Kaszubska Poniewierka zaprasza w malownicze rejony północnej Polski.

Kaszubska Poniewierka zaprasza w malownicze rejony północnej Polski.

W tym roku odbędzie się czwarta edycja stukilometrowego ultramaratonu z Sopotu do Wieżycy oraz towarzyszących mu biegów, z których każdy oferuje porcję solidnego napierania. Zawody zostaną zorganizowane 14 września, a opcja najniższej opłaty startowej obowiązuje jedynie do końca kwietnia.

Kaszubska Poniewierka pieszczotliwie nazywana jest przez niektórych „Rzeźnikiem Północy”. Wydaje się, że ta ocena może być nieco na wyrost, jednak jeśli spojrzymy na punktację ITRA (w zależności od wybranego dystansu można uzyskać od 1 do 5 punktów), oraz bezkompromisowy charakter całej trasy to można odnieść wrażenie, że to określenie uczestnicy biegu wymyślili nie bez powodu.

Bieg oferuje zwiedzanie regionu w pigułce zabierając biegaczy w najdziksze miejsca na Kaszubach, w tym kilka rezerwatów przyrody (m. in Jar Raduni).

Oprócz znanego z innych biegów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, poprzecinanego morenowymi wzgórzami, trasa wije się wśród kaszubskich jezior, rzek i licznych punktów widokowych krainy zwanej Szwajcarią Kaszubską.

Znamiennym jest fakt, że start i meta biegu ma miejsce w sąsiedztwie lokalnych wyciągów narciarskich.

Kaszubska Poniewierka znana jest z rzeszy fantastycznych wolontariuszy wspierających zawodników na trasie (można ich spotkać nawet w środku dzikiego lasu). Co roku, ponad setka osób zabezpiecza zawody i dopinguje uczestników – daje to niesamowitego kopa i składa się na niepowtarzalny klimat imprezy.

Organizatorzy dbają także o detale związane z lokalną kulturą i tradycją. Na trasie można spotkać kaszubską kapelę, a posiłki przygotowuje lokalne koło gospodyń wiejskich.

Tradycyjnie po zawodach organizowana jest impreza integracyjna, podczas której jest okazja poznać się bliżej i wymienić wrażeniami z biegu.

Więcej informacji na stronie http://kaszubskaponiewierka.pl oraz na profilu FB imprezy.

Relacje wideo:

https://vimeo.com/202513839 (2016)

https://vimeo.com/276459996 (2017)

https://vimeo.com/302162115 (2018)

Zdjęcia: Piotr Dymus, Wojciech Zwierzyński

Translate »