Nowy sposób doboru butów do biegania: StrideSignature

Nowy sposób doboru butów do biegania: StrideSignature

Amerykanie z Brooks Running, zmieniają zasady. Wprowadzili nową metodę doboru obuwia biegowego i zmienili kategorie. StrideSignature, bo tak nazywa się nowa filozofia, oferuje lepsze, bardziej indywidualne dopasowanie.

Stride Signature 3

Co to jest Stride Signature?

Kategoryzacja butów do biegania ulega zmianie.  Dotychczas obowiązywał system opierający się na zasadzie.

 1. Sprawdzenia typu stopy: pronująca/supinująca/neutralna,
 2. Wyboru przeznaczenia butów do biegania np. treningowe lub startowe,
 3. Wyboru podłoża np. terenowe, asfaltowe

To przeszłość.

A jak wygląda przyszłość?

 1. Biegacz i jego odczucia stawiane są w centrum.
 2. Określenie, jaka jest baza preferowanej ścieżki ruchu.
 3. Określenie, jakie jest odchylenie od tej bazy podczas biegu.
 4. Wynikiem jest but neutralny lub ze wsparciem.
 5. Dobór buta do indywidualnego ruchu,oczekiwanych doznań i potrzeb, czyli:

Łączymy zachcianki i predyspozycje biegacza w całość wg kilku zasad nowej filozofii o nazwie StrideSignature:

A: CUSHION ME(miękkość/amortyzacja) – to kategoria stworzona dla biegacza, który chceczuć ochronę i amortyzację na twardej powierzchni. Oczekuje, że obuwie, w którym biega, będzie tłumić siłę uderzenia i zapewni miękkość i komfort wnętrza buta. Sprawdzi się dla osób biegających długie dystanse w mieście (np. maratończyków).

B: ENERGIZE ME(sprężystość) – kategoria dla biegacza, który oczekuje sprężystości, pobudzającej do biegu i miękkości wewnątrz buta. Wybór dla tych, którzy nie lubią czuć się ograniczani podczas biegu.

C: PROPEL ME(szybkość) – kategoria dla biegacza, który stawia sobie za cel przemieścić się z punktu A do B tak szybko i efektywnie, jak to możliwe. Od obuwia oczekuje wsparcia w osiągnięciu przewagi i jeszcze lepszych wyników. To wymarzone obuwie startowe dla biegaczy z czołówki (oraz każdego, kto marzy o pobijaniu kolejnych rekordów życiowych).

D: CONNECT ME(elastyczność) – kategoria dla biegacza, który chce doznać elastyczności i oddania się biegowi, czucia terenu, po którym się porusza. Od obuwia oczekuje lekkości i współpracy ze stopą. To kategoria, która będzie najczęściej wybierana przez minimalistów i osoby dbające o swoją technikę.

Stride signature - drzewo decyzyjne

Opis STRIDE SIGNATURE według Brooks Running: jak teraz będzie wyglądał dobór butów do biegania?

Wierzymy, że nie ma 'dobrego’ i 'złego’ biegania. Nie jest ważne czy biegasz z pięty, czy ze śródstopia, jakie masz średnie tempo, ani ile wynosi Twój HRMax. Liczy się indywidualny, unikalny sposób w jaki biegasz. Właśnie dlatego rozpoczynamy rewolucję, a naszą filozofię nazwaliśmy StrideSignature.

Na podstawie analizy kroku biegowego oceniamy naturalny ruch ciała podczas biegania, a następnie dajemy biegaczom możliwość wyboru. W jaki sposób chcą doświadczać biegu: ma być miękko, sprężyście, elastycznie czy szybko? Nie chcemy przyklejać biegaczom metek pronatorów czy supinatorów. Zamiast wkładania ich w konkretne buty proponujemy podzielić je ze względu na towarzyszące biegaczom odczucia.

W ten sposób możemy zaoferować najwygodniejsze i najbardziej spersonalizowane doświadczenie biegowe. Mówiąc najprościej, sprawimy, że każdemu biegaczowi będzie o wiele łatwiej znaleźć takie buty, które pasują idealnie.

Mógłbyś kupić but przeznaczony do biegania maratonów po asfalcie, ale… okaże się, że po prostu źle Ci się w nim biega. Nie będzie on zbyt dokładnie odpowiadał innym cechom, których oczekujesz od obuwia biegowego.

Jak Twoje ciało chce biegać + jak Ty chcesz biegać = StrideSignature

Stride Signature 2

Inne podejście do potrzeb biegacza

Jesteście zaskoczeni? Do tej pory było przecież zupełnie inaczej, a dobór obuwia biegowego opierał się na starych, sprawdzonych i znanych wszystkim zasadach. Brooks rozpoczyna prawdziwą rewolucję w biegowym świecie. Nowa droga doboru obuwia biegowego w centrum stawia biegacza i jego oczekiwania. StrideSignaturepozwala dobrać obuwie pod kątem unikatowych cech każdego biegacza. Teraz, dzięki Brooks, badanie w specjalistycznym sklepie sportowym zyskuje nowy wymiar. Ideę można przedstawić w 3 słowach: NAUKA, DOZNANIA, DOPASOWANIE.

 Stride signature - buty brooks running polska

Elementy, które tworzą kategorie StrideSignature

 1. NAUKA/BIOMECHANIKA – kształt układu kostnego i stawów jest w 100% indywidualny. Oznacza to, że sposób poruszania się każdego biegacza jest niepowtarzalny. Stąd potrzeba poruszania się ścieżką, gdzie występują najmniejsze siły oporu. Dzięki temu biegacz może cieszyć się komfortem biegu bez narażania się na ryzyko kontuzji. I jednocześnie poprawiać swoje wyniki. Z pomocą nauki Brooks tworzy obuwie, które uwzględnia:
 • ruch i ustawienie ciała podczas biegu (biomechanika)
 • komfort biegacza
 • odczucia biegacza
 • zastosowanie technologii i rozwiązań, które nie powodują kontuzji.
 1. DOPASOWANIE – zależnie od rodzaju kroku: buty neutralne lub ze wsparciem. Osoby posiadające odpowiednią technikę biegu i bardziej 'świadomi’ biegacze, preferują obuwie bardziej neutralne. Niektórzy decydują się na bieganie minimalistyczne. Taki dobór obuwia sprawia, że nasz bieg jest jak najbardziej naturalny. Z kolei osoby dopiero zaczynające swoją biegową przygodę, a także te mające nadwagę, często wybierają buty ze wsparciem, które podczas biegu wybaczają więcej.
 1. DOZNANIA/ODCZUCIA – odczucia podczas biegu: miękkość, sprężystość, elastyczność, szybkość.

Translate »