Poznaj trasy Red Bull Zjazd na Krechę 2016

Poznaj trasy Red Bull Zjazd na Krechę 2016

Red Bull Zjazd na Krechę to wyścig nieprzewidywalny. O końcowym sukcesie – obok umiejętności narciarskich lub snowboardowych – decydują także sprint na starcie, dobór smarów, przemyślana taktyka, duża doza szczęścia oraz znajomość tras! Jurgów, Zieleniec, Szczyrk i Zakopane to ośrodki znakomicie znane wszystkim miłośnikom sportów zimowych. Jednak trasy tegorocznych wyścigów będą tak poprowadzone, że mogą zaskoczyć nawet stałych bywalców. Pierwszy przystanek cyklu odbędzie się już w najbliższą sobotę, 23 stycznia w Jurgowie.

Red_Bull_Zjazd_na_Kreche_Red Bull Content Pool fot M_Kin (1)

O tym, że szczęściu należy pomagać doskonale wie Józek Gąsienica-Gładczan, który podczas ubiegłorocznej edycji Red Bull Zjazd na Krechę, aż trzy razy stawał na podium. „Przed startem sprawdzam pogodę, żeby wiedzieć jakich smarów użyć – już raz przez to przegrałem pierwsze miejsce. W dzień zawodów staram się również, na tyle na ile jest to możliwe, zapoznać się z trasą wyścigu i zapamiętać kluczowe miejsca. Podczas startu jest tyle emocji i adrenaliny, że łatwo pogubić się między konkurentami i tyczkami”. 

Aby ułatwić Wam przygotowanie, prezentujemy najważniejsze informacje o tegorocznych trasach. Są one bardzo zróżnicowane, więc na pewno warto spróbować swoich sił na więcej niż jednej edycji… a może ktoś pójdzie w ślady Józka Gąsienicy-Gładczana i wystartuje we wszystkich czterech przystankach?

Jurgów

Start – 1028 m.n.p.m.

Meta – 831 m.n.p.m.

Przewyższenie – 197 m

Długość trasy – ok. 1000 m

Przebieg trasy: Start przy górnej stacji krzesła „B”. W górnej części zjazd niebieską trasa numer 2, a następnie czerwoną trasą numer 3. Meta tuż przy drodze obok dolnej stacji krzesła „B”.

Charakterystyka zjazdu: Najbardziej zróżnicowane trasa tegorocznej serii. Dwa dłuższe trawersy (jeden w prawo, drugi w lewo); szeroki i średnio nachylony stok w górnej części; wąska i stroma przecinka leśna na dole; bardzo ostry zakręt w prawo tuż przed metą.

Porady dyrektora sportowego: Z uwagi na długość i charakterystykę trasy, premiuje ona wszechstronnych i dobrze przygotowanych zawodników. Bardzo ważne jest smarowanie, gdyż tuż po starcie mamy dość płaski trawers, na którym warto „uciec” rywalom. Odwaga i opływowa sylwetka przydadzą się w środkowej części trasy, gdzie prędkość będzie rosła z każdym metrem. W końcowej części przydadzą się mocne nogi i ostre krawędzie, gdyż ze względów bezpieczeństwa stanie tam kilka  szykan spowalniających (bramki gigantowe). Nie bez znaczenia będzie również kondycja, gdyż blisko kilometrowa i pełna atrakcji trasa zmusi zawodników do jazdy na pełnych obrotach!

Zwróć uwagę na: piękną panoramę Tatr! To jedno z najlepszych miejsc do podziwiania ich piękna.

Zieleniec

Start 960 m.n.p.m.

Meta 840 m.n.p.m.

Przewyższenie 120 m

Długość trasy ok. 600 m

Przebieg trasy: Start przy górnej stacji krzesła Winterpol 3. Zjazd po stoku „Grygiel”. Meta tuż nad dolną stacją wyciągu krzesełkowego „Gryglówka”

Charakterystyka zjazdu: Trasa „sprinterska”. Po starcie krótki odcinek prosto w dół; stroma i „kręta” ścianka w środkowej części; płaska prosta do mety.

Porady dyrektora sportowego: Najważniejszy jest szybki bieg do sprzętu oraz błyskawiczne wpięcie w narty lub deskę przed rywalami. Kto ruszy pierwszy, tego już trudno będzie dogonić. Jedyna szansa na wyprzedzanie to kilka ostrzejszych skrętów na ściance – tu rozegra się ostra walka bark w bark, więc może to być bardzo widowiskowa rywalizacja. Ci, którzy z tej wali wyjdą zwycięsko mają już prostą drogę do mety!

Zwróć uwagę na: granicę Polsko – Czeską, która przebiega kilka metrów od startu oraz na piękną panoramę Kotliny Kłodzkiej.

Szczyrk

Start 990 m.n.p.m.

Meta 830 m.n.p.m.

Przewyższenie 160 m

Długość trasy ok. 800 m

Przebieg trasy: Start po prawej stronie wyciągu orczykowego numer IX. Zjazd w całości po czerwonej trasie numer 10. Meta na wysokości parkingu „na zakręcie”.

Charakterystyka zjazdu: Trasa dla walecznych. Najdłuższy bieg do sprzętu; po nim płaski odcinek „na krechę”; długa i dość stroma przecinka w lesie; krótki trawers w prawo na wylocie z lasu; krecha do mety.

Porady dyrektora sportowego: Bardzo ważne jest zapamiętanie trasy (nie będzie możliwości przejazdów testowych – grozi dyskwalifikacja), więc warto dokładnie przyjrzeć się trasie od dołu z miasteczka zawodów. Warto poćwiczyć biegi w butach narciarskich lub snowboardowych, gdyż po starcie czeka wszystkich długi „sprint”. Trasa jest dość wąska, więc nie dajcie się wypchnąć rywalom na zewnętrzną! Uważajcie na trawers – tu już nie jeden przegrał wyścig, który miał „w kieszeni”.

Zwróć uwagę na: legendy polskiego snowboardu! Juliany to kolebka tej dyscypliny w Polsce i co roku w Szczyrku na starcie stają zawodnicy, którzy byli pionierami ewolucji na śnieżnej desce.

Zakopane

Start 1110 m.n.p.m.

Meta 890 m.n.p.m.

Przewyższenie 220 m

Długość trasy ok. 1200 m

Przebieg trasy: Start przy górnej stacji krzesła „A”. Zjazd trasą czerwoną w górnej części i trasą niebieską w dolnym odcinku. Meta przy wyciągu krzesełkowym „B” na wysokości hotelu Kasprowy.

Charakterystyka zjazdu: Najdłuższa trasa w serii. Krótki bieg, a następnie krecha do samej mety. Na Polanie Szymoszkowej nie ma zakrętów – poza tymi, które wynikają z ukształtowania stoku.

Porady dyrektora sportowego: To prawdziwa trasa zjazdowa. Przewagę zyskają odważni i przywiązujący dużą wagę do sprzętu. Warto postawić na twarde i długie narty lub deski oraz dopieścić je odpowiednimi do nocnych warunków smarami – po zachodzie słońca zrobi się twardo. Niech was nie zaskoczy mały uskok tuż przed metą – w tym miejscu mile widziane „popisy” dla licznie zgromadzonej przy mecie publiczności.

Zwróć uwagę na: to by zabrać gogle z białą lub jasną szybką! Zawody rozgrywane są w nocy, więc startując w goglach z szybką przeciwsłoneczną, zmniejszasz swoje szanse.

„Wybierając miejsca tegorocznej edycji postawiliśmy sobie za cel, aby trasy były jak najbardziej różnorodne. Liczymy na to, że znajdzie się grupa zawodników, którzy pojawią się na każdym przystanku Red Bull Zjazd na Krechę 2016 i za każdy razem będą mogli przeżyć coś nowego. Tych, którzy obawiają się, że umiejętności nie pozwalają im na start w naszej imprezie, muszę uspokoić – kluczowym kryterium wyboru tras było bezpieczeństwo uczestników, więc każdy może zjechać na tzw.„krechę” w swoim tempie” podsumowuje wybór tras dyrektor sportowy Andrzej Lesiewski.

By wziąć udział w zawodach nie trzeba być profesjonalistą. Najważniejsza jest chęć przeżycia ciekawej przygody, bojowe nastawienie i dobra zabawa. Dlatego już teraz warto odwiedzić stronę: www.redbull.pl/zjazdnakreche i zarejestrować się do udziału – można wybrać jedną edycję, ale można także zapisać się na wszystkie cztery! Opłata startowa wynosi niezmiennie 40 zł, a na najszybszych czekają nagrody o wartości ponad 50 000 złotych ufundowane przez sponsorów – HEAD, GoPro, Quiksilver oraz ROXY. Pierwszy przystanek już w najbliższą sobotę, 23 stycznia w Jurgowie, start godz.: 11:00

RB_Zjazd_Na_Kreche_Red Bull Content Pool_fot.L_Nazdraczew

HARMONOGRAM RED BULL ZJAZD NA KRECHĘ 2016:

23 stycznia – Jurgów, stacja Jurgów-Ski

30 stycznia – Zieleniec, stok Gryglówka

6 lutego – Szczyrk, Juliany

13 lutego – Zakopane, Polana Szymoszkowa

Translate »