Legendy inspirują: Kraków Mountain Award na 17. KFG

Legendy inspirują: Kraków Mountain Award na 17. KFG

Krakowski Festiwal Górski to dla wielu przede wszystkim inspiracje. Spotkania z wybitnymi sportowcami i jednocześnie ciekawymi osobowościami, co roku są okazją do nowego spojrzenia na górskie pasje. Słuchamy, podziwiamy, podpatrujemy tych, którzy mogą pochwalić się imponującymi osiągnięciami. Co ich motywuje, pcha na przód i jak dążą do celu. Z festiwalowych sal wychodzimy pełni nowych ambicji i chęci do górskich działań.

***

Kraków Climbing Award Lifetime Achievement

Tegoroczny laureat Kraków Climbing Award Lifetime Achievement / Krakowskiej Nagrody Wspinaczkowej jest inspiracją dla wielu skalnych wspinaczy. Trzydzieści lat po pokonaniu pierwszego francuskiego 8c, drogi „Agincourt”, jej autor, Brytyjczyk Ben Moon odbierze nagrodę w Krakowie.

W ubiegłym roku statuetkę przyznaliśmy Jerry’emu Moffattowi i można powiedzieć, że podczas 17. KFG kolejna nagroda trafi na drugi koniec liny, bo tegoroczny laureat jest wieloletnim partnerem Moffatta.

Ich pionierskie, arcytrudne przejścia skalne wpisały się w historię światowego wspinania sportowego. Lata 80. i początek 90. we wspinaczce bez Moona i jego partnera, nie byłyby tą samą epoką.

W 1990 roku Brytyjczyk przeszedł legendarne Hubble, otwarty projekt w Raven Tor, którą wycenił wówczas na 8c+, ale mówi się dziś o trudnościach zbliżonych do 9a.

Moon odbierze nagrodę w sobotę 7 grudnia na Sali głównej Uniwersytetu Ekonomicznego. Więcej o Brytyjczyku i jego osiągnięciach tutaj.

Nagrody za wybitne osiągnięcia w minionym sezonie

Jak co roku, podczas 17. KFG przyznamy także dwie nagrody za osiągnięcia w mijającym sezonie, a ich laureatów ogłosimy podczas festiwalu:

  • Krakow Mountain Award / Krakowska Nagroda Górska – za wyczyn roku
  • Krakow Climbing AwardBest Season / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa – za osiągnięcia w mijającym sezonie

Kraków Mountain Award – Values / Góry Wartości

Bez współdzielonych przez „ludzi gór” wartości, etyki w działaniu, zasad partnerstwa i wzajemnej pomocy, wspinanie i inne górskie aktywności straciłyby swój szczególny wymiar. Dlatego w tym roku przyznamy jeszcze jedną, wyjątkową nagrodę – Kraków Mountain Award – Values / Góry Wartości. Kto będzie jej laureatem zdradzimy już wkrótce.

Nagrodzeni otrzymają statuetki, zaprojektowane przez artystę rzeźbiarza Jacka Dudka oraz czek na kwotę 4000 zł (Lifetime Achievement – 1000 euro). Głównym partnerem nagród jest Miasto Kraków – Miasto Gospodarz KFG. Nagrodę Góry Wartości wsparł główny sponsor festiwalu – PZU.

  1. Krakowski Festiwal Górski

5-8 grudnia 2019 –  Kino Kijów.Centrum, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Translate »