Nastoletnia wspinaczka z Krakowa wygrywa w rywalizacji z seniorami

Nastoletnia wspinaczka z Krakowa wygrywa w rywalizacji z seniorami

16-letnia Ida Kupś, należąca do teamu sportowego Dare2b, nie tylko pokonuje trudne drogi wspinaczkowe w skałach, ale także na równym poziomie z seniorami rywalizuje w zawodach. Co więcej, wygrywa je!

Ida Kupś jest wychowanką krakowskiej sekcji wspinaczkowej Strefa Wspinania prowadzonej przez Annę Myszę, której podopieczni zawsze plasują się w czołówce zawodów dla dzieci i młodzieży. Z całej ekipy najbardziej utytułowaną zawodniczką jest Ida Kupś. Również jej brat, Kajtek, często staje na podium.

dare2B_700

„Ida wspina się, odkąd sięgam pamięcią. Jej kontakt ze wspinaniem szybko przerodził się w pasję, bez której ciężko byłoby jej teraz funkcjonować. Ida jest sympatyczną, utalentowaną i bardzo dojrzałą, jak na swój wiek, dziewczyną. Wie, czego chce. Wybiera ambitne cele i skrupulatnie do nich dąży. Jestem pewna, że jeszcze nieraz pozytywnie zaskoczy wszystkich swoimi przejściami skalnymi i wynikami w zawodach. Ma naprawdę duży potencjał” – wypowiada się o Idzie w samych superlatywach Anna Mysza.

Starty w zawodach seniorskich Ida Kupś rozpoczęła w 2015 roku. Była najlepsza w boulderowym Pucharze Polski w Poznaniu we wrześniu 2015 roku, w listopadzie została Wicemistrzynią Polski w boulderingu, a na początku grudnia w Mistrzostwach Polski Seniorów w Prowadzeniu zajęła 3 miejsce! To był bardzo pracowity weekend, bo kolejnego dnia wygrała zawody KFG krakem all! Również w tegorocznej rywalizacji nie ma sobie równych. W pierwszych zawodach Pucharu Polski w boulderingu, które odbyły się na początku kwietnia we Wrocławiu, jako jedyna zaliczyła trzy topy i tym samym bezapelacyjnie wygrała swoją kolejną rywalizację dla seniorów. Jest również aktualną mistrzynią Polski juniorów w konkurencji prowadzenie i boulderingu.

Rywalizacja zawodnicza odbywa się na sztucznych ściankach, jednak najwięcej radości zawsze sprawia wspinanie na świeżym powietrzu i dotyk prawdziwej skały. Nie inaczej jest w przypadku Idy Kupś. „Staram się sezon wspinaczkowy rozciągnąć na cały rok i w czasie, gdy w Polsce pogoda nie pozwala już na prowadzenie dróg wspinaczkowych, wyjeżdżam do „ciepłych krajów” – opowiada o swoim treningu Ida.

IdaKupś_ekipa

Okres świąteczno-noworoczny spędziła na zgrupowaniu kadry juniorów Polskiego Związku Alpinizmu, który był ukierunkowany na podnoszenie poziomu OS zawodników czyli wspinania bez wcześniejszej znajomości drogi. Swój najlepszy wynik Ida zanotowała w rejonie Chulilla w Hiszpanii, pokonując onsajtem drogę La boca de la voz o poziomie trudności 8a. W drugiej części wyjazdu skupiła się na wspinaniu RP, czyli wcześniejszym patentowaniu trudności drogi. W tym stylu padła piękna 40-metrowa droga Kale Borroka 8b+ w Siuranie, o pół stopnia trudniejsza od Alter Ego 8b, którą poprowadziła w ubiegłym sezonie również w Hiszpanii, w lubianym przez naszych wspinaczy rejonie Rodellar. „Kale borroka jest długą i mocno przewieszoną drogą wiodącą największym przewieszeniem sektora El Pati. Po stosunkowo łatwym, technicznym podejściu wchodzimy w przewieszenie, gdzie zaczynają się pierwsze trudności. Po około 25 m wspinania po dobrych chwytach dochodzimy do najtrudniejszej sekwencji. Zaczyna się ona wyjściem z przewisu, a kończy kilkoma ruchami po małych chwytach w pionie. Jeszcze kilka metrów wspinania za 7c+ i zrobione” – dzieli się szczegółami technicznymi drogi Ida Kupś. „To jedna z piękniejszych dróg, jakie robiłam w życiu” – dopowiada.

Ida Kupś to bardzo obiecująca wspinaczka młodego pokolenia, której kariera wspierana jest przez markę Dare2b. Stoi dopiero na początku swojej życiowej drogi. Warto śledzić jej losy…

Translate »