Szalony przyrost mocy trwa tak długo, jak długo ćwiczeniom towarzyszy motywacja – narciarz Sam Anthamatten o treningu przygotowującym do sezonu zimowego.

Szalony przyrost mocy trwa tak długo, jak długo ćwiczeniom towarzyszy motywacja – narciarz Sam Anthamatten o treningu przygotowującym do sezonu zimowego.

Członek teamu The North Face. Urodził sie i dorastał w Zermatt (Szwajcaria).  Nauczył się jeździć na nartach już w młodym wieku, wraz ze swoimi starszymi braćmi – Simonem i Martinem, ale w przeciwieństwie do innych dzieci, zawsze chciał jeździć poza trasą.  Dorastał w duchu przygody, co szybko doprowadziło go do świata wspinaczki górskiej. Ma na swoim koncie ponad 40 wejść na Matterhorn, wspinał się od Yosemite po Patagonie, ale prawdziwym wydarzeniem było śmiałe, pierwsze wejście południową ścianą na szczyt Jasemba (7350m) w Himalajach w 2009 roku. W tym samym roku Sam przerzucił się na freeride w poszukiwaniu nowych wyzwań. Dołączenie do Freeride World Tour było punktem zwrotnym w jego karierze. Jednak jego głównym celem jest połączenie umiejętności freeride’u z jego miłością do alpinizmu, poprzez czas spędzony w górach ze śpiworem i namiotem w poszukiwaniu nowych linii do wytyczenia na nartach. W przyszłości Sam chciałby pchnąć swoje projekty dalej i zobaczyć jak można połączyć swoje dwie pasje w nowy, ekscytujący sposób. Najszczęśliwszy jest, kiedy patrząc na mapę wyszukuje nowe miejsca do zbadania. Determinacja pcha go w Himalaje, gdzie wysokie góry oferują jedne z najlepszych przygód narciarskich na świecie.

TERO_REPO_SAM_ANTHAMATTEN-5338

Jaki jest twój cel i dlaczego akurat taki?

Moim celem w ostatnim sezonie była 600 metrowa, pionowa i falista ściana o na Alasce o średnim nachyleniu 60 stopni, na której było już kilka zjazdów snowboardowych, ale nikt wcześniej nie zjechał tam na nartach.

TERO_REPO_SAM-7886

W jaki sposób trening pomaga w osiąganiu celu?

Bardzo istotne było psychiczne i fizyczne przygotowanie. Ponieważ ściana była mocno techniczna, wszedłem na nowy poziom umiejętności, co zdecydowanie wykraczało poza strefę komfortu. Dla mojej wytrzymałości psychicznej zjeżdżałem jak najwięcej po bardzo stromych i mocno eksponowanych trasach. Fizyczne przygotowanie rozpocząłem pół roku wcześniej. Sporo czasu spędziłem na siłowni, między innymi ćwicząc równowagę.

TERO_REPO_SAM-7953

Jak często trenujesz?

W zależności od pory roku, trenuję w zakresie od 5 do 6 dni w tygodniu.

TERO_REPO_SAM-8096

Co jeszcze robisz oprócz treningu?

Wiele czasu poświęcam wspinaczce. Rower jest też jednym z moich ulubionych sportów, trenuje wytrzymałość i jednocześnie moje reakcje. Często łączę paralotniarstwo z treningiem, wbiegam na górę i zlatuje z niej na dół. Generalnie staram się uprawiać każdy sport, który jest związany z górami i przygotowuje mnie kondycyjnie do sezonu zimowego.

002_LO_CXT9-NFY-0

Czy możesz wymienić 3 wskazówki treningowe?

1 – Zachować rytm w planie treningowym. W ten sposób masz ciągłe powtarzanie.

2 – Spróbuj na przemian jak najwięcej podczas ćwiczeń szokować swoje ciało i pracować nad różnymi partiami swoich mięśni.

3 – Motywacja! Będziesz mieć szalony przyrost mocy tak długo, jak długo ćwiczeniom będzie towarzyszyć motywacja. Idź na trening z przyjaciółmi, baw się i bądź dumnym z bólu swoich mięśni na koniec sesji treningowej!

009_HI_CBJ4-EMB-0

Jak Ci się podoba kolekcja The North Face Mountain Athletics? Opisz w kilku słowach, jak sprawdza się podczas treningu.

Ponieważ łącze wiele elementów podczas jednego treningu, potrzebuję koszulkę, spodenki i buty, które można użyć do każdego ćwiczenia i w każdych warunkach pogodowych. Zestaw Mountain Athletics został specjalnie wykonany dla tego rodzaju ćwiczeń. Ma świetny wygląd i doskonałą funkcjonalność. Rzeczy są lekkie, nie krępują ruchów i dobrze wyglądają!

Translate »