zagrożonych gatunków.

Czuję się zaszczycony, że po raz drugi będę mógł wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu i już nie potrafię się doczekać! 🙂 Pełna lista startowa znajduje się TUTAJ

Wszelkie informacje znajdujące się w tekście pochodzą ze strony organizatora: www.biegsnieznejpantery.pl

Zdjęcia: Marek Kowalski

Translate »