Bieganie z wózkiem coraz popularniejsze – krótki poradnik aktywnych rodziców

Bieganie z wózkiem coraz popularniejsze – krótki poradnik aktywnych rodziców

Wraz z wiosną stajemy się bardziej aktywni, chętniej wychodzimy na spacery oraz uprawiamy jogging. Z tej ostatniej aktywności korzystać mogą także rodzice małych dzieci, którzy wybierając odpowiedni wózek biegowy mogą połączyć przyjemne z pożytecznym.

Wózki biegowe dają wiele frajdy dziecku i towarzyszącemu mu rodzicowi. Wspólna jazda to okazja dla malucha do przebywania  na powietrzu, a dla rodzica chwila wytchnienia i zażywania sportu. Tutaj pole do popisu mają także tatusiowie, dla których bieganie z wózkiem to okazja do budowania formy i prowadzenia sportowego trybu życia.

Z wózkami biegowymi (zwanymi także joggerami) można oswajać dzieci już od 6-miesiąca życia. Warto poznać ich zalety, stając przed decyzją zakupową – czy wybrać tradycyjną spacerówkę czy jednak postawić na wózek do joggingu.

Rama, koła i siedzisko, czyli o konstrukcji joggera

Wózki do biegania mają wytrzymałe i lekkie aluminiowe ramy z nisko położonym, wysuniętym do tyłu środkiem ciężkości. Lekko pochylone koła zapewniają większą stabilność podczas biegu. W testach wózka X-Run przeprowadzonych przez testyoutdoorowe.pl zwrócono uwagę na fakt, że „dzięki dużym pompowanym kołom, które (tylne) są lekko nachylone ten model jest bardzo stabilny nawet podczas dość szybkiego biegu po nierównym czy grząskim terenie. (…) To co bardzo podoba mi się w tym wózku to fakt, że jest bardzo lekki – sam waży zaledwie 11.8 kg”.

Wózek biegowy musi mieć także odpowiednią amortyzację, ze względu na prędkości, które osiąga podczas joggingu. W przypadku X-Runa główną rolę amortyzującą spełniają właśnie duże, pompowane koła 16” – większe niż w przypadku innych wózków.

Specjalne „hamakowe” siedzisko to ważny element wózka. Jak zauważa biegologia.pl: „X-Run zaoferował nam wyjątkowo szerokie, optymalnie głębokie i zamontowane pod idealnym kątem siedzisko. Oczywiście fotel daje nam pełen zakres regulacji oparcia plecków dziecka i nóżek”.

Rączka, hamulce, pasy – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wózki do biegania mają regulowaną rączkę, którą można dopasować do wzrostu biegacza, a taśma zabezpieczająca na nadgarstek zapobiega wypuszczeniu wózka z rąk w trakcie treningu. Bezpieczeństwo dziecku zapewniają także pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz hamulec ręczny – niezawodny podczas schodzenia czy zbiegania z nachylonych nawierzchni.

Dostępne na rynku wózki, takie jak na przykład X-Run marki X-lander, mogą być użytkowane w każdym terenie, a ich stabilna i wytrzymała konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo zarówno biegnącego rodzica, jak i małego pasażera siedzącego w środku. Należy jednak zwracać uwagę, aby dostosować rodzaj i tempo treningu do wieku dziecku. Jogging z wózkiem po bardzo wyboistych terenach nie jest wskazany w przypadku najmłodszych dzieci, które mogą odczuwać dyskomfort związany z wstrząsami i dużym bujaniem. Najlepiej stopniowo przygotowywać maluszka na takie wyprawy, zwiększając ich intensywność wraz z wiekiem dziecka. Wówczas bieganie z wózkiem będzie sprawiało dużo radości obu stronom. Jak podsumowuje testujący wózek biegacz z portalu biegologia.pl: zdecydowanie warto zainwestować w wózek X-Run! Odpłaci bardzo szybko… już na pierwszych wspólnym treningu… radością dziecka i satysfakcją nawiniętych biegowych kilometrów!
X-Run to wózek dla aktywnych rodziców, którzy pragną przekazać dziecku swój sportowy styl życia!

Przed zakupem wózka biegowego warto go przetestować, aby przekonać się, jak fantastyczne jest bieganie z dzieckiem. W przypadku wózka X-Run istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia wózka w jednym ze sklepów partnerskich na okres 1 tygodnia.

Lista sklepów dostępna jest pod adresem: http://x-lander.com/testuj-run/

Translate »