Grafenowe buty z Kevlarem

Grafenowe buty z Kevlarem

Inov-8 prezentuje pierwsze na świecie sportowe buty z grafenem. Przełomowy materiał zastosowany w podeszwie jest silniejszy od stali. Cholewka została wzmocniona Kevlarem znanym z kamizelek kuloodpornych!

Najdłuższe przebiegi

Buty, w których można przebiec 1600 kilometrów po najtrudniejszym podłożu? Dzięki firmie Inov-8 jest to możliwe! Właśnie na rynek wprowadzili przełomowe modele G-Series: Mudclaw G 260, Terraultra G 260 9 i F-LITE G 290. Błoto, skały, trudne przeszkody i ogromne ciężary nie są ich w stanie pokonać.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w podeszwie mieszanki gumy i grafenu. Dzięki temu wynalazkowi są o 50% bardziej odporne na zużycie. 200 razy silniejszy od stali i super lekki grafen jest również najcieńszym (grubość jednego atomu węgla) materiałem na ziemi, co pozwala zachować lekkość buta, pomimo niezwykłych wzmocnień.

Inov-8 jest pierwszą marką na świecie, która korzysta z grafenu w obuwiu sportowym. Firma w grudniu ubiegłego roku ogłosiła, że ​​zamierza zrewolucjonizować przemysł obuwia sportowego.

– W ciągu ostatnich 18 miesięcy współpracowaliśmy z National Graphene Institute na Uniwersytecie w Manchesterze, aby zapewnić najmocniejszą na świecie przyczepność spośród wszystkich producentów – tłumaczy Michael Price, dyrektor ds. produktów i marketingu Inov-8.

Każdy, kto uprawia sport wie, że buty muszą zapewniać przyczepność. Producenci starali się sprostać wymaganiom terenu stosując różnej twardości gumę. Miękka dobrze trzymała się podłoża na śliskiej nawierzchni, lecz szybciej zużywała. Twarda, mocniej chroniła stopę i dłużej opierała się zużyciu, ale nie zawsze pozwalała na zachowanie komfortu użytkowania i swobody ruchu czy czucia podłoża. Mówiąc prostym językiem – trwała guma mocniej się ślizgała.

Dzięki intensywnym badaniom, setkom prototypów i tysiącom godzin testów zarówno w terenie, jak i w laboratorium, sportowcy nie muszą już iść na kompromis.

G-Series – najwyższa półka

Seria G-SERIES składa się z trzech różnych modeli: MUDCLAW G 260 przeznaczony do pokonywania błotnistych gór i tras biegów przeszkodowych, TERRAULTRA G 260 do pokonywania długich dystansów na utwardzonych szlakach oraz F-LITE G 290 dedykowane crossfitterom. Każdy model zawiera podeszwy z gumy wzmocnionej grafenem i Kevlar – materiał stosowany w kamizelkach kuloodpornych – na cholewce.

Komentując opatentowaną technologię i współpracę z Uniwersytetem w Manchesterze, dyrektor generalny Inov-8, Ian Bailey, powiedział:

– Jest to czteroletni projekt innowacyjny, który pozwoli nam włączyć grafen do 50% naszej oferty i da nam możliwość zmniejszenia o połowę ciężaru butów sportowych  bez uszczerbku na wydajności i trwałości.

Grafen i Inov-8 są ze sobą związani długą historią. Grafen wytwarza się z grafitu, który wydobywano w Lake District w północnej Anglii ponad 450 lat temu. Firma Inov-8 powstała w rejonie miejsc wydobycia surowca w 2003 roku. Obecnie marka jest sprzedawana w 68 krajach na całym świecie. Naukowcy, którzy jako pierwsi wyizolowali grafen z grafitu, zostali nagrodzeni w 2010 r. Nagrodą Nobla. Zespół ponad 300 pracowników Uniwersytetu w Manchesterze był pionierem projektów prototypów ulepszonych grafenem, od samochodów sportowych i urządzeń medycznych po samoloty.

– Korzystając z grafenu, opracowaliśmy gumy podeszwowe G-SERIES, które zostały naukowo przetestowane, aby były o 50% mocniejsze, o 50% elastyczniejsze i o 50% bardziej wytrzymałe. Spodziewamy się dostarczać technologie grafenu w kompozytach, powłokach i czujnikach, z których wiele jeszcze bardziej zrewolucjonizuje produkty sportowe – tłumaczy dr Aravind Vijayaraghavan z Uniwersytetu w Manchesterze.

Rewolucja dopiero się zaczęła!

Translate »