Podróż przez polarną krainę czarów

Podróż przez polarną krainę czarów

Być może w przyszłym roku nadejdzie Twoja kolej, by przeżyć zimową wyprawę życia. W listopadzie ruszają zgłoszenia do udziału we Fjällräven Polar 2017!

fjallraven_polar_2015_1

Fjällräven Polar – co to takiego?

To kilkudniowa wyprawa psimi zaprzęgami przez północną Skandynawię. Tradycyjnie odbywa się wiosną, kiedy dłuższy dzień i pogoda pozwalają na pokonanie dystansu 300 kilometrów z nadmorskiej, górzystej krainy Signaldalen w Norwegii do doliny rzeki Torne, w szwedzkiej części Laponii. Trasa prowadzi przez piękne i dzikie tereny Północy, częściowo wzdłuż szlaków, którymi od wieków wędrują renifery. Udział w ekspedycji może wziąć każdy, bez względu na wcześniejsze doświadczenie z psimi zaprzęgami. Uczestnicy wybierani są przez jury i w otwartym głosowaniu w internecie.

fjallraven_polar_2015_3

Jak to się wszystko zaczęło?

Na początku lat 90-tych XX wieku, Åke Nordin, założyciel marki Fjällräven, poznał Kentha Fjellborga, jednego z czołowych maszerów w Szwecji. Swego czasu uczestniczył on w Iditarod – najsłynniejszych zawodach psich zaprzęgów rozgrywanych na Alasce. Wspólnie postanowili zorganizować podobne wydarzenie na własnym podwórku. W 1997 r. odbył się pierwszy Fjällräven Polar. Tak zrodziła się tradycja corocznych wypraw psimi zaprzęgami, które pozwalają każdemu poczuć smak prawdziwej przygody na dalekiej Północy.

fjallraven_polar_2015_3

Fjällräven Polar – czy to coś dla mnie?

W organizowanej od prawie 20 lat ekspedycji biorą udział nie tylko profesjonalnie przygotowani maszerzy, ale także ponad 20 osób z całego świata, które są wybierane na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Zgodnie z ideą wydarzenia każdy, kto ukończył 18 lat może wziąć udział w wyprawie. Uczestnicy nie muszą spełniać żadnych specjalnych wymogów fizycznych, ale warto pamiętać, że trasa Fjällräven Polar prowadzi przez dzikie tereny, nocuje się w namiotach, a przez większość czasu panują ujemne temperatury. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia wiedza oraz ekwipunek, bez którego podróż w polarnych warunkach byłaby niemożliwa. Dlatego każdy z uczestników na miejscu otrzymuje cały potrzebny sprzęt oraz przechodzi szkolenie, prowadzone przez maszerów, którzy przygotowują wszystkich na czekające ich wyzwania.

fjallraven_polar_2016_1

Najważniejsi towarzysze podróży

Bez nich ta przygoda nigdy by się nie wydarzyła. Stanowią siłę napędową całej ekspedycji. O kim mowa? Oczywiście o psach! Ponad 200 Alsakanów i Syberian Husky przemierza razem z uczestnikami 300 km. Bardzo dobrze znają się na rzeczy – zimna Skandynawia to dla większości z nich dom rodzinny. Są wytrzymałe, silne i bardzo towarzyskie.

fjallraven_polar_2016_2

Jak dołączyć do wyprawy?

Jeśli uważasz, że rok 2017 to Twój czas na przeżycie niesamowitej przygody razem z Fjällräven, nie zwlekaj. Okres składania zgłoszeń rozpocznie się już 16 listopada i potrwa tylko miesiąc, więc warto wcześniej przygotować swoją aplikację. Zdjęcie lub film z komentarzem wyjaśniającym, dlaczego to właśnie Ty powinieneś wziąć w udział w wyprawie, wysłać możesz za pośrednictwem strony polar.fjallraven.com. Liczy się kreatywność – to od niej zależy, czy Twoje zgłoszenie przyciągnie uwagę jury lub głosujących internautów.

fjallraven_polar_kate_zamana

Inspiracja

Warto zajrzeć na stronę ekspedycji już teraz, gdyż znaleźć można tam praktyczne rady dotyczące aplikacji oraz wszystkie niezbędne informacje o Fjällräven Polar 2017.

Relacje z poprzednich edycji Fjällräven znajdziesz też na kanale YouTube oraz profilu marki na Facebooku.

Translate »