Poznań będzie miał swoją edycję Monopoly

Poznań będzie miał swoją edycję Monopoly

20. marca ogłoszono wydanie kultowej gry Monopoly w edycji poznańskiej. Będzie to już ósme polskie miasto, które doczekało się swojej wersji gry. Tradycyjnie o tym, jakie budynki znajdą się na planszy, częściowo zadecydują mieszkańcy w ramach plebiscytu. Zazwyczaj wybierane są ikoniczne obiekty danego miasta, dobrze rozpoznawalne wśród mieszkańców. A jakich kandydatów ma Poznań?
Korzystając z wizyty pana Monopoly w Poznaniu, przewodnicy z firmy City Event Poznań zabrali go na wycieczkę po mieście i pokazali kilka potencjalnych miejsc. Uwaga – wiemy, że dwa z tych obiektów na pewno ukażą się na planszy gry!

1.  Ratusz?

Bez wątpienia renesansowy ratusz jest największą atrakcją turystyczną w Poznaniu. Nie tylko dlatego, że to rzadki przykład oryginalnej XVI-wiecznej architektury, ale przede wszystkim ze względu na Poznańskie Koziołki. W każde południe tuż ponad czarnym zegarem pokazuje się najsłynniejsze w Polsce urządzenie błazeńskie, czyli mechaniczne koziołki trykające się 12 razy. To niepozorne wydarzenie od dekad gromadzi tłumy turystów, a programy wycieczek po mieście układane są tak, aby koniecznie zdążyć na pokaz koziołków.

2. Dawne kolegium Jezuickie?

Dzisiaj jest to właściwy Ratusz, czyli Urząd Miasta. To w tych murach urzędował jezuita ksiądz Jakub Wujek i kto wie czy właśnie tam nie przetłumaczył Biblii na język polski. Kolejnym gościem był Napoleon, gdy przyjechał do Poznania w roku 1806 wraz z gen. Dąbrowskim. Tuż przy dawnym kolegium znajduje się perełka baroku – poznańska Fara, której oryginalne XVII i XVIII-wieczne wnętrza zachwycają bogactwem zdobień.

3. Zamek Przemysła?

Zamek Przemysła jest najmłodszym Zamkiem Królewskim w Polsce, choć jego historia sięga XIII wieku. Najmłodszym, ponieważ został niemal całkowicie odbudowany w 2013 roku. Jednak jego oryginalne fundamenty pamiętają początki Poznania i koronację Przemysła II w roku 1295 (ta odbyła się w Katedrze Gnieźnieńskiej). Ciężko ocenić szanse Zamku na wybór w plebiscycie, gdyż jego architektura ma tylu zwolenników, co przeciwników.

4. Stary Browar!

Centrum handlowe Stary Browar to pierwszy „pewnik” na poznańskiej planszy Monopoly. Stary Browar to miejsce dla biznesu i handlu, ale również w dużej mierze dla sztuki. Taka była wizja p. Grażyny Kulczyk, twórcy i do niedawna właściciela obiektu. Swoją nazwę zawdzięcza dawnemu browarowi piwowara Huggera, który stał na miejscu dzisiejszego centrum. Jak widać, cała architektura Starego Browaru imituje XIX-wieczną fabrykę, gdzie dominuje czerwona cegła i goła stal.

5. Brama Poznania ICHOT!

I oto mamy drugiego „pewnika”. Brama Poznania ICHOT to całkiem nowy obiekt, otwarty w 2014 roku, który szybko stał się najchętniej odwiedzaną atrakcją miasta z frekwencją pow. 100 tys. odwiedzin rocznie. Brama Poznania zdecydowanie nie jest muzeum – jest to centrum interpretacji dziedzictwa. Mówiąc prościej – jeżeli chcecie świadomie zwiedzać poznański Ostrów Tumski, najpierw zajrzyjcie do ICHOTu.

Łącznie na planszy jest aż 28 miejsc do obsadzenia i obecnie trwa jej kompletowanie. Wiemy już, że jedna z poznańskich szkół zajmie jedno z pól. Reszta zależy od plebiscytu oraz negocjacji z poszczególnymi obiektami.

Źródło i zdjęcia – cityevent-poznan.pl

Translate »