Nasz rodak w światowej czołówce

Nasz rodak w światowej czołówce

Polak przebiegnie najtrudniejszy szlak górski Europy. Grzegorz Łopata pokona 180 km przez słynny GR 20 na Korsyce. Zrobi to w niecałe dwie doby. Start w nocy z 11 na 12 września.

MT_Grzegorz_Lopata_z_zona

Grzegorz Łopata, mieszkaniec Mikołowa w województwie śląskim, to doświadczony sportowiec i uczestnik wielu ultramaratonów. W nocy z 11 na 12 września Polak rozpocznie zmagania z GR 20 – słynnym szlakiem górskim na Korsyce uważanym za najtrudniejszy w Europie. Śmiałek zamierza przebiec 180 km wysokogórskiego terenu w około 40 godzin. Jeżeli mu się powiedzie, dołączy do wąskiego grona podobnych sobie biegaczy.

Na Korsykę jedziemy w czwórkę. W zespole będzie moja żona, która przebiegnie ze mną blisko 56 kilometrów, oraz dwójka towarzyszy czuwających nad moim bezpieczeństwem – mówi Grzegorz Łopata. – W trasę zabieram jedynie niezbędne akcesoria, płyny, trochę jedzenia i polskie oświetlenie Mactronic, które zapewni mi bezpieczeństwo nocą oraz ułatwi moją lokalizację w razie niebezpieczeństwa.

W plecaku biegacza znajdą się m.in. świetlny dysk sygnalizacyjny, oświetlenie czołowe, apteczka, lekkie ubrania, zestaw baterii, 3 litry płynów, kijki trekkingowe
i kamera. Wszystko na tyle lekkie, by nie obciążać biegacza, a równocześnie odporne na zmienne górskie warunki. Postępy biegacza będą kontrolowane za pośrednictwem technologii GPS.

GR 20 na Korsyce to szlak, którego odpowiednika ciężko szukać w Polsce. Miejscami przyrównywany do naszej Orlej Perci jest dziki, często biegnie na wysokości ponad
2 tysięcy metrów nad poziomem morza, w większości pozbawiony zabezpieczeń
w postaci łańcuchów i udogodnień, takich jak wyżwirowane ścieżki. Grzegorz Łopata nie obawia się jednak trudów trasy.

MT_Grzegorz_Lopata_z_zona2

Trenowałem w Tatrach wysokich, biegałem w wielu ultramaratonach, wiem też, jakie warunki panują na GR 20. W razie czego na trasie spotkam kilka schronisk. Zwykły deszcz nie powinien jednak przerwać mojego biegu – mówi Grzegorz Łopata.

Biegacz wystartuje z miejscowości Calenzana i skieruje się na południe, by zakończyć swój wyczyn w miejscowości Conza. Śmiałek planuje krótkie przerwy i rozważa niedługi sen pod okiem zespołu w połowie trasy.

Rekord szlaku GR 20 należy do Hiszpana Kiliana Jorneta, który przebiegł 180-kilometrową trasę w 32 godziny. Postępy Grzegorza Łopaty będzie można śledzić na Facebooku „180 km biegiem przez Korsykę” oraz na profilu Mactronic.

Translate »