Kurtka TNF AK Stormy Trail – ultra lekka na ultra biegi

Kurtka TNF AK Stormy Trail – ultra lekka na ultra biegi

Kurtka AK Stormy Trail Jacket rekomendowana jest przez firmę The North Face do obowiązkowego zestawu na UTMB, ultra maraton górski odbywający się w Alpach na dystansie 160 km z przewyższeniami sięgającymi 10000 m.

Co jest ważne w przypadku kurtki z punktu widzenia biegacza górskiego? Kurtka musi być przede wszystkim lekka. W większości przypadków przecież ma być w plecaku i to bardzo małym. Gdy już jest naprawdę źle, kurtka ma nas chronić przed wyziębieniem, a że wykonujemy cały czas bardzo duży wysiłek – musi ona dobrze oddychać i chronić przed wiatrem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dla mnie ważne w kurtce biegowej jest to, by była mała i pakowna. AK Stormy Trail jest naprawdę minimalistyczna. Sprawia wrażenie niezwykle lekkiej, a jednocześnie solidnej. Bez problemu zmieści się nawet w najmniejszy plecak biegowy.

Kurtka wykonana jest z nylonu, o którym producent pisze, że jest mocny i wytrzymały. Na pewno w kategorii kurtek biegowych tak jest. Nie jest to typowa wiatrówka biegowa typu „szmaticzku na paticzku”, dająca raczej iluzoryczną ochronę przed naprawdę ciężkimi warunkami. W klasie kurtek biegowych to prawdziwa „zapora nie do przejścia”.

Podczas biegów, zwłaszcza tych długich, dobrze żeby materiał, z jakiego jest wykonana nasza odzież, też szybko wysychał. Technologia Flash Dry, którą zastosowano w AK Stormy Trail ma zapewnić szybszy czas schnięcia, co poprawia komfort podczas biegu na dłuższych trasach przy zmiennych warunkach. Faktycznie to się sprawdza. Nawet po ulewnym deszczu wystarczyło kilkanaście minut biegu i kurtka była już sucha. To ważny aspekt!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gdy przyjrzymy się kurtce od jej wewnętrznej strony, zobaczymy podklejone szwy. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby kurtka przeciekała nam w najbardziej newralgicznych punktach. Jak przystało na kurtkę dedykowaną na ekstremalne warunki, posiada regulowany kaptur. Odblaskowe elementy na plecach zwiększają bezpieczeństwo podczas treningu, zwłaszcza po zmroku.

Kurtki takie jak AK Stormy Trail muszą stanowić kompromis między wagą, odchylanością i nieprzewiewnością. AK Stormy Trail przy rzęsistej ulewie nie będzie nas chronić tak dobrze, jak pancerny gore tex pro shell, będzie natomiast równie dobrze chronić nas przed wiatrem i zdecydowanie lepiej wyprowadzać wilgoć na zewnątrz. Uważam, że parametr nieprzewiewności jest najistotniejszą cechą tej kurtki – jeśli pogoda jest już zła na tyle, by nie biec w krótkim rękawku, wiatr będzie miał największy wpływ na wychłodzenie.

Używałem tej kurtki nie tylko podczas biegania, ale również podczas jazdy na rowerze. Służyła mi za ochronę od wiatru podczas górskich, bardzo szybkich zjazdów na szosie, jak również gdy złapała mnie rzęsista ulewa. W obu przypadkach kurtka sprawdziła się wyśmienicie. Atutem jej było również to, że zwinięta zmieściła mi się w niewielką torebkę rowerową, w której zazwyczaj trzymam tylko klucze, portfel i telefon…

Pełną wersję recenzji można przeczytać w serwisie www.ceneria.pl
http://www.ceneria.pl/The_North_Face_AK_STORMY_TRAIL_JACKET_ultra_lekka_kurtka_na_ultra_biegi,9743,444,0,1,I,informacje.html

Translate »